Jeden z naszych czytelników zadzwoni³ do naszej redakcji i poprosi³, bym odpowiedzia³ na jego pytanie: czy zbiornik w Dobczycach jest zarybiany ze sk³adek Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego?Jak mniemam naszemu czytelnikowi (a zapewne równie¿ wêdkarzowi) chodzi o to, ¿e w zbiorniku tym jest zakaz wêdkowania i w takiej sytuacji zarybianie zbiornika ze sk³adek wêdkarzy mo¿na by uznaæ za fanaberiê.
Faktem jest, ¿e zbiornik dobczycki, to jeden z najpiêkniejszych ma³opolskich akwenów. I na dodatek po³o¿ony stosunkowo blisko Krakowa. Co wiêcej, w zbiorniku tym ¿yje sporo gatunków ryb (specjali¶ci pisz± o piêtnastu), a w¶ród nich spotkaæ mo¿na dorodne sandacze, szczupaki, okonie czy leszcze. Niestety, zbiornik ten od chwili swojego powstania i oddania do eksploatacji w roku 1986 mia³a pe³niæ kilka zadañ: chroniæ przed powodzi± doliny rzeki Raby poni¿ej zapory, wyrównywaæ przep³ywy w rzece Rabie poni¿ej zapory, a tak¿e s³u¿yæ produkcji energii elektrycznej. Co wiêcej, zbiornik ten sta³ siê zbiornikiem wody pitnej dla wiêkszej czê¶ci Krakowa. I w³a¶nie argument, ¿e jest to zbiornik wody pitnej sta³ siê powodem zakazu wêdkowania w tej ma³opolskiej wodzie.
Czê¶ciowa gospodarka rybacka na obszarze dobczyckiego zbiornika prowadzona jest przez Gospodarstwo Rybackie w Brz±czowicach, którego w³a¶cicielem jest Regionalny Zarz±d Gospodarki Wodnej w Krakowie. W gospodarstwie tym prowadzone s± m.in. badania nad rybami, a tak¿e hodowany jest narybek wielu gatunków. Czê¶æ narybku sprzedawana jest ró¿nym podmiotom, a niewielka czê¶æ trafia do zbiornika dobczyckiego. Z tego, co wiem, Polski Zwi±zek Wêdkarski nie prowadzi zarybieñ zbiornika wodnego w Dobczycach. Zarybiana jest natomiast rzeka Raba – zarówno powy¿ej jak i poni¿ej zbiornika. Ale wszêdzie tam – pod pewnymi warunkami – ³owiæ mo¿na.
Warto w tym kontek¶cie dodaæ, ¿e jaki¶ czas temu grupa wêdkarzy postulowa³a udostêpnienie zbiornika dobczyckiego (nawet w ograniczonym zakresie) dla wêdkarzy. Wêdkarze ci powo³ywali siê na przyk³ady innych zbiorników, równie¿ wykorzystywanych jako zbiorniki wody pitnej dla miast, w których nie ma zakazu wêdkowania. Mo¿na w tym kontek¶cie wymieniæ choæby zalew zegrzyñski – to g³ówne ujêcie wody dla Warszawy s³ynie z turystyki i wêdkarstwa i jako¶ nikt siê nie skar¿y ¿e woda w warszawskich kranach jest z tego powodu brudna.
Niestety, zarówno MPWiK jak i Regionalny Zarz±d Gospodarki Wodnej w Krakowie, nie przychyli³y siê do postulatów wêdkarzy. Z drugiej strony nie jest tajemnic±, ¿e na wodach zbiornika dobrzyckiego kwitnie k³usownictwo uprawiane przede wszystkim przez okolicznych mieszkañców, którzy doskonale znaj± teren, a których dzia³ki w wielu przypadkach przylegaj± do samej wody.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia February 02 2017
788 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".