Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2017.03.05] REFORMA S£U¯BY ZDROWIA?
Rz±d dobrej zmiany przygotowuje reformê s³u¿by zdrowia. Faktycznie jest to bardzo potrzebna i oczekiwana spo³ecznie reforma. Polacy coraz bardziej maj± do¶æ oczekiwania w d³u¿±cych siê kolejkach po przys³uguj±ce ¶wiadczenia zdrowotne. Terminy skorzystania z porady specjalisty w niektórych przypadkach siêgaj± wielu miesiêcy, a bywa lat. Skorzystanie z przys³uguj±cego w ramach ubezpieczenia usuniêcia zaæmy, czy dokonania wymiany zu¿ytego stawu biodrowego zamiast byæ bli¿ej, coraz bardziej oddala siê w terminach realizacji. W zale¿no¶ci od rejonu kraju, spotkanie ze specjalist±, czy wspomniane zabiegi s± wyznaczane z kilkuletnim oczekiwaniem. Najbardziej wkurza pacjentów to, ¿e ten sam zabieg lub wizyta u specjalisty jest osi±galna prawie od zaraz za odpowiedni± op³at±.
Ju¿ w kampanii wyborczej partia obecnie rz±dz±ca obiecywa³a reformê s³u¿by zdrowia, tak aby zrealizowaæ oczekiwania spo³eczne. Po licznych zapowiedziach i po ponad roku sprawowania w³adzy minister zdrowia Konstanty Radziwi³³ ujawni³ projekt ustawy. Co z niego wynika? Od 1 stycznia 2018 roku ma byæ wprowadzony nowy system s³u¿by zdrowia. Zostanie zlikwidowany Narodowy Fundusz Zdrowia, który wprowadzi³a w 1999 roku Akcja Wyborcza Solidarno¶æ. Nie bêdziemy ju¿ p³aciæ sk³adek zdrowotnych, a finansowanie s³u¿by zdrowia przejmie bud¿et pañstwa. Sk±d my to znamy? Tak, tak w PRL s³u¿ba zdrowia tak by³a finansowana…
Jak wynika z projektu ustawy w miejsce NFZ powstanie NSZ, czyli Narodowa S³u¿ba Zdrowia. Oczywi¶cie to nie znaczy, ¿e odpisy z podatku znikn±.Bêd± w innej formie. Pieni±dze na leczenie bêd± wydzielone z p³aconego przez nas podatku od osób fizycznych i gromadzone na funduszu celowym „Zdrowie”. Ile procent tego podatku tam wp³ynie tego na razie nie wiadomo. Jest to wa¿ne, ale jeszcze wa¿niejsze jest to, aby te pieni±dze by³y „znaczone”. Oby w sytuacji narastaj±cego kryzysu bud¿etowego, co nas zapewne czeka, pieni±dze przeznaczone na nasze zdrowie nie by³y wykorzystywane do zasypywania dziury w bud¿ecie.
To nie jedyne obawy, które mn± nurtuj±. Proponowana przez rz±dz±cych reforma zak³ada totaln± centralizacjê s³u¿by zdrowia, co nie wró¿y nic dobrego. Na czele NSZ bêdzie sta³ minister zdrowia, który stworzy grupê urzêdników zrzeszonych w Wojewódzkich Urzêdach Zdrowia. Wejd± tam równie¿ szefowie Urzêdów Zdrowia Publicznego, inspektorzy farmaceutyczni, inspektorzy ds. chemicznych, czy Urzêdu Rejestracji Leków. Jedno jest pewne - biurokracji dobrze op³acanej nie zabraknie.
Martwi mnie tak¿e, ¿e obietnica o bezp³atnej s³u¿bie zdrowia zaczyna siê oddalaæ. Jak wynika z projektu ustawy osobami uprawnionymi do korzystania ze s³u¿by bêd± ci co p³ac± w Polsce podatki. Osoby nieuprawnione bêd± musia³y p³aciæ za wszystko, nawet za leczenie ratuj±ce ¿ycie. Na razie jak wynika lub jak nie wynika z projektu ustawy, do osób nieobjêtych bezp³atn± s³u¿b± zdrowia bêd± nale¿eæ nie tylko bezdomni, ale tak¿e pracuj±cy za granic± i tam p³ac±cy podatki. Nie wiadomo co bêdzie z osobami nie pracuj±cymi i np. zajmuj±cymi siê domem, co z dzieæmi, które jeszcze nie uczêszczaj± do szko³y. Jak na razie projekt ustawy o s³u¿bie zdrowia mówi±c delikatnie jest niedoskona³y. Teraz NFZ ma jedn± bazê ubezpieczonych. Po „reformie” Radziwi³³a danych o uprawnionych trzeba bêdzie szukaæ w kilkunastu rejestrach, a wzrost kosztownej biurokracji poch³onie pieni±dze, które powinny trafiæ do pacjentów. Na razie opublikowano ustawê o tzw. sieci szpitali w wyniku czego strac± dofinansowamie niektóre szpitale i w³a¶ciwie zlikwidowana zostanie w szpitalach geriatria, czyli leczenie ludzi starszych. Chyba nie na tak± reformê czekamy?!
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,016,578 unikalnych wizyt