To bêdzie trudny rok dla „totalnej” opozycji w Polsce. W kraju coraz bardziej dokucza jej brak programu. ¯adnego pomys³u nie ma Platforma, nie mówi±c ju¿ o komediantach z Nowoczesnej i niedobitkach z PSL. Niby-partia, czyli „Kukiz 15”, która równie¿ deklaruje siê jako opozycja, z za³o¿enia nie ma planów na przysz³o¶æ, tym bardziej, ¿e podzielona jest na drobne grupki. Mo¿na te¿ odnie¶æ wra¿enie, ¿e lewica przesta³a istnieæ, a czê¶æ weteranów PZPR zasili³a tzw. Komitet Obrony Demokracji. Sonda¿e pokazuj± du¿± przewagê Prawa i Sprawiedliwo¶ci, a Schetyna, Kopaczowa i inne wybitne osobisto¶ci minionych czasów zajmuj± siê sporami z drogówk± i p³aczliwym narzekaniem, ¿e polska gospodarka ma siê coraz lepiej, a Polacy nie chc± zrezygnowaæ z programu 500 plus i obni¿enia wieku emerytalnego.
Równie¿ donosy, gorliwie sk³adane przez opozycjê za granic±, przynosz± coraz gorsze efekty. Schetyna i Kosiniak-Kamysz, którzy pobiegli do ambasady niemieckiej, naskar¿yæ pani Merkel na Polskê, nie mieli nic interesuj±cego do powiedzenia i zostali potraktowani tak, jak na to zas³u¿yli. Pani kanclerz ma teraz powa¿niejsze problemy na g³owie, w Niemczech zbli¿aj± siê wybory i rz±dz±ca partia nie zamierza pogarszaæ swoich stosunków ze wschodnim s±siadem. W tym roku wybory odbêd± siê tak¿e we Francji, gdzie mocn± pozycjê zdoby³a antyunijna prawica. Skompromitowany prezydent-socjalista nie ma ¿adnych szans i ju¿ szuka jakiej¶ wygodnej posady w Brukseli. Wybory czekaj± tak¿e Holandiê, a tam tak¿e przeciwnicy Unii Europejskiej mog± liczyæ na dobry wynik. W dodatku zwyciêstwo Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, przerazi³o polityków z europejskich salonów, a pora¿ka ich kandydatki czyli Hilary Clinton pokaza³a, ¿e w dzisiejszych czasach nic nie jest niemo¿liwe. Pogr±¿ona w kryzysie Unia Europejska nie ma si³ na przeprowadzenie reform i ¿yje w parali¿uj±cym strachu, ¿e kolejne pañstwa pójd± ¶ladami Wielkiej Brytanii. Znów zaostrza siê konflikt na wschodzie Ukrainy, a rosyjskie zagro¿enia jest coraz powa¿niej brane pod uwagê po obu stronach Atlantyku. Zawiod³y nadzieje na to, ¿e europejscy biurokraci pomog± w odzyskaniu w³adzy partii oszustów. Kolejne wyprawy rodzimych donosicieli do Brukseli czy Strasburga, nie przynosz± ¿adnych praktycznych efektów.
W tej sytuacji coraz bardziej realne wydaje siê siêgniêcie opozycji po agresywne grupy prowokatorów i bojówkarzy, których zadaniem bêdzie zak³ócenie funkcjonowania pañstwa. Szczególnie gro¼na staje siê dla opozycji przeprowadzana w³a¶nie reforma systemu skarbowego, która umo¿liwi ¶ciganie bezkarnych dot±d przekrêciarzy. Strach przed sprawnymi s³u¿bami podatkowymi, a tak¿e przed reform± s±downictwa, dot±d chroni±cego aferzystów, zmusza opozycjê do coraz bardziej desperackich poczynañ. Zapewne wiosn± zostan± podjête próby doprowadzenia do staræ z policj±, ataków na budynki pañstwowych instytucji, czy ponownej okupacji Sejmu. Opozycja wie, ¿e tego typu dzia³ania nie przysporz± jej zwolenników, ale przynajmniej odwróc± uwagê organów ¶cigania od przestêpstw gospodarczych i podatkowych.
Sk³ócona i podzielona opozycja rozpaczliwie szuka recepty na powstrzymanie reform i odzyskanie w³adzy. Jak dot±d takiej recepty nie znalaz³a. A zosta³o tylko pó³tora roku do wyborów samorz±dowych, które bêd± najwa¿niejszym sprawdzianem nastrojów i sympatii Polaków.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia February 24 2017
955 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".