Obchody szóstej rocznicy smoleñskiej katastrofy mia³y w tym roku inny ni¿ dot±d charakter. Po pierwsze coraz czê¶ciej w oficjalnych wypowiedziach u¿ywane s± s³owa zamach lub eksplozja, a nie katastrofa, co wynika ze ¿mudnych prac licznego grona ekspertów, nie tylko z Polski, których dotychczasowe ustalenia coraz mocniej przekonuj±, ze wojskowy samolot, wioz±cy delegacjê na uroczysto¶ci w Katyniu, eksplodowa³ w powietrzu, a nie rozbi³ siê w rezultacie uderzenia o ziemiê. Co oczywi¶cie nie oznacza, ¿e zarówno przed t± tragedi±, jak i bezpo¶rednio po niej, nie mieli¶my do czynienia z licznymi zaniedbaniami, czêsto dokonanymi z premedytacj±, które powinny zostaæ surowo ukarane. Po drugie pamiêæ o smoleñskim dramacie po raz pierwszy obchodzona by³a zupe³nie inaczej ni¿ w minionych latach, gdy rz±dzili wspólnicy winnych zaniedbañ przed lotem oraz matactw po jego tragicznym zakoñczeniu. Ju¿ sama obecno¶æ wojskowej asysty podczas uroczysto¶ci na cmentarzach i na Krakowskim Przedmie¶ciu dobitnie wskazywa³a, ¿e polskie pañstwo przy³±czy³o siê do obchodów, organizowanych dot±d spo³ecznymi si³ami. Po trzecie tablice ku czci poszczególnych ofiar pojawi³y siê nie tylko w ko¶cio³ach i na ich murach, ale tak¿e na budynkach pañstwowych lub na ich dziedziñcach. Tak by³o przed siedzib± wojewody mazowieckiego przy Placu Bankowym w Warszawie, gdzie stan±³ obelisk z tablic± po¶wiêcon± Lechowi Kaczyñskiemu z podkre¶leniem jego zas³ug jako prezydenta Warszawy. Warto dodaæ, ¿e po drugiej strony tego samego dziedziñca znajduje siê siedziba Hanny Gronkiewicz-Waltz, która jako prezydent miasta sprzeciwia siê wszelkim planom uczczenia swojego poprzednika. Z kolei na ¶cianie Ministerstwa Rozwoju przy Placu Trzech Krzy¿y ods³oniêto tablicê po¶wiêcon± Gra¿ynie Gêsickiej, pe³ni±cej funkcjê wicepremiera w rz±dzie Jaros³awa Kaczyñskiego. Takich tablic tylko 10 kwietnia i w samej tylko Warszawie pojawi³o siê jeszcze kilka.
Bardzo okazale wypad³y te¿ uroczysto¶ci rocznicowe na Krakowskim Przedmie¶ciu, gdzie w pierwszych dniach i tygodniach po tragedii gromadzi³y siê t³umy warszawiaków i przybyszów z ca³ej Polski. Po po³udniu do licz±cego kilkadziesi±t tysiêcy t³umu uczestników obchodów przemówi³ Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej, a wieczorem, po Mszy ¶w. W katedrze ¶w. Jana i po tradycyjnym Marszu Pamiêci swoje wyst±pienie mia³ Jaros³aw Kaczyñski, prezes Prawa i Sprawiedliwo¶ci, przywódca obozu zjednoczonej prawicy. Wieczorem, mimo ch³odu, zgromadzi³o siê jeszcze wiêcej manifestantów, a do pó¼nych godzin nocnych na ulicach Warszawy mo¿na by³o spotkaæ osoby z bia³o-czerwonymi flagami, wracaj±ce z uroczysto¶ci.
Oczywi¶cie czê¶æ mediów znów zaatakowa³a obchody rocznicy Smoleñska, wykazuj±c przy tym nie tylko ca³kowity brak kultury, ale i wrogo¶æ wobec wszystkiego co polskie i co umacnia nasz± narodow± oraz historyczn± ¶wiadomo¶æ. Dopóki antypolski obóz nie zostanie zmarginalizowany, dopóty nadal bêdziemy mieæ do czynienia z propagand± nihilizmu i narodowej zdrady.
Podczas wieczornego wyst±pienia Jaros³aw Kaczyñski zapowiedzia³ wznowienie dzia³añ na rzecz budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyñskiego przed Pa³acem Prezydenckim w Warszawie, czemu dot±d sprzeciwiali siê urzêdnicy dyrygowani przez Platformê Obywatelsk±. W tym celu powo³any zostanie, a w³a¶ciwie odnowiony, komitet budowy tego pomnika, do którego zaproszeni s± wszyscy polscy patrioci. Warto te¿ dodaæ, ¿e uroczysto¶ci rocznicy pogrzebu Lecha Kaczyñskiego w Krakowie odbêd± siê 18 kwietnia w Krakowie, z udzia³em Jaros³awa Kaczyñskiego i premier Beaty Szyd³o. Mo¿na mieæ pewno¶æ, ¿e i tym razem nie zawiedzie krakowska publiczno¶æ.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia April 15 2016
841 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".