Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.11.17] Pomiêdzy Czchowem a Tarnowem
Tytu³ dzisiejszego felietonu jest oczywi¶cie has³owy, bo chcia³bym podzieliæ siê swoimi uwagami na temat wêdkarskich walorów Dunajca na jego fragmencie od zapory w Czchowie do mostu na drodze krajowej z Krakowa do Tarnowa.
Dunajec na tym odcinku nie jest ju¿ rzek± typowo górsk±, chocia¿ ¿yj± w niej pstr±gi potokowe, a w kilkana¶cie lat temu trafia³y siê nawet lipienie (szczególnie na za³amaniach blatów i w przykosach). Ostatnio nie s³ysza³em, by jaki¶ wêdkarz z³owi³ na tym odcinku lipienia, ale cz³owiek wszystkiego przecie¿ nie wie. Mo¿e taki wêdkarz by³.
Chocia¿ presja wêdkarska (zw³aszcza w czasie wakacji) jest na tym odcinku rzeki do¶æ du¿a, to nadal ¿yje w niej sporo ryb. Z³owiæ mo¿na tutaj klenie, brzany, bolenie, ¶winki, certy, leszcze, p³ocie, okonie, jelce, szczupaki, sandacze, pstr±gi, a nawet miêty (te trafiaj± siê zw³aszcza poni¿ej Zakliczyna, chocia¿ przed laty wyci±gn±³em miêtusa z Dunajca w Czchowie poni¿ej zapory). Generalnie nie ma tylko karpi, chocia¿ (jak to w wêdkarstwie bywa) zdarzy³ mi siê przypadek, gdy w okolicach Zakliczyna z jednej z zatoczek wyci±gn±³em miarowego karpia. Tyle, ¿e by³o to parê tygodni po powodzi i karp najprawdopodobniej dosta³ siê do Dunajca z jakiej¶ hodowli. Oprócz presji wêdkarskiej, drug± niedogodno¶ci± s± wahania poziomu wody, co utrudnia ¿ycia wêdkuj±cym metod± gruntow±.
Ale generalnie tereny s± piêkne. Ju¿ samo to poprawia cz³owiekowi humor. I je¶li nawet cz³owiek wróci bez ryby, to jest zadowolony, bo nacieszy³ oko piêknymi widokami. Woda w Dunajcu na tym odcinku jest dobrze natleniona i p³ynie po ¿wirowym dnie. P³ynie wartko i bywa te¿ na tyle g³êboka, ¿e ryby lubi±ce ¿wawy nurt maj± tutaj doskona³e warunki do rozwoju. ¦wiadcz± o tym spore ilo¶ci z³owionych tutaj ¶winek, kleni czy brzan (te ostatnie ³owi³em najczê¶ciej w okolicach Weso³owa, le¿±cego w pobli¿u Zakliczyna po prawej stronie Dunajca, ale dobrymi ³owiskami brzan s± tak¿e okolice Filipowic). Przez lata odcinek rzeki pomiêdzy Czchowem a Tarnowem uchodzi³ za jedno z najlepszych ³owisk brzan i ¶winek w Polsce. Dzisiaj nie jest ju¿ tak ró¿owo, ale na tle innych rzek, nadal nie jest najgorzej.
A je¶li w tamtych okolicach zamierzamy spêdzi urlopowy tydzieñ, to warto przy okazji zwiedziæ okolice. Na pewno nie bêdziemy ¿a³owaæ wyprawy do ruin XV-wiecznego zamku Spytka z Melsztyna (ruiny te widaæ doskonale, gdy wêdkujemy w okolicy Weso³owa czy Zakliczyna). Warto odwiedziæ piêkny historyczny cmentarz z okresu I wojny ¶wiatowej w Charzewicach. I warto wreszcie wybraæ siê na piêkny, typowy dla naszych galicyjskich terenów rynek w Zakliczynie.
Znawcy opisywanego dzisiaj przez mnie dunajeckiego odcinka twierdz±, ¿e najlepszym okresem po³owów s± tam miesi±ce od marca do listopada. A wiêc przed nami jeszcze dwa tygodnie na ewentualn± wyprawê.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,019,573 unikalnych wizyt