Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2015.10.17] CO Z TYMI PODATKAMI?
Trwa wy¶cig do polskiego Parlamentu, a tym samym festiwal obietnic wyborczych, o czym ju¿ pisa³em w tym miejscu. Podstawow± osi± wyborczych programów jest nowe ustawienie systemu podatkowego. Prawie ka¿da si³a polityczna po¶wiêca tej sprawie du¿o uwagi. Najbardziej rewolucyjny jest pomys³ podatków w ujêciu Platformy Obywatelskiej. Projekt wprowadzenia w miejsce obecnego podatku progresywnego podatku liniowego 3×15 przewiduje ustalenie PIT na poziomie 15 proc., CIT - 18 proc., a VAT od 11 do 14 proc. - Taki poziom podatków gwarantuje wp³ywy do bud¿etu pañstwa podobne do tych, jakie mamy dzisiaj. Ale jest korzystniejszy dla ubogich podatników, którzy mieli by korzystaæ z ró¿nych rekompensat. I tu jest s³aba strona tego projektu ze wzglêdu na trudno¶æ ustawienia kryteriów rodziny ubogiej nie mówi±c ju¿ o rankingu rekompensat. Wbrew pozorom system, który mia³by byæ prosty, robi siê coraz bardziej skomplikowany.
Przeciêtnemu mieszkañcowi Unii Europejskiej zostaje w kieszeni ok. 70% jego pensji brutto. Pozosta³± czê¶æ wynagrodzenia brutto poch³ania podatek dochodowy od osób fizycznych (ok. 20%) oraz pracownicza czê¶æ sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne (ok. 10%). W zestawieniu PricewaterhouseCoopers (PwC) Polska wypada stosunkowo wysoko: przeciêtnie pracownik w Polsce otrzymuje „na rêkê” 74% wynagrodzenia brutto, czyli powy¿ej ¶redniej europejskiej. Zatem polski system podatkowy nie jest taki z³y, ale trzeba przede wszystkim d±¿yæ do wzrostu p³ac jako klucza do wzrostu poziomu ¿ycia. Ponadto trzeba d±¿yæ do lepszego ustawienia systemu podatkowego, tak aby obci±¿eni nim byli w wiêkszym stopniu bogatsi i ci co uzyskuj± obecnie du¿e dochody.
Wed³ug opracowania PwC Wêgrzy na³o¿yli szereg obci±¿eñ na dzia³aj±ce w ich kraju spó³ki z kapita³em zagranicznym, jak np. obowi±zuj±cy w latach 2010-2012 podatek od obrotów (tzw. podatek kryzysowy), urzêdow± op³atê za kontrolê ¿ywno¶ci (siêgaj±c± 6 proc. od dochodów w przypadku wielkich sieci), czy podatek od reklam (dotycz±cy tak¿e rozpowszechnianych przez hipermarkety gazetek reklamowych, ulotek i bilbordów).
Raport PwC „Rynek handlu detalicznego w Polsce. Potencjalne skutki wprowadzenia wêgierskich rozwi±zañ regulacyjnych dla polskich sieci handlowych” wskazuje, ¿e je¿eli analogiczne przepisy zosta³yby wprowadzone w Polsce, zyski 17 najwiêkszych sieci handlowych spad³yby z ok. 3,2 mld do 31 mln z³ rocznie. Tym samym nie wyp³ywa³oby z kraju tak du¿e strumienie pieni±dza, które wêdruj± do pañstw bêd±cych w³a¶cicielami sieci handlowych. By³oby te wreszcie sprawiedliwe i przynios³oby oddech rodzimej przedsiêbiorczo¶ci, która p³acze i p³aci podatki p³yn±ce do krajowej kasy.
Na pewno warto te¿ rozwa¿yæ opodatkowanie banków bêd±cych w wiêkszo¶ci w zagranicznych rêkach, czyli odprowadzaj±cych zyski do swoich po³o¿onych poza Polsk± central. Nie dajmy siê og³upiæ, ¿e spowoduje to wzrost us³ug bankowych i uderzy w klientów. Konkurencja w tej bran¿y jest tak du¿a, ¿e bêdzie w czym wybieraæ. Tak samo z sieciami handlowymi, które wreszcie poddane sprawiedliwej konkurencji z rodzimymi handlowcami bêd± zmuszone pozostawiæ znaczn± czê¶æ swoich zysków, osi±ganych z kieszeni nikogo innego jak samych Polaków. Warto siê ws³uchaæ w odwa¿ne i racjonalne propozycje tych co takie rozwi±zania proponuj± i w zwi±zku z tym polecam mój tekst na stronie 15 tego numeru „G³osu”.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,017,233 unikalnych wizyt