Po¿egnali¶my stary 2017 rok i witamy nowy 2018, jak zwykle z nadziejami na to, ¿eby by³ lepszy ni¿ ten ustêpuj±cy. Ta cezura czasowa 1 stycznia ka¿dego roku mobilizuje do szeregu postanowieñ i wyzwala w nas poczucie, ¿e w najbli¿szym czasie wydarzy siê co¶ nowego. Oczywi¶cie my¶limy o sobie, swoich najbli¿szych, ale tak¿e o otoczeniu w którym toczy siê nasze ¿ycie.
Rol± publicysty i aktywnego dziennikarza do jakich siê zaliczam jest odwa¿ne spojrzenie w przysz³o¶æ na podstawie faktów, które siê ju¿ wydarzy³y i zapowiedzi ludzi maj±cych wp³yw na nasze ¿ycie. Co zatem mo¿emy siê spodziewaæ w nadchodz±cym roku?
Zacznê od spraw przyziemnych, przez pryzmat których oceniamy nasze codzienne bytowanie. Pod wzglêdem ekonomicznym nie powinno byæ ¼le. Co prawda ekonomi¶ci zapowiadaj± wzrost inflacji do 2-3 procent, ale jest to w granicach przyjêtych norm. Oznacza to jednak, ¿e mimo wzrostu minimalnych wynagrodzeñ i tej tzw. ¶redniej statystyczne p³acy, to za te pieni±dze kupimy mniej towarów, ni¿ w ostatnich latach, gdy mieli¶my deflacjê i minimaln± inflacjê. Kolejna zapowied¼ to wzrost cen paliw, ale i tu podwy¿ka nie bêdzie du¿a, bo w granicach 5-10 groszy na litrze. To ju¿ przerabiali¶my w tym roku, gdy ceny paliw podskoczy³y i zbli¿a³y siê do 5 z³ na litrze i jako¶ to prze¿yli¶my. Bardziej bolesna mo¿e byæ podwy¿ka cen warzyw i owoców, bo zbiory ubieg³oroczne by³y nienajlepsze, nie tylko w Polsce, ale tak¿e w Unii Europejskiej. Za to potanieje cukier uwolniony od limitów na terenie UE. Wa¿ne dla ka¿dego gospodarstwa domowego ceny pr±du i gazu pozostan± bez wiêkszych zmian, chocia¿ dro¿eje wêgiel i w d³u¿szej perspektywie musimy liczyæ siê ze wzrostem cen energii, której produkcja w naszym kraju, jest g³ównie oparta na tym surowcu. Zatem rokowania dotycz±ce poziomu naszego ¿ycia nie powinny ulec wiêkszej zmianie. Szczê¶liwcy pobieraj±cy 500+ na dziecko nadal bêd± zadowoleni. Gorzej z emerytami i rencistami, bo ich podwy¿ki ¶wiadczeñ bêd± minimalne. Chyba, ¿e przed wyborami rz±dz±cy przygotuj± „kie³basê wyborcz±” i rzuc± jednorazowe 500+ dla seniorów pod koniec roku. Reasumuj±c ekonomicznie nowy rok nie powinien byæ gorszy od tego, który odszed³, a mo¿e bêdzie nawet lepszy dla niektórych.
W tym roku bêdziemy obchodzili wa¿n± rocznic± 100.lecie odzyskania niepodleg³o¶ci. To okazja do przypomnienia historycznych wydarzeñ i wyci±gania wniosków. Nie mo¿emy zapominaæ, ¿e Polska w wyniku swarów i podzia³ów wewnêtrznych utraci³a suwerenno¶æ na 123 lata i kilka pokoleñ Polaków ¿y³o w niewoli. Dopiero wielka I wojna ¶wiatowa stworzy³a warunki, które wykorzystali patrioci polscy od lewa do prawa i doprowadzili do odrodzenia bytu narodowego. To by³ znakomity przyk³ad, gdy potrafili¶my wznie¶æ siê ponad podzia³y polityczne i dzia³aæ wspólnie na rzecz dobra Ojczyzny. Czy po 100 latach potrafimy postêpowaæ podobnie? Co prawda sytuacja Polski nie jest taka jak w 1918 roku, bo jeste¶my obecnie suwerennym i licz±cym siê w ¶wiecie krajem. Jednak kiedy¶ te¿ byli¶my mocarstwem, tak jak w czasach Jagiellonów i sami w du¿ej mierze doprowadzili¶my do upadku swojego kraju.
Wyci±gnijmy z tego wnioski i zaprzestañmy wojny polsko-polskiej. Popierajmy ludzi, którzy g³osz± s³owa porozumienia i zgody, a eliminujmy politycznie tych pe³nych nienawi¶ci i g³osz±cych s³owa konfrontacji. ¯yczê zatem Szanownym Czytelnikom m±dro¶ci w ocenach i podejmowaniu decyzji na rzecz dobra naszej Ojczyzny w nadchodz±cym roku. Do siego Roku 2018.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 05 2018
1078 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".