Czy mo¿na siê dziwiæ, ¿e w Krakowie, który na gospodarza miasta wybiera sobie Majchrowskiego, w wyborach prezydenckich najwiêcej g³osów dostaje Komorowski? Wprawdzie przewaga obecnego prezydenta Polski nad kandydatem opozycji jest niewielka i wynosi zaledwie 5 procent, to trudno nie podzielaæ poczucia wstydu i za¿enowania, z jakim wielu mieszkañców Krakowa przyjmuje wyniki wyborów. A wed³ug tych wyników Andrzej Duda otrzyma³ ponad 107 tysiêcy g³osów (32 procent), podczas gdy Bronis³aw Komorowski prawie 124 tysi±ce (37 procent). Niespodziankê sprawi³ Pawe³ Kukiz, na którego w Krakowie g³osowa³o 65 tysiêcy wyborców (19 procent). Janusz Korwin-Mikke dosta³ 4 procent, a Magdalena Ogórek nieca³e 2 procent.
Zak³opotanie po wyborach jest tym wiêksze, ¿e Duda zwyciê¿y³ w ca³ej Ma³opolsce, przekonuj±c do siebie ponad 44 procent wyborców, a Komorowski pozyska³ zaledwie 27 procent. Dlaczego wielu krakowian g³osuje inaczej ni¿ wiêkszo¶æ mieszkañców regionu, dlaczego w naszym mie¶cie ustêpuj±cy prezydent mimo braku programu, mizernych talentów i licznych kompromitacji, ma nadal przekonanych zwolenników? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Mo¿e krakowianom ¿yje siê lepiej i dostatniej, a mo¿e – zapatrzeni w swoje podwórko – mniej interesuj± siê przysz³o¶ci± Polski? Kiedy¶ w Krakowie wygrywa³a Unia Wolno¶ci, ale w ostatnich wyborach do Rady Miasta jej kontynuacja, czyli Platforma, przegra³a z Prawem i Sprawiedliwo¶ci±. Teraz obciachowy Komorowski otrzyma³ wiêksze poparcie ni¿ Duda, krakowianin i europose³, wybrany naszymi g³osami.
Honor Krakowa ratuje Nowa Huta, gdzie wynik Komorowskiego jest znacznie s³abszy. S± takie komisje, gdzie Duda uzyska³ ponad po³owê wszystkich g³osów. W lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej na osiedlu Jagielloñskim, Duda zdoby³ 50 procent, a Komorowski jedynie 24 procent. Rekord pad³ w Szkole Podstawowej na ulicy Branickiej, gdzie Duda pokona³ rywali z wynikiem 56 procent, podczas gdy Komorowski musia³ zadowoliæ siê 22 procentami, a Kukiz – 16 procentami.
Jak to siê dzieje, ¿e w Nowej Hucie jest wiêcej my¶l±cych wyborców ni¿ w pozosta³ych czê¶ciach miasta? Czy decyduje tradycja nowohuckiej „Solidarno¶ci”, czy mo¿e skromniejsze warunki ¿ycia? Oto do¶wiadczenie z dwóch komisji, ulokowanych w tej samej szkole: w jednej, gdzie g³osuj± mieszkañcy bloków zwyciê¿a Duda, w drugiej, obejmuj±cej jednorodzinne domki, wygrywa Komorowski. Czy „bigosowa” kampania Komorowskiego bardziej trafia do bogatych, a mo¿e – wbrew pozorom – mieszkañcy bloków wiêcej wiedz± o ¶wiecie i lepiej orientuj± siê w zawi³o¶ciach polityki?
Komorowski pope³ni³ wiele b³êdów: rozes³a³ po Polsce „bronkobusy” z politykami Platformy, którzy bardziej zniechêcali wyborców, ni¿ ich pozyskiwali, zlekcewa¿y³ Polaków nie stawiaj±c siê na debatê prezydenck±, na któr± przyszli pozostali kandydaci, o¶mieszy³ siê przemówieniami z kartki i wyg³upami w Japonii. W drugiej turze raczej nie dostanie g³osów tych, którzy w pierwszej g³osowali na kogo¶ innego (mo¿e z wyj±tkiem 1,6 procenta wyborców, którzy zmarnowali swoje g³osy na Jarubasa), ale musi pozyskaæ przynajmniej czê¶æ tych, którzy na wybory nie poszli. W Krakowie, podobnie jak w ca³ej Polsce, by³a to ponad po³owa uprawnionych do g³osowania. Czy ma szansê ich przekonaæ? Je¿eli nie, to powinien ju¿ zarz±dziæ wielkie pakowanie w Belwederze.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia May 14 2015
751 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".