W przysz³ym tygodniu zaczyna siê marzec – przedwio¶nie. To miesi±c, w którym niejeden wêdkarz, po miesi±cach zimowej przerwy, po raz pierwszy w nowym sezonie wybierze siê na ryby. Zapewne ka¿dy z nas obiecuje sobie: no, w tym roku, to po³owiê! Zw³aszcza je¶li w roku ubieg³ym wyniki mia³ raczej mierne. A je¶li wyniki by³y kiepskie, to warto zrobiæ sobie wêdkarski rachunek sumienia ze swoich umiejêtno¶ci i wyci±gn±æ odpowiednie wnioski, by ten nadchodz±cy sezon równie¿ (w roku przysz³ym) nie zosta³ zaliczony do nieudanych. Bo jako¶ jest tak, ¿e wiêkszo¶æ wêdkarzy pod¶wiadomie, a niekiedy nawet ¶wiadomie przyjmuje za pewnik, ¿e wêdka, któr± siê pos³uguje jest narzêdziem doskona³ym, a on sam po mistrzowsku potrafi ni± operowaæ. St±d wniosek prosty – je¶li z ³owiska wraca siê bez brania, to oczywiste jest, ¿e ryba nie ¿erowa³a.
Tymczasem przyczyn naszych niepowodzeñ jest ca³a masa, a generalnie mo¿na za³o¿yæ, ¿e wiêkszo¶æ z nich tkwi po naszej stronie – mówi±c inaczej, to my pope³niamy jakie¶ b³êdy. Robimy co¶ nie tak, jak nale¿y. Najczê¶ciej pomijamy jaki¶ wa¿ny aspekt sprawiaj±cy, ¿e ryba nie interesuje siê nasz± przynêt±.
Wszyscy wiemy na przyk³ad, ¿e zbyt zimna temperatura wody nie zachêca ryb do ¿erowania (poza miêtusem, który zimno lubi). Ale czasami trafiamy w optymaln± temperaturê wody i nadal nic. Rzecz w tym, ¿e do rozszyfrowania zagadki powabno¶ci przynêty nie wystarczy jeden klucz – chocia¿by ten przed chwil± przywo³any, termiczny. O tym, czy nasz± przynêt± zainteresuje siê ryba decyduje tak¿e to, czy zarzucimy wêdkê we w³a¶ciwym ³owisku, odpowiednio do okresowych i dobowych wêdrówek i przemieszczania siê ryb. O sukcesie bêdzie decydowaæ tak¿e to, czy ³owimy w najw³a¶ciwszej dla danego okresu porze doby, czy nie zasadzamy siê z wêdk± w dzieñ, podczas gdy dany gatunek nastawi³ siê na ¿erowanie w mroku? Czy stosujemy najw³a¶ciwsz± dla danego okresu przynêtê? To tylko niektóre aspekty decyduj±ce o wêdkarskim sukcesie, który mo¿e zostaæ przekre¶lony przez kardynalne b³êdy pope³niane przez wêdkarzy, takie jak niew³a¶ciwe zachowanie siê na ³owisku czy z³e zawieszenie przynêty w toni, na dodatek na nieodpowiednim haczyku.
Do¶wiadczeni wêdkarze maj± na przyk³ad doskona³± wiedzê na temat tzw. pokarmów okresowych. Gdy nadejdzie ich czas, ryby na nich koncentruj± swoj± uwagê, maj±c za nic wymy¶lne i smakowite (w przekonaniu wêdkarza) przynêty, wymy¶lne „kanapki” czy inne wynalazki. Ci, którzy znaj± takie okresowe pokarmy, umiej± je zdobyæ i zastosowaæ, z powodzeniem odkrywaj± ryby tam, gdzie inni siedz± ca³ymi dniami bez ¿adnego brania.
Ale jest jeszcze wiele innych czynników wp³ywaj±cych na aktywno¶æ ¿erow± ryb, czynników zwi±zanych ze stanem wody, ze zmianami meteorologicznymi czy zachodz±cymi w naturze zmianami zoologicznymi i biologicznymi (je¶li chodzi o to ostatnie, mam na my¶li chocia¿by masow± rójkê owadów w otoczeniu rzeki – chrab±szczy czy polnych koników). Je¶li chodzi o czynniki zwi±zane ze stanem wody wystarczy wymieniæ stan klarowno¶ci wody – mêtny stan stan nurtu, wzrastaj±ce zmêtnienie albo klarowanie siê wody – to wp³ywa przecie¿ na aktywno¶æ ¿erow±. A zmiany zwi±zane z meteorologi±? Czy napiêcie w stanie naelektryzowania atmosfery (napiêcie przed burz±) nie wp³ywa na aktywno¶æ ryb? Wp³ywa. I wp³ywa na tê aktywno¶æ jeszcze wiele innych czynników, których w tym miejscu, z uwagi na objêto¶æ tej rubryki, wymieniæ nie sposób. ¦wiadome i skuteczne wêdkowanie wymaga naprawdê ogromnej wiedzy. Ale dlatego wêdkarstwo nie jest nudne i potrafi cz³owieka wci±gn±æ na ca³e ¿ycie.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 24 2017
863 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".