Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2006.10.14] Pa¼dziernikowe ³owy
Sezon polowañ na drapie¿niki w pe³ni. I je¶li pogoda w pa¼dzierniku dopisze (a jak na razie narzekaæ na ni± nie mo¿na) to miesi±c ten mo¿e okazaæ siê wyj±tkowo atrakcyjny z wêdkarskiego punktu widzenia. Pa¼dziernik to dobry okres po³owu szczupaka, sandacza i okoni. Nie znaczy to wcale, ¿e nie warto zapolowaæ na bia³± rybê – karpia, leszcza, p³ocie czy kr±pie. A przecie¿ trafiæ siê mo¿e równie dobrze kleñ czy brzana. Ryby spokojnego ¿eru wydaj± siê - przed nadci±gaj±c± nieub³aganie zim± i coraz ch³odniejsz± temperatur± wody – preferowaæ przynêty zwierzêce. Ale przecie¿ z czerwonymi czy bia³ymi robakami problemu jeszcze nie ma. Do zanêty dobrze jest dodaæ suszonej krwi lub suszonych dafni. A, ¿e trawienie ryb przebiega teraz trochê wolniej, nie przesadzajmy z ilo¶ci± zanêty. Bo mo¿emy podkarmiæ je na tyle, ¿e nasz± przynêt± ju¿ siê nie zainteresuj±. O tej porze roku bia³ej ryby szukamy trochê g³êbiej. W rzekach bêd± to g³êbsze zatoki, a jeziorach czy zbiornikach zaporowych stoki dochodz±ce nawet do kilku metrów g³êboko¶ci.
Pa¼dziernik to czas ¿ywcówki. I choæ woda coraz ch³odniejsza, to nie powinno byæ jeszcze problemu ze z³owieniem wymiarowej p³otki, ma³ej uklei czy jazgarza, które u¿yjemy w charakterze przynêty. A zasadzaj±c siê na szczupaka, pamiêtajmy ¿e „zasadzenie siê” nie oznacza biernego siedzenia w jednym miejscu. Bo mo¿emy przesiedzieæ ca³y dzieñ, bez najmniejszego brania. Ryby trzeba szukaæ. Dlatego wêdruj±c brzegiem rzeki czy jeziora szukamy drapie¿nika w ró¿nych miejscach i na ró¿nych g³êboko¶ciach. Warto te¿ pamiêtaæ, ¿e zdobycie du¿ych okazów, to przede wszystkim kwestia ich lokalizacji.
Pole do dzia³ania maj± te¿ spinningi¶ci. Na kotwicy przyczepionej do b³ystki mo¿e zawisn±æ nie tylko szczupak czy sandacz, ale tak¿e okoñ, lipieñ, pstr±g têczowy, kleñ lub boleñ. B³ystki lepiej prowadziæ wolno. Szczupak na przyk³ad uderza b³yskawicznie, ale za szybko uciekaj±c± ofiar± raczej goni³ nie bêdzie. Gdy poczujemy szarpniêcie zacinamy energicznie – nigdy przecie¿ nie wiadomo, czy to zaczep przytrzyma³ blachê, czy te¿ pochwyci³a j± ryba. Na wahad³ówki ³owimy sandacza (niemal po³owê medalowych sandaczy z³owiono w³a¶nie na b³ystkê wahad³ow±), ale skuteczne bywaj± tak¿e twistery i woblery. Te pierwsze, raczej wiêksze, w kolorze ¿ó³tym lub bia³ym. Sandacze maj± szczególn± s³abo¶æ do koloru ¿ó³tego – przypomnia³em sobie o tym, gdy w ubieg³ym tygodniu pisa³em o sandaczu, który nad zalewem w Nowej Hucie po³akomi³ siê na ¿ó³te ziarnko kukurydzy.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,010,203 unikalnych wizyt