Sêdzia Rzepliñski urz±dzi³ w Gdañsku jubileusz 30-lecia Trybuna³u Konstytucyjnego. Ju¿ sam fakt ¶wiêtowania rocznicy powo³ania Trybuna³u w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, budzi co najmniej za¿enowanie. Nie ma powodu do chwalenia siê tak± tradycj±. Opinia publiczna jest jednak zaskoczona czym innym: jubileusz odbywa siê za pieni±dze i w obecno¶ci Paw³a Adamowicza, prezydenta Gdañska, któremu nie tak dawno prokuratura stawia³a zarzuty o nieprawid³owo¶ci w o¶wiadczeniach maj±tkowych. W³a¶nie takiego sponsora wybra³ sobie prezes Rzepliñski i zwo³a³ do Gdañska swoich znajomych, w tym – jak sam powiedzia³: znajomego od lat – przewodnicz±cego Komisji Weneckiej. By³o wiêc bardzo uroczy¶cie i bogato, tym bardziej, ¿e do imprezy do³o¿y³a siê znana niemiecka fundacja. Byli te¿, oczywi¶cie ca³kiem prywatnie, politycy Platformy z Grzegorzem Schetyn± na czele. Niezawis³y Trybuna³ za cudze pieni±dze urz±dzi³ sobie polityczn± imprezê.
Opozycja narzeka, ¿e nikt z rz±du nie przyjecha³ wys³uchiwaæ ¿alów Rzepliñskiego i zebranego towarzystwa. Opozycja jest od narzekania, ale czy kabaret w wydaniu Platformy i Nowoczesnej musi byæ bezkrytycznie zachwalany przez prywatne telewizje? Ka¿de brednia, któr± powie Petru i ka¿dy wyg³up jego partyjnej trzódki, ka¿da kompromitacja Platformy i ka¿dy sejmowy wystêp jej krzykaczy, s± natychmiast prezentowane w wiadomych telewizjach jako szczyt politycznego kunsztu i powód do zachwytu dla dziennikarskich naganiaczy. Nikt nie zawaha siê przed insynuacj±, pomówieniem, spreparowanym cytatem, jednostronnym doborem opinii. Trudno siê dziwiæ, ¿e w Internecie kr±¿y petycja, nawo³uj±ca do zamkniêcia jednej z tych stacji, w³a¶nie z powodu jej informacyjnej nierzetelno¶ci.
Bo jak traktowaæ telewizjê, która nadaje w Polsce, ale broni francuskich interesów? Gdy okazuje siê, ¿e rz±d woli przyznaæ zamówienia firmom, które dzia³aj± w Polsce i zatrudniaj± Polaków, ca³y informacyjny program sk³ada siê z wypowiedzi polityków i rzekomych fachowców, którzy p³acz± nad miliardami straconymi przez Francuzów. Telewizyjna publiczno¶æ nie ma okazji dowiedzieæ siê, ¿e amerykañskie helikoptery, produkowane w Polsce, s± lepiej sprawdzone w warunkach bojowych (w Afganistanie czy Iraku) od francuskich, sprawdzanych na poligonach i defiladach.
Podobnie jest z reform± o¶wiaty. Niegdy¶ ZNP energicznie sprzeciwia³o siê tworzeniu gimnazjów, ale dzi¶ – na polityczne zamówienie – protestuje przeciwko ich likwidacji. Czy nadaj±cej w Polsce prywatnej telewizji wypada atakowaæ reformê, która poprawi poziom kszta³cenia polskich dzieci? Czy wypada atakowaæ program 500 plus, który poprawi warunki ¿ycia milionów Polaków? Czy wypada codziennie zapraszaæ politycznych emerytów tylko po to, aby napluli na polskie pañstwo i polski rz±d? Czy skoro tak jest, to czy polskie firmy powinny op³acaæ reklamy w niechêtnych Polsce mediach? Czêsto te firmy nawo³uj± konsumentów, ¿eby kupowali przede wszystkim polskie produkty. Czy jednak maj± do tego prawo, skoro op³acaj± nieprzychyln± Polsce propagandê?
Sêdzia Rzepliñski w otoczeniu polityków opozycji ¶wiêtuje jubileusz Trybuna³u Konstytucyjnego. Prywatne telewizje przedstawiaj± go jako apolityczn± ofiarê politycznej nagonki. Stronniczo¶æ jednak siê nie op³aca, o czym najlepiej ¶wiadcz± k³opoty finansowe stronniczych mediów.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia October 20 2016
1053 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".