Spór wokó³ Trybuna³u Konstytucyjnego, chocia¿ ma³o obchodzi wiêkszo¶æ Polaków, ma znaczenie w realiach walki politycznej pomiêdzy opozycj±, a wiêkszo¶ci± sejmow±, nale¿±c± dzi¶ do Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Przede wszystkim dlatego, ¿e przegrany obóz Platformy i PSL, wspierany przez bankow± przybudówkê pod nazw± Nowoczesna, usi³uje z tego sporu uczyniæ przedmiot ataku na Polskê wszystkich si³ zagranicznych, niechêtnych zwyciêstwu obozu patriotycznego. Opozycja, która traci zwolenników w kraju, ma nadziejê przynajmniej zaszkodziæ Polsce w polityce europejskiej i miêdzynarodowej.
W zesz³ym tygodniu Sejm wiêkszo¶ci± g³osów wybra³ kolejnego sêdziego Trybuna³u Konstytucyjnego, w miejsce innego sêdziego, któremu skoñczy³a siê ustawowa kadencja. Dzia³o siê to zgodnie z obowi±zuj±cym prawem i przy zachowaniu wszelkich procedur legislacyjnych. Opozycja (Platforma, Nowoczesna i PSL), wiedz±c, ¿e nie maj± mo¿liwo¶ci odrzucenia tej kandydatury w g³osowaniu, postanowili wcale nie g³osowaæ i tym samym doprowadziæ do z³amania kworum, czyli uczyniæ g³osowanie niewa¿nym. Aby to by³o mo¿liwe musieli do tego przekonaæ pos³ów ruchu Kukiza. I tak siê sta³o.
Ku zaskoczeniu komentatorów, a zw³aszcza zdumieniu wyborców Kukiza, jego partia – która wbrew oczywistym faktom wci±¿ udaje, ¿e parti± nie jest – popar³a pomys³ Platformy i przy³±czy³a siê do bojkotu g³osowania. Tym samym Kukiz po raz kolejny przy³±czy³ siê do obozu Platformy, nadal nie zdolnej do zaakceptowania wyniku wyborów. W dodatku wewn±trz ekipy Kukiza dosz³o do roz³amu i kilku pos³ów popra³o PiS, a ponadto mia³ miejsce skandal, bo jedna z pos³anek zag³osowa³a za nieobecnego Kornela Morawieckiego, politycznie najbardziej znacz±cej postaci tzw. Ruchu Kukiz 15. Jeszcze tego samego dnia Morawiecki i g³osuj±ca za niego pos³anka zostali usuniêci z Klubu Sejmowego Kukiza.
Przeciwnicy Platformy i jej o¶mioletnich rz±dów bardzo ostro ocenili decyzjê Kukiza o przy³±czeniu siê do opozycji, która pod pozorem sporu o Trybuna³ broni tych, którzy rozkradali polskie pañstwo. Z kolei zwolennicy oszustów i finansowych cwaniaków z rado¶ci± przyjêli wiadomo¶æ, ¿e Kukiz zdecydowa³ siê stan±æ u ich boku. Jedni i drudzy oceniaj±, ¿e oznacza to koniec partii Kukiza. Patrioci pójd± za obozem PiS, reszta za PO i Nowoczesn±. Nie uda³a siê ekwilibrystyka, któr± Kukiz uprawia³ przez kilka miesiêcy: nie mo¿na równocze¶nie walczyæ i z rz±dem, i z opozycj±.
To smutny koniec ¶rodowiska, które zyska³o sobie poparcie sporej grupy m³odzie¿y i osób nie zorientowanych w polityce. Kiedy¶ ruch Palikota udawa³, ¿e nie jest parti± i krytykuje obóz rz±dz±cy, a skoñczy³ jako partyjna przybudówka w³adzy. Pawe³ Kukiz zmarnowa³ swoj± szansê koalicji z PiS, wola³ mêtny interes polityczny ze Schetyn± i Petru. P³aci za to kompromitacj± swojego „antysystemowego” programu. Kto mu teraz uwierzy? Mo¿e zachowa zwolenników jako gwiazda rocka i piosenkarz, ale z pewno¶ci± straci ich jako polityk, który nadal udaje, ¿e politykiem byæ nie chce.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia April 22 2016
960 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".