Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2016.08.20] Wakacyjne bolenie (2)
Gdzie szukaæ boleni? Gdzie zlokalizowane bywaj± jego ostoje? Bolenie najczê¶ciej lokalizowane s± przez wêdkarzy w chwilach ich intensywnego polowania na drobnicê. W swoich zbójeckich rajdach napadaj± na gromady wierzchówek wzd³u¿ ustalonych przez siebie tras. Demaskuj± siê przy tym g³o¶nymi pluskami i srebrzystymi wachlarzami uklejek, które w pop³ochu uciekaj± przed drapie¿nikiem. Gdy odkryjemy takie boleniowe ¿erowisko, to grzech z niego nie skorzystaæ. A bolenie, niezwykle p³ochliwe i ostro¿ne, jakby traci³y w takich momentach instynkt samozachowawczy. Rapa potrafi biæ nawet w pobli¿u k±pi±cych siê ludzi, je¿eli tylko w pobli¿u k±pieliska ukleje wyznaczy³y sobie miejsce na tar³o. Gdy boleniowe ataki siê koñcz±, nastaje spokój, cisza, a sam boleñ znika. Pytanie dla wêdkarza najwa¿niejsze: gdzie znika? I jest to pytanie o lokalizacjê boleniowych ostoi w³a¶nie. Umiejêtno¶æ znalezienia takich miejsc ma sens o tyle, ¿e przebywaj±ce w ostojach drapie¿niki, nawet je¶li s± syte, poderwane odruchem, rzucaj± siê na podan± im przynêtê, któr± najczê¶ciej bywa b³ystka.
W du¿ych rzekach swoje ostoje znajduje boleñ za rafami, za kamienistymi czy i³owymi progami. Do jego ulubionych miejsc nale¿± te¿ podwodne górki i przykosy, które rozpoznaæ mo¿na po walcz±cych z pr±dem ³odygach ro¶lin. Nie gardzi przep³ywami nad starymi i nowymi opaskami. Z dala od brzegów, z dala od ludzi. Prawie w ka¿dym takim miejscu, nie pokazuj±c siê ¶wiatu, czai siê ukryty srebrny zbój.
W rzekach mniejszych boleñ ma wiêkszy k³opot ze znalezieniem sobie bezpiecznej ostoi. Bezpieczny ¶wiat - z jednej strony pomiêdzy dnem a powierzchni± wody, a z drugiej pomiêdzy nios±cymi zagro¿enie brzegami - wyra¼nie siê zwê¿a i zacie¶nia. Z ka¿dej strony jest wiêcej potencjalnych zagro¿eñ. Dlatego bywa, ¿e rapa szuka sobie ostoi wrêcz w silnym nurcie – je¶li tylko na dnie le¿± jakie¶ wiêksze kamienie. Bo brzegi s± dla bolenia bezpieczne tylko wtedy, je¶li s± niedostêpne dla ludzi, oddzielone od ¶wiata krzakami.
Zdarza siê, ¿e boleniowi czasami wystarcza tylko jeden bezpieczny brzeg, niedostêpny dla ludzi, za to przylegaj±cy do g³ównego nurtu. Przy takim brzegu, pod zielon± zas³on± wierzbowych pêdów, potrafi trwaæ ca³ymi godzinami, swoje poczucie bezpieczeñstwa podwajaj±c bezruchem. Przeciwleg³y brzeg mo¿e byæ ³atwo dostêpny, otwarty, piaszczysty i ³agodny. Bo taki brzeg sprzyja drobnicy i drobnicê przyci±ga. Taka sytuacja dla rapy jest wrêcz idealna – drapie¿nik ma wyj±tkowo krótk± drogê od ostoi do ¿erowiska, z w³asnej kryjówki do pe³nego sto³u.
Podsumowuj±c temat miejsc, w których mo¿na spotkaæ bolenia, mo¿emy powiedzieæ, ¿e pojawia siê on tam, gdzie szczególnie gêsto gromadz± siê ukleje dla odbycia tar³a, gdzie warunki zapewniaj± mu poczucie bezpieczeñstwa oraz tam, gdzie wystêpuje obfito¶æ po¿ywienia. W takich miejscach, prêdzej czy pó¼niej, bolenia spotkamy na pewno.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,024,656 unikalnych wizyt