Powoli zbli¿a siê koniec stycznia, wiêc coraz wiêcej wêdkarzy zaczyna interesowaæ siê op³atami i ewentualnymi zmianami w przepisach dotycz±cych wêdkowania. By wyj¶æ tym zainteresowaniom naprzeciw, zebra³em dane, które mog± zainteresowaæ wêdkarzy z naszego regionu.
Zacznê od sk³adek obowi±zuj±cych w krakowskim Zarz±dzie Okrêgu PZW. Wysoko¶æ tegorocznej podstawowej op³aty (sk³adki) na ochronê i zagospodarowanie wód wynosi: sk³adka niepe³na - 130 z³, sk³adka pe³na – 250 z³. Do tego doliczyæ trzeba ustalon± przez Zarz±d G³ówny PZW sk³adkê cz³onkowsk± – 68 z³ oraz sk³adkê na fundusz Ko³a (sk³adka ta ustalana jest przez poszczególne Ko³a PZW i waha siê od 20 do 30 z³). Je¶li kto¶ zapomni zap³aciæ sk³adki do koñca kwietnia, musi liczyæ siê z ponownym zap³aceniem „wpisowego”, które wynosi 25 z³.
Nowohuckich wêdkarzy zapewne ¿ywo interesuj± porozumienia miêdzyokrêgowe, która pozwalaj± zaoszczêdziæ trochê pieniêdzy. ZO PZW Kraków zawar³ w tym roku porozumienia z kilkoma okrêgami. I tak, za prawo do wêdkowania na wodach ZO PZW Czêstochowa zap³acimy 55 z³, za prawo do wêdkowania na wodach PZW Katowice – 50 z³, a za prawo do wêdkowania na wodach PZW Bielsko-Bia³a – 75 z³. Trochê inaczej wygl±da porozumienie zawarte z ZO PZW Tarnów. Podobnie jak w latach poprzednich bez wnoszenia dodatkowych op³at wêdkarze krakowscy mog± ³owiæ na Wi¶le od uj¶cia Raby do mostu „Górka” na trasie Koszyce-Tarnów oraz na Rabie od uj¶cia Stradomki do uj¶cia Raby do Wis³y. Na pozosta³e wody, na których gospodaruje ZO PZW Tarnów (w tym na popularny Dunajec czy zbiornik w Czchowie) trzeba ju¿ wykupiæ osobne zezwolenie, które kosztuje w wersji pe³nej 240 z³, a w wersji podstawowej (wszystkie rzeki i potoki oraz niektóre zbiorniki jak np. Czchów) – 110 z³. Op³ata jednodniowa wynosi 25 z³.
Dro¿ej jest na wodach ZO PZW Nowy S±cz. Tam roczna op³ata za prawo do wêdkowania na wszystkich wodach i wszystkimi dozwolonymi metodami po³owu wynosi 310 z³. Podro¿a³y jednodniówki. Z prawem do po³owu ze ¶rodków p³ywaj±cych i metod± spinningow± op³ata taka wynosi 55 z³, a bez prawa do po³owu ze ¶rodków p³ywaj±cych i u¿ywania spinningu – 35 z³. Z tym, ¿e obostrzenie dotycz±ce ¶rodków p³ywaj±cych i spinningu dotyczy wy³±cznie wód górskich, a jak wiadomo Jezioro Ro¿nowskie traktowane jest jako woda nizinna. Jednak ³owi±c w Jeziorze Ro¿nowskim trzeba pamiêtaæ o wprowadzonych tam wymiarach ochronnych, odbiegaj±cych od tych, jakie spotykamy w innych rejonach Polski. Otó¿ dla kilku gatunków wprowadzono tam tzw. wymiar wide³kowy, okre¶laj±cy zarówno dolny jak i górny próg wymiaru ryb, które po z³owieniu nale¿y z powrotem wpu¶ciæ do wody. Dotyczy to m. in. szczupaka i sandacza. Ryby tych gatunków chronione s± do 50 cm i powy¿ej 90 centymetrów. Podobnie sprawa ma siê z okoniami. Chronione s± osobniki do 18 cm oraz te, które przekroczy³y 45 centymetrów. Wprowadzono równie¿ podwy¿szony wymiar ochronny dla leszcza ³owionego w zbiornikach zaporowych – wynosi on 30 centymetrów.
Jak widaæ wêdkarstwo robi siê zajêciem coraz bardziej skomplikowanym. Przepisy dotycz±ce tej dziedziny ludzkiej aktywno¶ci, mo¿e jeszcze nie osi±gnê³y poziomu komplikacji charakterystycznej dla przepisów dotycz±cych pozyskiwaniu ¶rodków z Unii Europejskiej, ale najwyra¼niej zmierzamy w dobrym kierunku. Na pocieszenie dodam tylko, ¿e za tarnowskimi czy nowos±deckimi jednodniówkami nie musimy ju¿ udawaæ siê do sklepów wêdkarskich prowadz±cych ich sprzeda¿. Zezwolenia takie, generowane elektronicznie, mo¿na sobie wydrukowaæ w domu, po wej¶ciu na strony ZO PZW Tarnów lub ZO PZW Nowy S±cz i przelaniu odpowiedniej kwoty na podane tam numery kont bankowych.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia January 23 2014
1443 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".