Dobieg³ koñca rok 2015, który przyniós³ radykalne zmiany w polityce. Móg³bym o nich nadal pisaæ z zaniepokojeniem, bo po przekszta³ceniu Trybuna³u Konstytucyjnego w atrapê, trwaj± przygotowania do dalszego podporz±dkowania pañstwa jednej partii. ¦wiadczy o tym zapowied¼ likwidacji konkursów w dobieraniu kadr administracyjnych i zast±pienie ich nomenklatur± partyjn±, a tak¿e usuniêcia niezale¿nego Prokuratora Generalnego i podporz±dkowanie tej instytucji politykowi partii rz±dz±cej w postaci ministra. Strach mo¿e równie¿ budziæ umocnienie s³u¿b specjalnych, które bêd± nas mog³y coraz bardziej inwigilowaæ, tak¿e przez Internet. Wreszcie mnie osobi¶cie jako dziennikarza zastanawiaj± przygotowania do podporz±dkowania rz±dz±cym mediów i to nie tylko publicznych. Bêdê siê temu przygl±da³ i na bie¿±co przybli¿a³ Czytelnikom „G³osu”.
Jednak Nowy Rok to czas pewnego optymizmu i to siê nale¿y moim kochanym Czytelnikom. Zatem postaram siê znale¼æ w nadchodz±cym roku pozytywne rokowania. Nadchodz±cy rok mo¿e okazaæ siê ca³kiem niez³y dla Polaków pod wzglêdem gospodarczym, je¶li nie nast±pi± jakie¶ nadzwyczajne za³amania na ¶wiatowym rynku. Niezale¿ni eksperci nieco ró¿ni± siê w tych rokowaniach, ale postaram siê wyeksponowaæ te bardziej optymistyczne.
Okazuje siê, ¿e wynik gospodarczy za ubieg³y rok jest ca³kiem niez³y, nadwy¿ka planowanych przychodów nad kosztami siêgnê³a ok. 10 mld z³. Jednak rz±d zwiêkszy³ tegoroczny deficyt o kilka miliardów, czyli w ten sposób gromadzi pieni±dze na przysz³y rok w celu zabezpieczenia ¶rodków finansowych na realizacjê swoich obietnic wyborczych. Wed³ug planów bud¿etowych rz±du wzrost PKB w 2016 r. powinien wynie¶æ 3,8 proc., chocia¿ eksperci szacuj± to na 3,5 proc., ale jest to niez³y wynik. Zwy¿ce PKB maj± sprzyjaæ wy¿sze p³ace i dochody ludno¶ci oraz z tym zwi±zany wzrost konsumpcji, a tak¿e niskie ceny paliw i innych surowców. Deficyt sektora finansów mia³ pocz±tkowo wynie¶æ 3,1 proc., ale ze wzglêdu na Uniê Europejsk± zosta³ obni¿ony do 2,8 proc., aby unikn±æ procedury nadmiernego zad³u¿enia. Zad³u¿enie pañstwa wed³ug rz±du w roku 2016 ma wynie¶æ 51,8 proc., a eksperci twierdz±, ¿e bêdzie to 52,9 proc., i to jest te¿ wynik dobry, bo do alarmowej granicy 60 proc. brakuje jeszcze sporo. Inflacja wed³ug rz±du ma siêgn±æ 1,7 proc., ale fachowcy mówi±, ¿e mo¿e to byæ 1 proc., co nie jest dobre dla rz±du, bo oznacza mniejsze przychody z podatków.
Najwa¿niejszy z tych wszystkich danych jest wniosek, ¿e gospodarka bêdzie siê rozwijaæ. Po drugie wygl±da na to, ¿e w nadchodz±cym roku nie powinno nawet zabrakn±æ ¶rodków na realizacjê czê¶ci obietnic wyborczych. Najdro¿sze bêdzie 500+ na dzieci, co ma kosztowaæ ok. 16 mld z³ i na to s± pieni±dze z nowych podatków: bankowego i sklepów wielkopowierzchniowych, a przede wszystkim wspomnianych ubieg³orocznych oszczêdno¶ci i sprzeda¿y czêstotliwo¶ci komórkowych. Tylko te dwa ostatnie wp³ywy ju¿ siê nie powtórz± w 2017 roku, a wydatki na 500+ wzrosn± w kolejnym roku o 7 mld z³, bo bêd± p³acone przez ca³y rok. Na pewno wydatki na bezp³atne leki dla osób powy¿ej 75 roku ¿ycia nie s± problemem dla bud¿etu, bo szacuje siê je na ok. 170 mln z³ (bêd± dotyczyæ tylko wybranej grupy medykamentów). Równie¿ w tym roku nie dotknie bud¿etu, g³ównie samorz±dów, podwy¿szenie kwoty wolnej od podatków, bo wejdzie to w roku 2017 i wtedy mo¿e kosztowaæ od 7 do 10 mld z³. Nie powinno byæ tak¿e problemem obni¿enie wieku emerytalnego, bo je¶li w ogóle wejdzie, to w takim kszta³cie, ¿e wiêkszo¶æ zainteresowanych nie bêdzie chcia³a przechodziæ na znacznie obni¿one ¶wiadczenia. Zatem nadchodz±cy rok zapowiada siê stabilnie gospodarczo i nie przyniesie nam zaskakuj±cych wstrz±sów. Gorzej z rokiem 2017, ale nie martwmy siê na zapas. Póki co, ¿yczê Czytelnikom Do Siego roku 2016.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 03 2016
990 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".