30 czerwca zakoñczy³ siê okres ochronny dla brzany. W trakcie wakacyjnych wyjazdów warto wiêc zapolowaæ na rybê, która bije na g³owê pozosta³e gatunki ¿yj±ce w naszych wodach je¶li chodzi o waleczno¶æ. Warto tym bardziej, ¿e wystêpuje ona tak¿e w Dunajcu, czyli w rzece nad któr± wielu nowohuckich wêdkarzy spêdza swoje urlopy.
Brzanie po¶wiêcono wiele stron w poradnikach i czasopismach wêdkarskich. Barbus barbus, czyli brzana w³a¶nie, dorasta do 90 centymetrów d³ugo¶ci i osi±ga masê do 8 kilogramów. Taki olbrzym potrafi skutecznie rozszarpaæ ca³y wêdkarski zestaw (od zerwania ¿y³ki, rozprostowania haczyka po po³amanie kija). Potrafi te¿ skutecznie zszarpaæ nerwy najbardziej flegmatycznemu wêdkarzowi. Co prawda, najczê¶ciej ³owione s± okazy mniejsze – od 35 do 55 centymetrów i wa¿±ce od 0,75 do 1,5 kilograma. Ale i te sztuki potrafi± wzbudziæ w wêdkuj±cym wyrzut tak du¿ej ilo¶ci adrenaliny, ¿e jego nogi trzês± siê jeszcze po powrocie do domu. Bo chyba tylko ta, w¶ród naszych ryb s³odkowodnych, potrafi po zaciêciu wyskoczyæ nad wodê nawet na pó³tora metra. I niewielu jest wêdkarzy, którym podczas takich powietrznych ewolucji, brzana pozostanie na haczyku, nie wypnie siê.
Ju¿ sam kszta³t tej ryby wskazuje na jej si³ê. Nad Bugiem i Narwi± nazywaj± j± mamucim kie³biem. Bo istotnie ma kszta³t kie³bia, tyle ¿e ogromnego – walcowate cia³o, mocny w±ski ³eb, niewielkie, hydrodynamiczne wygrzbiecenie… I charakterystyczne w±siki w k±cikach pyska – typowo dolnego. Bo barwena generalnie jest ryb± typowo denn±, ale niejednokrotnie podp³ywa pod powierzchniê wody i wykonuje ponad ni± efektowne skoki. Te wyskoki ró¿ni± siê od sp³awów innych ryb. Brzana wyskakuje z charakterystycznym furkotem prawie pionowo nad wodê. Mo¿na to zaobserwowaæ zw³aszcza w sierpniu i we wrze¶niu, przed deszczem lub burz±.
Brzana jest ryb± rzeczn±. Zasiedla zazwyczaj ¶rodkowy bieg rzeki. W Polsce spotkaæ j± mo¿na w dorzeczach Wis³y i Odry. £owiona jest tak¿e w Pas³êce. Ulubione siedliska brzan stanowi± odcinki rzek o silnym lub ¶rednim nurcie, o dnie twardym, zw³aszcza kamienno-¿wirowym. A taki jest w³a¶nie Dunajec. Brzany upodoba³y sobie w nim zw³aszcza odcinek poni¿ej zapory w Czchowie. Przez lata ³owi³em je z powodzeniem na odcinku od Biskupic Melsztyñskich do mostu prowadz±cego do Zakliczyna.
Brzany s± rybami ciep³olubnymi. Stwierdzono, ¿e gdy woda ma temperaturê 5 stopni Celsjusza, brzana w ogóle nie ¿eruje. A gdy woda osi±gnie temperaturê przekraczaj±c± 8 stopni Celsjusza brzany zaczynaj± ¿erowaæ intensywnie. Wydaje siê, ¿e najlepszymi miesi±cami do po³owów brzany s± sierpieñ i wrzesieñ. Ale i w lipcu mo¿na z powodzeniem zapolowaæ na t± niezwyk³± rybê, chocia¿ nie jest to ³atwe. Brzany po tarle, który odbywaj± na ¶ródrzecznych rafach i ¿wirowiskach pozostaj± w znacznym oddaleniu od brzegu. Czasami zbli¿aj± siê do niego, ale warunkiem jest bliskie s±siedztwo kamieniska i do¶æ g³êboka rynna przybrze¿na wys³ana g³azami. Z rana i pod wieczór niektóre barweny wp³ywaj± nawet w wy¶cielone mu³em ¿erowiska leszczy, chocia¿ te go¶cinne wizyty w takich miejscach nie trwaj± zbyt d³ugo.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia July 09 2015
791 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".