Kadencja przewagi lewicy w Sejmie oraz dzia³alno¶æ rz±du, które ju¿ od mniej wiêcej roku przesta³ rz±dziæ – dobiegaj± koñca w atmosferze skandalu i afer, których wyja¶nienia doczekamy ju¿ chyba po wyborach. SLD nie mog±c ju¿ nawet marzyæ o utrzymaniu siê przy w³adzy, na koniec usi³uje przysz³emu rz±dowi prawicy przysporzyæ jak najwiêcej k³opotów. Najlepszym sposobem jest takie obci±¿enie pañstwa dodatkowymi wydatkami, aby nie wytrzyma³ tego przysz³oroczny bud¿et i zmusi³ nowy rz±d do zwiêkszania, a nie zmniejszania podatków i obci±¿eñ. Lewicy nie przeszkadza, ¿e bezrobocie utrzymuje siê na niezmiennym poziomie – dziêki podniesieniu minimalnej p³acy wzro¶nie jeszcze trochê, ale przecie¿ aparatczycy SLD pracy nie strac±, wiêc có¿ ich mo¿e obchodziæ los bezrobotnych absolwentów szkó³ albo zwalnianych pracowników ma³ych firm. Na wyborczych ulotkach napisz± sobie, ¿e dziêki ich wspania³omy¶lno¶ci najni¿ej zarabiaj±cy dostan± teraz wy¿sze wynagrodzenie (o tym, ile ta podwy¿ka realnie wyniesie – oczywi¶cie nie napisz±). Podobnie pochwal± siê podwy¿k± emerytur (oko³o 30 z³otych przeciêtnie, czyli niektórzy dostan± znacznie mniej). Sk±d w przysz³orocznym bud¿ecie wzi±æ na to pieni±dze? Niech siê martwi± ci, co przyjd± rz±dziæ. SLD-owska dewiza oznacza: im gorzej tym lepiej – im gorsza bêdzie sytuacja ekonomiczna wiêkszo¶ci rodzin – tym szybciej lewicowi biznesmeni, udaj±cy opiekunów klasy robotniczej, odbuduj± swoje wp³ywy.
Pod Sejmem demonstruj± górnicy, upominaj±c siê o swoje prawo do wcze¶niejszych emerytur i wysokich odpraw. I tym razem niby-rz±d Marka Belki podrzuca swoim nastêpcom kuku³cze jajo. Co zrobiæ z 43-letnimi emerytami, z których w dodatku czê¶æ nie pracowa³a pod ziemi±, tylko za zwi±zkowym biurkiem? Czy nadal pozwalaæ na bulwersuj±c± nierówno¶æ w traktowaniu pracowników (np. hutnik nie pracuje l¿ej od górnika) i jak pohamowaæ górnicze apetyty? Nie dotyczy to zreszt± tylko górników, wydobywaj±cych wêgiel, ale tak¿e takich, którym zawdziêczamy mied¼, o³ów, siarkê, wêgiel brunatny czy sól. Co zrobiæ z odprawami, które wynosz± przynajmniej 15-krotno¶æ najni¿szego wynagrodzenia? M³odzi emeryci szybko odprawy przejedz± (miejmy nadziejê, ¿e nie przepij±), a nastêpnie zaczn± protestowaæ. Przeciwko czemu? A choæby przeciwko nudzie – bo emerytury bêd± mieli i tak jedne z najwy¿szych.
Rz±d usi³uje te¿ na koniec doprowadziæ do takiego rozregulowania s³u¿by zdrowia, aby nastêpcy od pocz±tku musieli sobie radziæ z zamykanymi szpitalami i zrozpaczonymi pacjentami. Cztery lata Millera i Belki doprowadzi³y do katastrofy – to niech teraz pacjenci nie licz± na szybk± poprawê. Trzeba zostawiæ lecznictwo w takim stanie, aby jego uleczenie jak najd³u¿ej nie by³o mo¿liwe. Gdy czyta siê gazety, mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e w wiêkszo¶ci resortów jest podobnie, tyle tylko, ¿e dramat s³u¿by zdrowia jest naj³atwiejszy do zauwa¿enia i opisania przez dziennikarzy.
Gdy jednak czytam, ¿e na li¶cie organizacji, które razem z SLD id± do wyborów, jest Ruch Gospodarczy im. Edwarda Gierka, to ju¿ niczemu siê nie dziwiê. Naczelna idea tamtych czasów, aby nakra¶æ jak najwiêcej, a najlepiej z po¿yczonych za granic± pieniêdzy – jak ula³ pasuje do wielu postaci dzisiejszej lewicy. Nawet je¿eli niektórzy z nich odsiaduj± wyroki lub na os±dzenie oczekuj± w aresztach, to i tak usk³adane pieni±¿ki pozwol± im na spokojne i dostatnie ¿ycie po zakoñczeniu odsiadki.
Ze spadkiem po rz±dach lewicy przyjdzie nam ¿yæ tak¿e po przegranych przez lewicê wyborach. W interesie nas wszystkich jest, aby okres ten trwa³ jak najkrócej. Niestety, nie mo¿na mieæ z³udzeñ: wierny elektorat by³ej PZPR i tak zag³osuje na swoich weteranów, postêpuj±c wed³ug zasady: im gorzej dzi¶, tym lepsza pamiêæ o nieboszczce PRL.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia July 28 2005
1847 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".