Czy przedwyborcze sonda¿e potwierdz± siê podczas wyborów? Wprawdzie przekonamy siê o tym ju¿ za parê dni, to jednak nazwisko nowego prezydenta Krakowa poznamy dopiero za dwa tygodnie, po drugiej turze g³osowania.
Podczas gdy wyniki sonda¿y dotycz± ca³ego miasta, na podstawie wyników wyborów dowiemy siê jak g³osowali krakowianie w poszczególnych dzielnicach. Jest bardzo prawdopodobne, ¿e podobnie jak cztery lata temu, zwyciêzc± oka¿e siê ten, kto wygra wybory w Nowej Hucie. Nie tylko dlatego, ¿e mieszka tu jedna trzecia mieszkañców Krakowa. Tak¿e dlatego, ¿e Nowa Huta rozdziela swoje g³osy pomiêdzy prawicê i lewicê, w bardzo niewielkim procencie wybieraj±c opcje po¶rednie, takie jak dawniej Unia Wolno¶ci, a obecnie Platforma Obywatelska.
Dzi¶ SLD raczej nie cieszy siê popularno¶ci±, a g³osy oddane na prawicê, czyli na PiS, mog± przewa¿yæ szalê zwyciêstwa tej partii. Nic wiêc dziwnego, ¿e o g³osy w Nowej Hucie zabiegaj± wszyscy kandydaci i wszystkie ugrupowania. Nowa Huta, lekcewa¿±co traktowana przez kolejne w³adze miasta, podczas wyborów uzyskuje szczególne znaczenie. Jej mieszkañcy przez kilka tygodni mog± czuæ siê tak samo wa¿nymi obywatelami Krakowa, jak ich s±siedzi ze ¦ródmie¶cia czy Podgórza. Czy po wyborach wszystko znów wróci do normy?
W Nowej Hucie ¿yje siê skromniej ni¿ w innych dzielnicach Krakowa, nie ma tu turystów i rzadziej dzieje siê co¶ ciekawego. Ale za to mieszkania s± tañsze, mniej jest korków na ulicach, a wiêcej drzew i wiêcej otwartej przestrzeni. Chocia¿ krakowianie z innych dzielni niechêtnie je¿d¿± do Nowej Huty, to tak naprawdê Kraków jest dumny ze swojej najm³odszej dzielnicy. To Nowa Huta, zaprojektowana jako komunistyczne miasto, przysporzy³a s³awy Krakowowi, gdy w 1960 roku zbuntowa³a siê w obronie swojego Krzy¿a. To Nowa Huta, duma Bieruta, Gomu³ki i Gierka, za Jaruzelskiego nie ulêk³a siê przemocy i stanê³a do walki z re¿imem stanu wojennego. To w Nowej Hucie niemal co miesi±c wznoszono barykady, atakowano ZOMO, podpalano znienawidzonego Lenina. W tamtych latach Nowa Huta by³a symbolem niez³omnego oporu, ludzkiej solidarno¶ci, nieustêpliwej wiary. Nowa Huta mia³a swoich bohaterów, poleg³ych na jej ulicach; mia³a te¿ swoich duchowych przywódców, z Arki, z Mistrzejowic czy z Mogi³y nawo³uj±cych do wierno¶ci nieprzemijaj±cym warto¶ciom. O Nowej Hucie mówi³y wtedy zachodnie rozg³o¶nie, pisa³y ¶wiatowe dzienniki. W 1988 roku od strajków w Nowej Hucie rozpoczê³a siê agonia komunizmu. W tamtych latach Nowa Huta by³a nie tylko dum± Krakowa – by³a dum± ca³ej Polski.
Co zosta³o z bohaterskiej epoki, gdy przysz³o zmierzyæ siê z wymagaj±c± i trudn± wolno¶ci±? Obywatele Nowej Huty nie maj± kompleksów, przeciwnie – chwal± zalety swojej dzielnicy. Upominaj± siê tylko, aby traktowano ich tak samo, jak mieszkañców innych czê¶ci Krakowa. Maj± do tego prawo, a w³adze miasta maj± obowi±zek o tym pamiêtaæ.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia November 11 2006
1433 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".