Nowy rok rozpocz±³ siê korzystnie dla krakowian. Oszczêdni kierowcy samochodów wjechali za darmo w Kraków, komunikacj± miejsk±. Jest to efekt podjêtej przez Radê Miasta Krakowa na ostatniej w ub. roku sesji uchwa³y zmierzaj±cej do ochrony powietrza w naszym mie¶cie. Przepisy wesz³y w ¿ycie 26 grudnia, a ju¿ za kilka dni znalaz³y praktyczne zastosowanie. To wynik przekroczenia kilkakrotnie emisji szkodliwego PM 10 w Krakowie 1 stycznia br., a ju¿ na drugi dzieñ mieli¶my bezp³atn± komunikacj± dla zmotoryzowanych. Co prawda to nie samochody s± g³ównymi trucicielami Krakowa, ale tutaj mamy ró¿ne mo¿liwo¶ci ograniczania ich wjazdu w miasto. Jednym z nich jest w³a¶nie zachêta dla kierowców, aby ograniczali korzystanie z samochodów w dniach szczególnego zanieczyszczenia powietrza i to zrobiono w Krakowie.
Rajcowie naszego grodu, do grona których siê zaliczam, podjêli w ubieg³ym roku bezprecedensow± walkê o zdrowie i ¿ycie krakowian. Chodzi o to, aby wreszcie poprawiæ stan powietrza, którym oddychamy na co dzieñ. Nie jest to nowa sprawa, bo ju¿ w PRL zauwa¿ono, ¿e Kraków jest po³o¿ony niekorzystnie i ma problemy z prozaicznym wietrzeniem. Uda³o siê w tamtych latach wyprowadziæ z okolic Krakowa hutê aluminium, która by³a gro¼nym trucicielem i zaczêto wprowadzaæ coraz bardziej rygorystyczne normy dla przemys³u funkcjonuj±cego w Krakowie. Ma³o tego, ten przemys³ z ró¿nych przyczyn upad³ lub znaczne ograniczy³ swoj± aktywno¶æ. Wystarczy spojrzeæ na Now± Hutê, gdzie g³ówny zak³ad kombinat metalurgiczny znacznie ograniczy³ swoj± produkcjê, a ponadto ma europejskie standardy ochrony ¶rodowiska. Podobnie krakowska elektrociep³ownia, u¿ywaj±ca polskiego wêgla, uruchamiaj±c w grudniu ub. roku nowy system oczyszczania spalin za ponad pó³ miliarda z³otych zapewnia czyste powietrze nad Krakowem. Zatem problem czystego powietrza nad naszym miastem to nie zak³ady przemys³owe. Ju¿ wiemy, ¿e g³ówn± przyczyn± z³ego powietrza, którym oddychamy jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia wydobywaj±ce siê z trucicielskich pieców zasilanych paliwami sta³ymi takimi jak wêgiel i drzewo i nie tylko… Potwierdza to fakt i¿ najwiêksze zanieczyszczenie, nie tylko w Krakowie, ale w innych aglomeracjach, nasila siê zim±, gdy nastêpuje intensyfikacja ogrzewania przestarza³ymi piecami. Podam, dla potwierdzenia tej tezy przyk³ad Zakopanego, gdzie ostatnio jeszcze wiêcej ni¿ w Krakowie normy zanieczyszczania powietrza zosta³y przekroczone. Podobnie jest w uzdrowiskach takich jak Rabka, czy Szczawnica.
Walka krakowskich radnych o czyste powietrze przejawiaj±ca siê równie¿ wielomilionowymi dofinasowaniami do wymiany pieców na ekologiczne, a nawet dop³atami dla gorzej sytuowanych w p³atno¶ciach ze media, nie przyniesie spodziewanego efektu, dopóki inni w naszym s±siedztwie nie podejm± podobnych dzia³añ.
Póki co, ani w Zakopanem, ani w wielu innych miejscowo¶ciach Ma³opolski, tych po³o¿onych w najbli¿szym naszym s±siedztwie nie podejmuje siê tak zdecydowanych dzia³añ jak w Krakowie, w celu ochrony powietrza. Niestety uchwalona jeszcze przez poprzedni parlament nowelizacja ustawy o ochronie ¶rodowiska nie zmusza do takich dzia³añ, ale daje tylko tak± mo¿liwo¶æ. Lobby wêglowe, wspierane przez obecnie rz±dz±cych ma siê dobrze i nie widaæ za bardzo szybkiej perspektywy zmian w skali makro, które oczyszcz± powietrze, którym oddychamy. Mam jednak nadziejê, ¿e zwyciê¿y rozs±dek i zgodnie z nowoczesnymi rozwi±zaniami bêdziemy chroniæ ¿ycie i zdrowie nie tylko krakowian, ale wszystkich Polaków.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 07 2016
843 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".