Pierwsze dni maja s± istotnie zwi±zane z Uni± Europejsk±. To 1 maja Polska przyst±pi³a do UE, a 7 maja obchodzili¶my „Dzieñ Europy”. Z tej ostatniej okazji w Warszawie odby³y siê manifestacje uliczne z jednej strony wspieraj±ce Uniê jak w przypadku Marszu Schumana, czy potê¿nej demonstracji zorganizowanej przez KOD i opozycjê. Tutaj pojawi³ siê spór pomiêdzy ratuszem warszawskim oceniaj±cym liczbê uczestników na 240 tysiêcy osób, a stanowiskiem rz±dowej policji oceniaj±cej demonstruj±cych na 45 tys. Moim zdaniem nie ma to wiêkszego znaczenia, bo w przeciwnym marszu pod has³em „Odwagi Polsko” zorganizowanym przez ¶rodowiska narodowe i prorz±dowe wziê³o udzia³ zdecydowanie mniej osób. Ponadto g³oszone tam has³a antyeuropejskie nie mog³y siê spotkaæ z masow± akceptacj±, bo zdecydowana wiêkszo¶æ Polaków ma ¶wiadomo¶æ korzy¶ci przynale¿no¶ci do Unii Europejskiej. Zrozumia³ to sam prezes PiS Jaros³aw Kaczyñski, który tak¿e opowiedzia³ siê za przynale¿no¶ci± naszego kraju do UE. Tylko jak to rozumieæ w sytuacji, gdy dzia³ania rz±du przez niego sterowanego s± skierowane przeciwko decyzjom i opiniom podejmowanym przez kieruj±cych t± struktur±.
Powinni¶my mieæ ¶wiadomo¶æ, ¿e przynale¿no¶æ do jakiejkolwiek organizacji rodzi nie tylko prawa, ale i obowi±zki. Trzeba tak¿e zdawaæ sobie sprawê, ¿e ka¿da organizacja wy³ania swoje w³adze proporcjonalnie do pozycji wchodz±cych w jej sk³ad podmiotów. To s± prawdy podstawowe, z których nale¿y wyci±gaæ wnioski.
Zatem przynale¿no¶æ do Unii to nie tylko miliardy euro otrzymywane przez dany kraj, a pod tym wzglêdem Polska w ostatnich latach ma dominuj±c± pozycjê. To dziêki funduszom unijnym zbudowali¶my i budujemy autostrady, szybkie drogi oraz linie kolejowe, czyli najwa¿niejsz± infrastrukturê komunikacyjn±. W wielu miastach i gminach mo¿na spotkaæ tablice z logo UE przy oczyszczalniach ¶cieków, wybudowanych lokalnych rozwi±zaniach komunikacyjnych, powsta³ych parkach i terenach zielonych itd… Z tych tablic wynika, jakie ¶rodki finansowe pozyskano na ten cel z UE. Kto tego nie widzi, chyba jest ¶lepy, albo po prostu nie dostrzega ¶wiadomie, nienawidz±c wszystkiego co niesie Unia Europejska.
Na szczê¶cie wiêkszo¶æ Polaków, w tym rolnicy z ochot± pobieraj±cy pieni±dze z UE ma wiedzê, ¿e nasz kraj dokona³ skoku cywilizacyjnego dziêki funduszom unijnym.
Jednak trzeba mieæ tak¿e ¶wiadomo¶æ obowi±zków. Polska powinna przestrzegaæ zasad demokratycznych wynikaj±cych z dokumentów unijnych. Nie mo¿na lekcewa¿yæ opinii organów i cia³ unijnych mówi±cych o ³amaniu w Polsce trójpodzia³u w³adz, czyli fundamentalnej zasady ka¿dego demokratycznego pañstwa. Nie mo¿na siê obra¿aæ na oficjalnych przedstawicieli UE, którzy krytykuj± rz±d polski w tej kwestii i innych sprawach, bo zostali oni prawid³owo wybrani. To nie jest tylko tak, ¿e Polska ma byæ pêpkiem ¶wiata, a jej obecni przywódcy maj± jedyn± s³uszn± racjê we wszystkich sprawach i mog± j± narzucaæ innym. Najwy¿szy czas wyci±gn±æ z tego wnioski i podj±æ wspó³pracê z Uni± Europejsk±, bo w przeciwnym razie nawet s³owa „Superprezesa” opowiadaj±ce siê za przynale¿no¶ci± do UE bêd± jedynie pustos³owiem.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 13 2016
777 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".