Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2007.01.20] Codzienny strach
Przemoc zalewa nasze miasta, osiedla, ulice. Przemoc bezmy¶lna, bezcelowa, nieracjonalna. Przemoc, której zarówno ofiary jak i sprawcy s± coraz m³odsi. Przemoc, przed któr± sami sobie wydajemy siê bezradni.
W ostatnich dniach w Lublinie dwóch nastolatków pok³u³o no¿ami studenta, który tylko cudem prze¿y³ ten napad. W Warszawie podczas studniówki maturzystka i czterech maturzystów zosta³o pok³utych no¿ami przez trzech opryszków – jak siê pó¼niej okaza³o dilerów narkotyków – zaproszonych na tê zabawê. Pamiêtamy te¿ doniesienia z nocy sylwestrowej z Zakopanego, gdzie kilka osób w ciê¿kim stanie trafi³o do szpitala pok³utych no¿ami przez m³odocianych bandytów.
Od podobnych napadów nie s± wolne i krakowskie ulice. Bójki, wymuszenia, napady na uczniów gimnazjów i liceów s± na porz±dku dziennym. W autobusach czy tramwajach m³odzi ludzie s± ograbiani z pieniêdzy przez bandytów, którzy czêsto s± ich rówie¶nikami. Napady w bia³y dzieñ zdarzaj± siê na ulicach blokowisk, ale tak¿e na Rynku, na Floriañskiej, na Placu Centralnym. M³odzie¿ nigdzie nie mo¿e czuæ siê bezpieczna. Gro¼ne s± okolice szkó³, nawet w samych szko³ach zdarzaj± siê napady i wymuszenia. Wszêdzie docieraj± narkotyki, wszêdzie pije siê alkohol, pokusa ³atwego ¿ycia poci±ga coraz liczniejszych nastolatków. Jak na to reaguje doros³e spo³eczeñstwo? Wcale nie reaguje, najczê¶ciej udaje, ¿e nie dostrzega gro¼nych incydentów, nie widzi bójek, odwraca siê na widok katowanego przechodnia. Dlaczego tak siê dzieje? Poniewa¿ spo³eczeñstwo nie mo¿e liczyæ na tych, którzy prawa maj± broniæ – nie mo¿e liczyæ na szybk± interwencjê policji, na energiczny po¶cig za bandytami, na przyk³adne ukaranie przestêpców.
Kraków w statystyce przestêpczo¶ci w¶ród du¿ych miast znalaz³ siê na drugim miejscu – zaraz za Katowicami. Miasta, które przodowa³y w tej ponurej statystyce, takie jak Warszawa, £ód¼ czy Gdañsk, dzi¶ s± bezpieczniejsze od Krakowa. Równocze¶nie policja i w³adze miasta zapewniaj±, ¿e liczba przestêpstw w Krakowie spada. Có¿ jednak z tego, ¿e mniej jest kradzie¿y samochodów, gdy przybywa przestêpstw najgro¼niejszych, najbardziej brutalnych i dokonywanych przez m³odocianych. Przestêpczo¶æ dorasta wraz z przestêpcami – za kilka lat ci, którzy dzi¶ wymuszaj± od nastolatków drobne kwoty lub kradn± telefony komórkowe, za parê lat bêd± napadaæ z broni± w rêku i zabijaæ bez skrupu³ów.
Zapewnienie bezpieczeñstwa to wa¿ny, a mo¿e nawet najwa¿niejszy obowi±zek w³adz pañstwowych i samorz±dowych. Có¿ jednak mo¿emy zrobiæ, gdy pañstwo i samorz±d niemrawo wywi±zuj± siê z tego obowi±zku? No¿ownicy z Zakopanego zostali po przes³uchaniu zwolnieni do domu. Na ulicach wci±¿ rzadko widzimy patrole policji lub stra¿y miejskiej. Czy mamy pozostaæ bezradni i bezbronni wobec fali przemocy? Wobec rosn±cego zagro¿enia konieczne s± rozwi±zania radykalne, dzia³ania stanowcze i skuteczne, kary jak najsurowsze. W przeciwnym razie przyjdzie nam ¿yæ w ci±g³ym strachu, a przestêpcy bêd± przenikaæ do ¿ycia publicznego w znacznie wiêkszym stopniu ni¿ ma to miejsce dotychczas.
Ryszard Terlecki
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,007,109 unikalnych wizyt