Ju¿ za tydzieñ w wyborach samorz±dowych rozstrzygniemy, która z partii zabiegaj±cych o spo³eczne poparcie odniesie zwyciêstwo, przes±dzaj±ce o uzyskaniu decyduj±cego wp³ywu na w³adze lokalne. G³ównymi konkurentami w tej rywalizacji bêd± oczywi¶cie Prawo i Sprawiedliwo¶æ oraz Platforma Obywatelska. Dla obu partii zbli¿aj±cy siê test wyborczy zapowiada siê jako niezwykle wa¿ny. Rz±dz±cy PiS bêdzie mia³ okazjê przekonaæ siê, na ile jego program, a przede wszystkim dokonania w³adz pañstwowych, mog± liczyæ na uznanie i powszechn± akceptacjê. Z kolei PO dowie siê, czy dobre wyniki w sonda¿ach oraz stanowcza krytyka rz±du, zostan± nagrodzone równie dobrym wynikiem wyborczym. Rozstrzygniêcie rywalizacji miêdzy tymi dwoma partiami bêdzie najwa¿niejszym efektem zbli¿aj±cych siê wyborów. Pozosta³e ugrupowania raczej siê nie licz±, a ich ewentualne lokalne sukcesy nie prze³o¿± siê na wynik w skali ca³ego kraju. Tzw. kandydaci niezale¿ni maj± szansê uzyskaæ dobry wynik jedynie w ma³ych, najczê¶ciej wiejskich gminach, w wiêkszych miastach – poza nielicznymi wyj±tkami - decyduj±cy g³os bêdzie nale¿a³ do najwiêkszych partii.
G³ówni rywale polityczni ju¿ od kilku lat zabiegaj± o wyborcze powodzenie. Platforma Obywatelska powsta³a w 2001 roku, gdy trzech polityków: Tusk, P³a¿yñski i Olechowski, rozczarowanych wynikami wyborów prezydenckich, w których Kwa¶niewski pokona³ Olechowskiego, postanowi³o za³o¿yæ nowe ugrupowanie. Z tej trójki z czasem pozosta³ tylko Donald Tusk, od 2003 roku lider PO. O popularno¶ci partii i jej pó¼niejszych wynikach przes±dzi³ udzia³ Jana Rokity w sejmowej komisji ¶ledczej, badaj±cej tzw. aferê Rywina. W wyborach parlamentarnych 2005 roku PO uzyska³a 24,1 procent g³osów, przegrywaj±c z PiS, podczas gdy Tusk przegra³ z Lechem Kaczyñskim walkê o najwy¿sze stanowisko w pañstwie.
Prawo i Sprawiedliwo¶æ powsta³o równie¿ na pocz±tku 2001 roku, a jej najbardziej rozpoznawalnymi politykami s± od pocz±tku bracia Jaros³aw i Lech Kaczyñscy. Partia skupi³a rozmaite ¶rodowiska prawicowe, od chadeckich i konserwatywnych, po narodowe i ludowe. Wielkim sukcesem PiS okaza³o siê zwyciêstwo Lecha Kaczyñskiego w wyborach na prezydenta Warszawy w 2002 roku. Wizytówk± partii sta³o siê jej d±¿enie do uzdrowienia polskiego wymiaru sprawiedliwo¶ci oraz walka z uk³adami korupcyjnymi. PiS wygra³ wybory 2005 roku, uzyskuj±c 26,9 procent g³osów, a Lech Kaczyñski zosta³ Prezydentem RP.
Wybory samorz±dowe s± najbardziej upolitycznione w tej swojej czê¶ci, w której wybieramy Sejmiki Wojewódzkie. Cztery lata temu o g³osy wyborców zabiega³a koalicja PO-PiS, która w dwóch województwach (gdañskim i ma³opolskim) wybory wygra³a. Obecnie w³a¶nie rywalizacja o Sejmiki poka¿e rzeczywiste wp³ywy obu ugrupowañ, istotne bêd± te¿ rezultaty wyborów w najwiêkszych miastach, w tym w Warszawie. Spór o Polskê, którego na co dzieñ jeste¶my ¶wiadkami, a podczas wyborów tak¿e uczestnikami, na parê najbli¿szych lat rozstrzygnie siê w niedzielê 12 listopada.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia November 04 2006
1602 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".