Wêdka karpiowa, to wêdka, która musi spe³niaæ wyj±tkowo obci±¿aj±ce zadania – musimy za jej pomoc± nie tylko karpia zaci±æ, ale przede wszystkim wyholowaæ. A z tym, je¶li karp jest du¿y, mog± byæ problemy. Karp, zw³aszcza w pocz±tkowej fazie po zaciêciu, walczy wyj±tkowo dynamicznie i z naszym sprzêtem, je¶li jest lichy, robi co chce.
Do ³owienia du¿ych karpi niezbêdny jest odpowiedni kij, odpowiednia ¿y³ka i odpowiednie haki. A na który z elementów karpiówki nie warto ¿a³owaæ pieniêdzy? Wydaje siê, ¿e takim elementem, w który warto zainwestowaæ z my¶l± o du¿ych karpiach jest ko³owrotek. Taki ko³owrotek powinien mieæ przede wszystkim precyzyjny hamulec. Pomijaj±c b³êdy wêdkuj±cego, to zacinaj±cy siê hamulec bywa najczêstsz± przyczyn± zerwania siê karpia.
Za³ó¿my, ¿e hamulec w ko³owrotku mamy wyregulowany idealnie, za³ó¿my, ¿e po jakim¶ czasie ryba zacina siê niemal sama i zaczyna uciekaæ. Taki pierwszy odjazd uciekaj±cego z przynêt± karpia bywa niezwykle gwa³towny. Gdy, zarzucaj±c karpiow± przynêtê, zostawili¶my nasz zestaw z zamkniêtym kab³±kiem, mamy – mówi±c kolokwialnie – przechlapane. Zamkniêty kab³±k ko³owrotka oznacza w takim wypadku albo zerwanie ¿y³ki, albo utratê ca³ego zestawu. Ta druga ewentualno¶æ znana jest wielu wêdkarzom znad nowohuckiego zalewu, którym bior±cy i gwa³townie uciekaj±cy karp zrzuca³ kije z podpórek i wci±ga³ je do wody. Dlatego przy ³owieniu karpi z gruntu, podstawowa zasad brzmi: kab³±k ko³owrotka powinien byæ otwarty. Oczywi¶cie powoduje to czasami pewne komplikacje – na przyk³ad ¿y³ka potrafi spadaæ z ko³owrotka ca³ymi zwojami.
Te komplikacje nie istniej± je¶li zainwestujemy w trochê dro¿szy ko³owrotek z tak zwan± woln± szpul± – taki ko³owrotek umo¿liwia oddawanie ¿y³ki przy zamkniêtym kab³±ku - i to tylko podczas brania ryby. Wolna szpula zrewolucjonizowa³a ³owienie karpi. Jak pisze Przemys³aw Mroczek w swojej ksi±¿ce „Karp. Czyli wszystko, co o jego zwyczajach oraz fanaberiach ³owców powinno siê wiedzieæ”: „Pierwszym s³ynnym ko³owrotkiem tego typu by³ Shimano Baitrunner (z przednim hamulcem), którym to Anglik, Dave Walker w 1987 r. wyci±gn±³ jednego z trzech znanych karpi o masie powy¿ej 35 kilogramów”.
Wydaje siê, ¿e zalety wolnej szpuli s± bezdyskusyjne. W niektórych ko³owrotkach tego typu wmontowany bywa dodatkowo elektroniczny sygnalizator brañ. Dzia³anie takiego ko³owrotka jest podobne do klasycznych ko³owrotków z woln± szpul±, tyle ¿e w trakcie odwijania przez rybê ¿y³ki ze szpuli w³±cza siê w nim sygnalizator d¼wiêkowy oraz ¶wiec±ca dioda, osadzone w specjalnej kapsule w tylnej czê¶ci ko³owrotka. Jeden obrót szpuli wokó³ w³asnej osi, to jeden impuls sygnalizatora – albo pojedynczy d¼wiêk albo mrugniêcie diody. Dziêki tym sygna³om mo¿emy kontrolowaæ prêdko¶æ ucieczki ryby.
Oczywi¶cie na tym rodzaje ko³owrotków do ³owienia karpi siê nie koñcz±. W ostatnich latach popularno¶æ zdobywaj± ko³owrotki nafaszerowane ³o¿yskami (nawet do dwunastu) bez systemu wolnej szpuli za to o wysokiej i o du¿ej ¶rednicy szpuli (to na niej umiejscowiony jest hamulec), które pozwalaj± na bardzo dalekie rzuty. Mo¿na spotkaæ te¿ (chocia¿ nieczêsto) wêdkarzy, którzy do ³owienia karpi u¿ywaj± multiplikatorów, czyli specjalnego typu ko³owrotków o szpuli ruchomej.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia July 15 2017
932 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".