Spotkanie 18 prezydentów, 21 szefów rz±dów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony z 28 pañstw cz³onkowskich NATO oraz pañstw partnerskich i zabiegaj±cych o przyjêcie do sojuszu, zakoñczy³o siê sukcesem polskiego rz±du, a szczególnie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Po miesi±cach negocjacji zapad³y ustalenia znacznie zwiêkszaj±ce nasze bezpieczeñstwo. W Polsce, ale tak¿e na Litwie, £otwie i w Estonii, stacjonowaæ bêd± sta³e oddzia³y NATO, w tym po batalionie ¿o³nierzy amerykañskich. Do 2017 roku w Polsce znajdzie siê oko³o 10 tys. ¿o³nierzy si³ NATO. W Europie Wschodniej rozlokowane zostan± magazyny ciê¿kiego uzbrojenia (³atwiej w razie potrzeby przerzuciæ ¿o³nierzy, ni¿ ciê¿ki sprzêt) oraz elementy tarczy antyrakietowej. Mo¿e siê okazaæ, ¿e to wszystko nie powstrzyma Rosji przed próbami odbudowy swojej imperialnej pozycji, ale zmusi do ostro¿no¶ci przy podejmowaniu dzia³añ militarnych.
Dzi¶ NATO liczy 28 pañstw (ostatnio przyjête to Albania i Chorwacja), trwa procedura przyjmowania Czarnogóry, o cz³onkostwo staraj± siê Bo¶nia i Hercegowina oraz Macedonia, a kandydatami s± Gruzja (w Warszawie NATO potwierdzi³o gotowo¶æ jej przyjêcia) i Serbia. Ostatnio zamiar przyst±pienia do sojuszu rozwa¿aj± tak¿e Finlandia i Szwecja. Du¿e znaczenie maj± trwaj±ce od kilku lat starania Ukrainy o uzyskanie statusu kandydata. Najsilniejszym pañstwem Paktu Pó³nocnoatlantyckiego s± oczywi¶cie Stany Zjednoczone, które dysponuj± armi± wielokrotnie przekraczaj±c± si³y jakiegokolwiek innego pañstwa na ¶wiecie. USA maj± prawie pó³tora miliona ¿o³nierzy pod broni±, na drugim miejscu jest Turcja – 375 tys., a na kolejnych Francja – 222 tys. i Wielka Brytania – 205 tys. Oczywi¶cie najwiêksze znaczenie ma dzisiaj nie sama liczba ¿o³nierzy, ale ich wyposa¿enie i w tej dziedzinie ¿aden kraj, nie mo¿e mierzyæ siê z si³ami sojuszu.
Szczyt NATO w Warszawie mia³ tak¿e znaczenie polityczne, nie tylko militarne. Potwierdzi³, ¿e mimo zró¿nicowanej polityki zagranicznej poszczególnych pañstw (szczególnie Niemiec i Francji), sojusz jest gotów wykonywaæ zadania obronne, a tak¿e interweniowaæ na obszarach, które uznaje za gro¼ne dla swojego bezpieczeñstwa. NATO potwierdzi³o konieczno¶æ utrzymania sankcji politycznych i ekonomicznych wobec Rosji i zapewni³o Ukrainê, ¿e udzieli jej wszechstronnej pomocy. Mo¿na powiedzieæ, ¿e warszawski szczyt przywróci³ dawne znaczenie i zwarto¶æ sojuszu, co wobec rosn±cego napiêcia w stosunkach miêdzynarodowych, a równocze¶nie wobec kryzysu Unii Europejskiej, bêdzie mia³o kluczowe znaczenie dla naszego kontynentu.
Przy tej okazji warto odnotowaæ ¿enuj±ce intrygi Platformy i Nowoczesnej (przy wsparciu PSL, a po¶rednio niestety tak¿e czê¶ci klubu poselskiego Kukiza), które robi³y co mog³y, aby szczyt siê nie uda³. Dzia³ania na pograniczu zdrady stanu, jak wniosek o odwo³anie ministra Macierewicza (autorzy pomys³u dobrze wiedzieli, ze odwo³anie ministra jest niemo¿liwe, chcieli wiêc tylko wywo³aæ efekt propagandowy w zagranicznej prasie i tym samym os³abiæ pozycjê polskiego pañstwa), nie tylko nie przynios³y ¿adnego efektu, ale ostatecznie o¶mieszy³y i skompromitowa³y „totaln±” opozycjê. Pajacowanie Petru i Schetyny nie przekona³o amerykañskich i zachodnioeuropejskich polityków, a kilkudziesiêcioosobowa manifestacja pokaza³a na jakie poparcie mo¿e liczyæ KOD i skupieni wokó³ niego zwolennicy szkalowania Polski.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia July 15 2016
978 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".