Ratuj siê kto mo¿e – zdawa³ siê wo³aæ Schetyna w Gdañsku na regionalnym zebraniu Platformy Obywatelskiej. Zebranie mia³o byæ po¶wiêcone dyskusji nad programem, ale za najwa¿niejsze zadanie opozycyjnej partii uznano obronê aferzystów i z³odziei. Tej sprawie ma s³u¿yæ postulat rozwi±zania CBA (Centralne Biuro Antykorupcyjne) i powstrzymania ¶ledztw w sprawie rozmaitych przekrêtów. Nie bez powodu w pierwszym rzêdzie gdañskiego zebrania zasiada³a Gronkiewicz-Waltz, wiceprzewodnicz±ca Platformy i wci±¿ jeszcze prezydent Warszawy. Strach przed odpowiedzialno¶ci±, tak¿e karn±, z pewno¶ci± ³±czy³ wielu obecnych, a tak¿e nieobecnych dzia³aczy. Czy jednak przyszli wyborcy zag³osuj± na partiê, która zamierza startowaæ pod has³em: wolno kra¶æ? Oczywi¶cie nie wszystkim, tylko tym, którzy wspieraj± Platformê.
Na gdañski zebraniu pad³o jeszcze jedno has³o, które ma wzmocniæ chyl±c± siê ku upadkowi partiê. Schetyna og³osi³, ¿e Platforma zlikwiduje IPN (Instytut Pamiêci Narodowej). Do¶æ przypominania historii, do¶æ wytykania komunistycznych zbrodni, do¶æ szargania pamiêci Jaruzelskiego czy Kiszczaka. A przede wszystkim do¶æ wypominania donosicielom ich niechlubnej przesz³o¶ci. Czy Platforma wyst±pi tak¿e z pomys³em, aby ponownie w bezimiennych do³ach pogrzebaæ „Inkê” i „£upaszkê”? Przecie¿ powojenni partyzanci, nazywani dzi¶ ¿o³nierzami wyklêtymi, bez pardonu likwidowali donosicieli bezpieki. Wa³êsa, obecny na zebraniu i nagrodzony owacj± na stoj±co, z pewno¶ci± pochwali pomys³ zamkniêcia na cztery spusty archiwów IPN.
Partia Schetyny, Tuska i Kopaczowej postanowi³a tak¿e powo³aæ komisjê „antysmoleñsk±”, tropi±c± wszelkie próby ustalenia prawdy o przyczynach katastrofy smoleñskiej. Tu równie¿ widaæ strach ¶rodowiska, które bêdzie musia³o wyst±piæ w obronie swoich liderów. Jak wyja¶niæ gesty przyja¼ni Putina i Tuska nad cia³ami ofiar katastrofy? Jak wyja¶niæ k³amstwa Kopacz o przekopaniu smoleñskiej ziemi? A zw³aszcza jak wyja¶niæ wielomiesiêczne krêtactwa w ustaleniu odpowiedzialno¶ci za liczne zaniedbania podczas organizacji tragicznej wyprawy do Katynia? Szkoda, ¿e Niesio³owski opu¶ci³ Platformê, móg³by teraz stan±æ na czele tej antykomisji.
Platforma, a jak¿e, wypowiedzia³a siê tak¿e w sprawie sporu wokó³ prawa do ¿ycia dzieci nienarodzonych. Schetyna wyobra¿a sobie, ¿e zdo³a pozyskaæ dotychczasowych wyborców SLD, a tak¿e ca³e – chocia¿ na szczê¶cie skromne liczebnie – lewactwo, opowiadaj±ce siê za „aborcj± na ¿yczenie”, „zwi±zkami partnerskimi” osób tej samej p³ci i ich prawem do adopcji dzieci, eutanazj±, propagand± na rzecz rozmaitych patologii itd. Platforma popar³a absurdalny „czarny protest”, chocia¿ z³o¿ony w Sejmie obywatelski projekt, krytycznie oceniany tak¿e przez biskupów, nie mo¿e liczyæ na przeg³osowanie.
Platforma ¶ciga siê z lewic± i Nowoczesn± o pozyskanie tych wyborców, którzy nie ¿ycz± sobie dobrej zmiany w Polsce. Czy wygra ten wy¶cig? Czy ochrona aferzystów zyska spo³eczne poparcie? Wydaje siê to ma³o realne. Dzi¶ w sonda¿ach Platforma mo¿e liczyæ na znacznie mniej g³osów ni¿ w wyborach przed rokiem. To z³a prognoza dla partii, która jeszcze wci±¿ nie zosta³a rozliczona z o¶miu lat pozostawania przy w³adzy.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia October 07 2016
986 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".