W ubieg³ym tygodniu rz±d zawar³ ugodê ze zwi±zkami zawodowymi, reprezentuj±cymi górników w sporze o przysz³o¶æ tej bran¿y w Polsce. Wszyscy chwal± siê sukcesem. Pani premier Ewa Kopacz okre¶li³a porozumienie w radio ZET, jako program naprawczy górnictwa, które w najbli¿szych latach ma siê staæ ekonomicznie zdrowe. Natomiast przewodnicz±cy zwi±zku Solidarno¶æ Piotr Duda zapewni³, ¿e jest to sukces zwi±zkowców, którzy przystawili pani premier pistolet strajkowy do g³owy. Faktem jest, ¿e po przeg³osowaniu zmian o górnictwie w Sejmie dopuszczaj±cych likwidacjê kopalñ, wszystko zmierza³o do takiego rozwi±zania. Dopiero gro¼ba strajku generalnego og³oszonego przez zwi±zki zawodowe zmieni³a stanowisko rz±du. Zatem jednak to rz±d siê ugi±³ i chc±c zachowaæ spokój spo³eczny w roku wyborczym, wycofa³ siê z mo¿liwo¶ci zamkniêcia deficytowych kopalñ.
Co prawda wszyscy mówi± o restrukturyzacji górnictwa, ale do koñca nie wiadomo jakie to przyniesie rezultaty. Na czym maj± polegaæ zapowiadane dzia³ania naprawcze. Wed³ug podpisanego porozumienia kopalnie maj± byæ rozdzielone. Cztery zak³ady Centrum, Brzeszcze, Makoszowy i Piekary na krótko trafi± do Spó³ki Restrukturyzacyjnej Kopalñ, a potem maj± byæ przejête przez potencjalnych inwestorów. Na trzy ostatnie s± ju¿ oferty i to zarówno pañstwowych jak i prywatnych inwestorów. Pozosta³a czê¶æ kopalñ ma byæ przekazana do nowej spó³ki tzw. Nowej Kampanii Wêglowej. Nowy podmiot bêdzie dzia³a³ na pocz±tku na bazie tzw. kopalñ rybnickich, a potem przejd± do niego pozosta³e kopalnie funkcjonuj±ce w starej Kompani Wêglowej.
Porozumienie jest tak skonstruowane, ¿e plany i dzia³ania restrukturyzacyjne maj± byæ uzgadniane ze zwi±zkami zawodowymi. To budzi niepokój, bo co bêdzie jak zwi±zki powiedz± nie na redukcjê zatrudnienia, która jest nieunikniona. Chocia¿ przedstawiciele zwi±zków mówi±, ¿e maj± ¶wiadomo¶æ dzia³añ, które mog± byæ bolesne. Co prawda s± gwarancje zatrudnienia, ale wielu pracowników, szczególnie pracuj±cych w administracji musi liczyæ siê z nowym systemem wynagradzania, który drastycznie zmniejszy ich dochody. Ponadto górnicy tak¿e maj± gwarancjê zatrudnienia, bêd± mogli dobrowolnie odchodziæ korzystaj±c z bogatego pakietu os³onowego. Nie s± to tylko wysokie odprawy, ale tak¿e bêdzie mo¿liwo¶æ skorzystania z przedemerytalnych urlopów górniczych, dla tych co maj± trzy lata do emerytury. Podczas takiego urlopu górnicy bêd± mogli otrzymywaæ 75 proc. wynagrodzenia i w tym czasie bêd± mogli podj±æ pracê poza górnictwem. Zwiêkszono tak¿e odprawy dla pracowników przeróbki wêgla i administracji z 12 do 15 miesiêcy. Wszystkie te dzia³ania restrukturyzacyjne maj± nas kosztowaæ z bud¿etu pañstwa ok. 2,3 mld z³. I to budzi najwiêksze zastrze¿enia u wielu naszych rodaków, bo wiadomo, ¿e s± to nasze wspólnie wypracowane pieni±dze, które trafiaj± do jednej grupy zawodowej. Ma³o tego, nie mamy ¿adnej gwarancji, czy podjête dzia³ania uzdrowi± górnictwo, które powinno staæ siê normalnym dzia³em gospodarki opartym na zasadach ekonomicznych.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia January 22 2015
803 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".