W naszej małej, 20 rodzinnej spółdzielni mieszkaniowej wszyscy mają własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Obecnie trwają przekształcenia w odrębną własność, ale chęć przekształcenia wyraziło tylko 15 rodzin. W związku z tym mam pytanie: co dalej ze spółdzielnią, która pozostaje na 5 lokalach. Kto przejmuje zarząd? Czy z mocy prawa powstaje wspólnota mieszkaniowa? Czy kotłownia, którą posiadamy w budynku, powinna być uwzględniona w akcie notarialnym jako współwłasność?
Przeniesienie części lokali we własność odrębną nie powoduje automatycznie powstania wspólnoty mieszkaniowej. Dopiero przeniesienie wszystkich lokali we własność odrębną spowoduje automatyczne powstanie wspólnoty mieszkaniowej. Byt spółdzielni mieszkaniowej zależy od decyzji członków. Nic nie stoi na przeszkodzie, by już przyjąć na walnym zgromadzeniu członków decyzję o likwidacji spółdzielni mieszkaniowej. Brak tej decyzji spowoduje tylko niepotrzebne koszty wynikające z ustawy prawo spółdzielcze i ustawy o rachunkowości. Kotłownia jest częścią nieruchomości wspólnej, jest więc własnością wszystkich właścicieli, w tym również spółdzielni w częściach nieprzeniesionych we własność odrębną. Zgodnie z art. 12 ustawy o własności lokali, właściciele są zobowiązani do jej utrzymania i prawidłowej eksploatacji.
(sp)
· Napisane przez Administrator
dnia May 28 2015
956 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".