Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.06.30] KOMERCJALIZACJA S£U¯BY ZDROWIA?
Do 13 lipca potrwaj± konsultacje spo³eczne projektu nowelizacji ustawy o dzia³alno¶ci leczniczej. Zatem warto siê przyjrzeæ propozycjom ministra Radziwi³³a. To bardzo wa¿na zmiana, która rozstrzyga wieloletni spór o to, czy placówki publiczne mog± dzia³aæ komercyjnie. Ma to szczególne znaczenie dla szpitali, które po wej¶ciu do tzw. sieci (placówek finansowanych z bud¿etu) nie bêd± mog³y mieæ tzw. nadwykonañ, czyli ¶wiadczeñ przekraczaj±cych rycza³t finansowany z pieniêdzy publicznych.
Przewiduje on, ¿e ok. 1800 szpitali i przychodni, które dzi¶ lecz± tylko za pieni±dze z NFZ, bêd± mog³y pobieraæ op³aty od pacjentów. Urzêdnicy ministra Radziwi³³a policzyli, ¿e w ten sposób szpitale zarobi± rocznie nawet 2 mld z³! Dla publicznych placówek, które maj± ok. 11 mld d³ugów, jest to spory zastrzyk pieniêdzy. Dyrektorzy zdobêd± pieni±dze na podwy¿ki dla lekarzy i pielêgniarek, które obieca³ im minister, ale nie da³ pieniêdzy.
Problem jednak spadnie na pacjentów. Niewielu przecie¿ chorych staæ bêdzie, by zap³aciæ oko³o 2 tys. z³ za usuniêcie ¿ylaków nogi, 4,5 tys. z³ za operacjê tarczycy b±d¼ 450 z³ za kolonoskopiê. Biedniejsi bêd± wiêc czekali w kolejkach jeszcze d³u¿ej ni¿ teraz. Przecie¿ ci, którzy zap³ac±, nie bêd± chcieli czekaæ miesi±cami na operacjê. – „Komercyjni” bêd± wypychaæ z ju¿ d³ugich kolejek tych, którzy chc± leczyæ siê bezp³atnie.
Ministerstwo chce równie¿, by podmiot leczniczy nie móg³ zbywaæ aktywów trwa³ych, oddaæ ich w dzier¿awê, najem, u¿ytkowanie ani u¿yczenie podmiotom wykonuj±cym ¶wiadczenia zdrowotne na jego zamówienie. „Sytuacja taka rodzi wiele nieprawid³owo¶ci, w tym przekazywania publicznego mienia podmiotom prywatnym” - uzasadniono.
Zaproponowano równie¿ rezygnacjê ze specjalnego trybu udzielania zamówieñ na ¶wiadczenia zdrowotne (oprócz ¶wiadczeñ udzielanych przez lekarzy i pielêgniarki) i poddaniu ich ogólnym przepisom o zamówieniach publicznych. „Procedury konkursowe i odwo³awcze okre¶lone w tych przepisach nie budz± w±tpliwo¶ci co do ich przejrzysto¶ci oraz obiektywizmu” - argumentowano w uzasadnieniu projektu.
Autorzy projektu proponuj± wprowadzenie sankcji dla placówek, które uniemo¿liwiaj± przeprowadzenie w nich kontroli przez organ prowadz±cy rejestr podmiotów wykonuj±cych dzia³alno¶æ lecznicz± lub ministra zdrowia - kar± by³oby wykre¶lenie z rejestru. Nowelizacja ma tak¿e u³atwiæ przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w przypadku, gdy wykonuj± one ¶wiadczenia na terenie innego województwa.
To najwa¿niejsze kwestie w nowelizacji ustawy o dzia³alno¶ci leczniczej. Zmiany dotycz±ce zakazu dzier¿awy pañstwowego maj±tku, konkursów, czy kontroli placówek nie budz± kontrowersji. Najwiêcej emocji wzbudza wprowadzenie pe³nej odp³atno¶ci za ¶wiadczone us³ugi medyczne dla tych co maj± pieni±dze. Faktycznie doprowadzi to do podzia³u pacjentów na biednych i bogatych. Moim zdaniem lepszym rozwi±zaniem by³oby wprowadzenie czê¶ciowej odp³atno¶ci dla wszystkich, tak jak w Czechach, co zachowa³oby ogóln± dostêpno¶æ do ¶wiadczeñ zdrowotnych lub zwiêkszenia strumienia pieni±dza z bud¿etu pañstwa do s³u¿by zdrowia.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,016,516 unikalnych wizyt