Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.12.24] ¯ADNYCH ¦WIÊTO¦CI?!
Nowo wybrana w³adza w Polsce podchodzi z du¿ym dystansem do Unii Europejskiej, której cz³onkiem jest Polska od 1 maja 2004 roku. Takim symbolicznym posuniêciem pani premier Beaty Szyd³o by³o usuniêcie flagi Unii Europejskiej z pomieszczenia, gdzie odbywaj± siê konferencje prasowe rz±du. Równie¿ w pierwszym dniu urzêdowania nowego wojewody ma³opolskiego znik³a flaga UE z budynku przy ul. Basztowej w Krakowie, gdzie mie¶ci siê siedziba Urzêdu Wojewódzkiego, ale tak¿e Urzêdu Marsza³kowskiego. Po zdecydowanych protestach samorz±dowców i negatywnej oceny mediów i opinii publicznej, pan wojewoda flagê przywróci³. Pewnie ani premier Beata Szyd³o, ani wojewoda Józef Pilch nie zdejmowali by flagi UE gdyby znali genezê jej powstania.
Najwa¿niejsza jest symbolika flagi, g³êboko chrze¶cijañska, a dok³adnie mówi±c katolicka. Nie jest to ¿adna moja dowolna interpretacja, lecz ¶wiadome za³o¿enie zarówno twórcy koncepcji, francuskiego rysownika Arsène Heitza (1908 – 1989), jak i tych, którzy projekt zatwierdzali. Powszechnie wiadomo, ¿e ojcowie europejskiej wspólnoty byli nie farbowanymi, nie od czasu do czasu, lecz prawdziwymi katolikami, co w ogóle nie przeszkadza³o im w sprawowania najwy¿szych funkcji pañstwowych, jak np. Konrad Adenauer (pierwszy kanclerz RFN), Alcide de Gasperi (w³oski premier i minister spraw zagranicznych), Robert Schuman (francuski premier i minister spraw zagranicznych, dzi¶ S³uga Bo¿y). Wprost przeciwnie, to wiara, a nie jakie¶ ob³±kañcze idee, jak niektórzy twierdz±, popchnê³y ich do budowania wspólnoty europejskiej. St±d spo¶ród 101 projektów flagi europejskiej wybrali ten symbolizuj±cy Maryjê. Te dwana¶cie gwiazd to wielowiekowy symbol maryjny. Potwierdzi³ zreszt±, ¿e o to w³a¶nie mu chodzi³o, sam autor koncepcji flagi Arsèn Heitz. Inspiracj± dla niego by³a wizja Maryi Panny przedstawiona w Apokalipsie ¶w. Jana, której g³owê okala 12 gwiazd. Trzeba wiedzieæ, ¿e Rada Europy ufundowa³a w Strasburgu (siedzibie UE) dla katedry pod wezwaniem Naj¶wiêtszej Maryi Panny witra¿, przedstawiaj±cy Matkê Bo¿± oraz wieniec 12 gwiazd. Niew±tpliwie symbolicznym jest równie¿ fakt, ¿e Rada Europy flagê uchwali³a 8 grudnia (1955), a wiêc w ¶wiêto (w niektórych krajach tak¿e dzieñ wolny) Niepokalanego Poczêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny, mimo ¿e planowano to uczyniæ 9 grudnia. St±d flaga UE bywa nazywana „Maryjn±”. Zatem zupe³n± profanacj± jest nazywanie przez pos³ankê PiS Krystynê Paw³owicz, tej flagi – szmat±.
Prawo i Sprawiedliwo¶æ w ostatnich swoich dzia³aniach postêpuje tak jakby nie tylko nie szanowa³a prawa, ale w ogóle ¿adnych zasad, regu³, a nawet ¶wiêto¶ci. To, ¿e partia rz±dz±ca ³amie Konstytucjê, czyli najwy¿szy akt prawny to ju¿ stwierdzi³ Trybuna³ Konstytucyjny i autorytety prawne w naszym pañstwie. Nawet prawnicy z macierzystej uczelni pana prezydenta RP Uniwersytetu Jagielloñskiego, w której ukoñczy³ studia prawnicze i uzyska³ tytu³ doktora prawa, skrytykowali Jego postêpowania, jako nie prezydenta wszystkich Polaków, ale funkcjonariusza partii z której siê wywodzi.
Przed nami ¦wiêta Bo¿ego Narodzenia i bêdziemy sk³adaæ sobie ¿yczenia w duchu przebaczenia i pojednania. Ja to czyniê i przebaczam tym, którzy ostatnio zapomnieli o tym, czym jest prawo i demokracja. Mam nadziejê, ¿e siê opamiêtaj± i bêd± szanowaæ zasady demokratycznego pañstwa i dzia³aæ zgodnie z prawem. Im wcze¶niej to uczyni±, to zahamuj± proces utraty zaufania, które na razie traktuj± z lekcewa¿eniem. ¦wiadczy o tym wypowied¼ pani premier Szyd³o o tym, ¿e czas wyborów min±³?! Polacy to m±drzy ludzie i bacznie obserwuj± to co siê obecnie dzieje w kraju i potrafi± wyci±gn±æ w przysz³o¶ci wnioski z tego jak siê z nimi postêpuje, a mo¿e nawet uczyni± to wcze¶niej, je¶li zostan± do tego zmuszeni.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,018,276 unikalnych wizyt