Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.09.23] Wolne niedziele
Od d³u¿szego ju¿ czasu trwa dyskusja nad ograniczeniem handlu w niedzielê. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowa³a „Solidarno¶æ”, a popiera go wiele organizacji spo³ecznych. Opozycja jest oczywi¶cie przeciwna, poniewa¿ z zasady nie zgadza siê z ¿adnym pomys³em wprowadzanym w ¿ycie przez Prawo i Sprawiedliwo¶æ. Odpowiednie prace trwaj± w sejmowej komisji i prawdopodobnie na nastêpnym posiedzeniu Sejmu zostan± zakoñczone. Wtedy mo¿liwe bêdzie przyjêcie ustawy przez sejmow± wiêkszo¶æ.
Projekt ma dotyczyæ du¿ych sklepów, przede wszystkim supermarketów. Jest to w interesie w³a¶cicieli ma³ych, rodzinnych firm, które pozostan± czynne i dziêki temu w niedzielê zwiêksz± obroty. O ograniczenie niedzielnego handlu dopominaj± siê pracownicy sieci handlowych, którzy odzyskaj± ¶wi±teczny dzieñ wolny od pracy. W Europie takie rozwi±zanie nie jest niczym niezwyk³ym, np. niemal ca³kowity zakaz handlu w niedzielê obowi±zuje w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, czy Norwegii, gdzie czynne s± tylko sklepiki przy stacjach benzynowych. Czê¶ciowe ograniczenia zastosowane zosta³y m.in. we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie praca sklepów dozwolona jest tylko w niektóre niedziele lub w niektórych godzinach. Nasi rodzimi libera³owie oczywi¶cie sprzeciwiaj± siê takim rozwi±zaniom, poniewa¿ broni± hipermarketów, w wiêkszo¶ci nale¿±cych do zagranicznych w³a¶cicieli.
W¶ród argumentów, które przedstawi³a „Solidarno¶æ” jest równie¿ troska o ¿ycie rodzinne pracowników, a tak¿e o wychowanie m³odzie¿y, której czê¶æ czas wolny od nauki po¶wiêca na spotkania w galeriach handlowych. W Polsce powsta³ zwyczaj spêdzania niedzieli na wêdrowaniu po wielkich sklepach, co czêsto zajmuje wiêksz± czê¶æ dnia. Za uznaniem niedzieli jako dnia wolnego od pracy opowiada siê tak¿e Ko¶ció³. Do¶wiadczenia innych pañstw pokazuj±, ¿e sprzeda¿ w sieciach handlowych nie spada, ale rozk³ada siê na inne dni tygodnia. Oczywi¶cie ich w³a¶ciciele nie chc± ¿adnego eksperymentu i walcz± z pomys³em ograniczenia sprzeda¿y.
W Polsce najprawdopodobniej wprowadzone zostanie czê¶ciowe ograniczenie, np. dwie niedziele w miesi±cu. Po jakim¶ czasie bêdzie mo¿na siê przekonaæ, czy pomys³ zyska³ uznanie wiêkszo¶ci obywateli. Wtedy mo¿liwe bêdzie rozszerzenie ograniczeñ, np. pozostawienie w miesi±cu tylko jednej niedzieli handlowej. Przy tej okazji warto te¿ przypomnieæ, ¿e wielkie, zagraniczne sieci sklepowe wiêkszo¶æ swoich zysków wyprowadzaj± za granicê, a polski bud¿et niewiele z tego korzysta. Dlatego w wielu pañstwach propagowany jest tzw. patriotyzm konsumencki, polegaj±cy na zachêcaniu do kupowania krajowych produktów w krajowych firmach i sklepach. Tak jest we Francji czy w Niemczech, gdzie otwarcie zachêca siê do omijania zagranicznych sieci handlowych. W Polsce opozycja wspierana zza granicy, g³ównie z Niemiec, oskar¿a patriotyzm konsumencki o szerzenie nacjonalizmu i propagowanie niechêci wobec obcych. Tymczasem wiele polskich produktów, w tym ¿ywno¶æ, jest zdrowsza i lepszej jako¶ci, ale z trudem konkuruje cenowo z wielkimi marketami, które staæ na efektowne upusty czy promocje.
Po wprowadzeniu ograniczeñ handlu w niedzielê, w ci±gu roku czy dwóch lat, bêdziemy mogli oceniæ skutki takiej decyzji. Wtedy zdecydujemy co dalej.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,015,765 unikalnych wizyt