Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.08.26] HURAOPTYMIZM TO NIE BAZA ROZWOJU
Wicepremier obecnego rz±du Mateusz Morawiecki podczas „audytu pañstwa” w maju tego roku zarzuci³ swoim poprzednikom z koalicji PO-PSL, ¿e nadmiernie zad³u¿ali pañstwo, a dowodem na to mia³o byæ podwojenie naszego d³ugu w ci±gu o¶miu lat. Natomiast jak twierdz± ekonomi¶ci obecny rz±d zad³u¿a nas jeszcze szybciej ni¿ poprzednicy. Przez sze¶æ miesiêcy tego roku nasz d³ug powiêkszy³ siê o 60 miliardów z³otych. Jest to kwota rekordowa w ostatnich latach.
Rz±d jest nastawiony optymistycznie do rzeczywisto¶ci i uwa¿a, ¿e nie jest to problem. Wed³ug tych radosnych prognoz gospodarka polska ma wzrosn±æ w bie¿±cym roku o 3,8 proc., w 2017 o 3,9 proc, a 2018 nawet o 4 proc. Niestety te prognozy s± rozbie¿ne z innymi przewidywaniami. Ju¿ analitycy Narodowego Banku Polskiego zak³adaj± wzrost w tym roku na 3,4 proc., a na lata 2017-2018 po 3,3 proc. Zagraniczne instytucje jak Miêdzynarodowy Fundusz Walutowy te¿ ma prognozy ni¿sze o 0,4 proc. od rz±dowych, a OECD nawet o 0,6 proc. Ma to istotne znaczenie bo wzrost gospodarki zapewnia przyrost finansów pañstwa, a w przeciwnym razie pog³êbia zad³u¿enie.
Obecny rz±d odziedziczy³ pewne dobre zjawiska po poprzednikach, a to pozytywn± sytuacjê na rynku pracy, czyli malej±ce bezrobocie i wzrost wynagrodzeñ. Ten trend oraz dopalacz w postaci 500 plus zwiêkszy³y si³ê nabywcz± ludno¶ci, a tym samym wzrost konsumpcji. I to jest pozytywne zjawisko. Jednak musi mu towarzyszyæ druga noga w postaci rozwoju inwestycji, które wspiera³y gospodarkê w poprzednich latach. Tylko inwestycje utrzymaj± w przysz³o¶ci pozytywny trend na rynku pracy oraz zapewniaj± przyrost pieni±dza na rozwój gospodarki. Je¶li nie bêdzie inwestycji to rozwój finansuje siê kredytem pog³êbiaj±cym zad³u¿enie.
Niestety ostatnio inwestycje wyhamowa³y zdecydowanie. „Dobra zmiana” w wydaniu obecnie rz±dz±cych przeprowadzi³a czystki kadrowe w sektorze publicznym, które merytorycznie nie s± najlepsze, czego drastycznym przyk³adem s± stadniny koni, gdzie w ci±gu kilku miesiêcy zniszczono dorobek dziesiêcioleci. Ponadto zarz±dzanie procesowe w stylu a’la Ziobro powoduje strach i parali¿ decyzyjny w sektorze publicznym. Wystarczy podaæ tylko przyk³ad Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdzie w pierwszej po³owie 2016 roku prawie nie og³aszano przetargów, a ich liczba by³a równa ¶redniej miesiêcznej poprzedników. Dobrze, ¿e obecne w³adze GDDKiA odziedziczy³y umowy na realizacjê 1300 km tras po poprzednikach.
Reasumuj±c, je¶li optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego pañstwa w wydaniu ministerstwa finansów siê nie sprawdz±, to grozi nam zapa¶æ finansowa. Mo¿e ona zostaæ pog³êbiona kolejnym optymistycznym chciejstwem o przyp³ywie do bud¿etu sporej kasy z uszczelnienia systemu podatkowego. Je¶li na to na³o¿y siê realizacja zapowiadanych obietnic w postaci obni¿enia wieku emerytalnego, czy zwiêkszenia kwoty wolnej od podatku PIT, to dziura bud¿etowa powiêkszy siê do zastraszaj±cych rozmiarów. Co prawda rz±d szacuje deficyt w roku 2018 na 42 mld z³, ale ekonomi¶ci widz±c co siê dzieje, szacuj± go ju¿ na 90 mld z³. To mo¿e doprowadziæ do przekroczenia progu 3 proc. PKB i na³o¿enia na Polskê unijnej procedury nadmiernego deficytu. Proszê ten scenariusz traktowaæ jako ostrzegawczy i ¿yczê rz±dz±cym, aby otrz±snêli siê z huraoptymizmu i wreszcie zabrali siê do powa¿nej pracy opartej na realnych wska¼nikach gospodarczych.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,017,929 unikalnych wizyt