Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.12.15] Piêkno¶æ z jezior (2)
Tydzieñ temu obieca³em, ¿e w kolejnym numerze „G³os” napiszê o tym gdzie i jak ³owiæ wzdrêgi, na jakie przynêty i jakim sprzêtem? No to zaczynamy.
By z³owiæ krasnopiórê, przede wszystkim trzeba j± znale¼æ. Dobrze wiêc wiedzieæ, ¿e wzdrêgi najlepiej siê czuj± w du¿ych i ¶rednich jeziorach, tyle, ¿e w miejscach p³ytkich, mniej wiêcej do dwóch metrów g³êboko¶ci. Ale rybê tê mo¿na spotkaæ niemal we wszystkich wodach stoj±cych, a tak¿e w po³±czonych z rzekami starorzeczach, a nawet w wolno p³yn±cych ciekach, chocia¿ wzdrêgi raczej nie przepadaj± za nurtem. W jeziorach, stawach i zbiornikach zaporowych szukamy tej ryby w p³ytkich, spokojnych zatokach, a przede wszystkim w trzcinowiskach. Trzcina wydaje siê byæ najlepszym przyjacielem wzdrêgi, daj±c jej nie tylko schronienie, ale tak¿e zapewniaj±c przyzwoity bar, w którym zastawê stanowi± ³odygi trzcin, na których przebywaj± skorupiaki i inne smako³yki. Miejsca, które powinny nas zainteresowaæ szczególnie, to pogranicza trzcin i otwartej wody. Warte uwagi s± równie¿ zatoczki wewn±trz trzcin, ale aby je skutecznie spenetrowaæ niezbêdna jest ³ód¼. £odygi trzcin s± przy okazji znakomitym sygnalizatorem ¿eruj±cych wzdrêg. Krasnopióry czêsto pobieraj± pokarm prosto z ³odyg trzciny, co my widzimy jako nag³e drgniêcia takiej ³odygi. I nie jest to powolne zako³ysanie powiewem wiatru, ale gwa³towne drgniêcie. Takie uderzenia w ³odygi nastêpuj± czêsto seriami, a obserwuj±c trzciny mo¿emy nawet zorientowaæ siê w jakim kierunku wzdrêgowe stado siê przemieszcza.
Atrakcyjne dla wzdrêg s± równie¿ miejsca poro¶niête moczark±, gr±¿elem czy rdestnic±. I im gê¶ciej rosn± te ro¶liny i im wiêksze zajmuj± po³acie, tym ³atwiej spotkaæ w nich krasnopiórki. Ca³e stada krasnopiórek. Bo trzeba pamiêtaæ, ¿e wzdrêgo s± rybami stadnymi. Przebywaj± w grupach, najczê¶ciej od kilkunastu do kilkudziesiêciu sztuk.
I wreszcie warto dodaæ, ¿e wzdrêgi spotkaæ mo¿na równie¿ na otwartej wodzie, ale niedaleko od brzegu. Dobrymi ³owiskami tej ryby mog± okazaæ siê miejsca po³o¿one pomiêdzy naturalnymi schronieniami tej ryby – to mo¿e byæ na przyk³ad otwarta woda pomiêdzy dwoma pasami trzcin, czy otwarta woda pomiêdzy ³±k± gr±¿eli a trzcinami. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e takie miejsca (le¿±ce na trasie wêdrówek tej ryby) nie s± jej sta³ymi ¿erowiskami. Przep³ywaj±c przez nie, wzdrêga chwyta przynêtê niejako przy okazji.
Wa¿n± spraw± s± tak¿e upodobania pogodowe krasnopiórek. Ryby te generalnie nie lubi± deszczu. Gdy z nieba lej± siê strumienie wody, wzdrêgi chowaj± siê w najbardziej gêste podwodne zaro¶la i ani my¶l± wychylaæ stamt±d nosa. Wszystko zmienia siê gdy za¶wieci s³oñce. I chocia¿ ryba ta uwielbia wrêcz ciep³± i s³oneczn± pogodê, to chowa siê wówczas w cieniu ro¶lin. Dlatego najlepszym okresem do po³owu wzdrêg jest lato. Wtedy, kiedy s³oñce jest najwy¿ej, kiedy wstaje najwcze¶niej i najpó¼niej zachodzi. Kiedy wszêdzie wokó³ jest zielono, ciep³o i przyjemnie.
I jeszcze jedna uwaga: wzdrêgi zdecydowanie przedk³adaj± wieczór nad godziny poranne. Tu¿ przed zachodem s³oñca ryby te zaczynaj± przemieszczaæ siê w stronê otwartej wody, szukaj±c pokarmu poza swoimi kryjówkami. To dobra informacja dla tych wêdkarzy, którzy bardzo lubi± ³owiæ ryby, ale jeszcze bardziej lubi± rano pospaæ.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,025,486 unikalnych wizyt