Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.11.28] JESZCZE RAZ O MIÊTUSIE
Jeden z czytelników – wêdkarzy napisa³ do mnie list w sprawie miêtusa, o którym kilka tygodni w tym miejscu pisa³em. Pyta, gdzie mo¿na spotkaæ miêtusa i zapolowaæ na tê rybê?
Có¿, sprawa jest trochê skomplikowana. Kiedy¶ miêtusów w polskich rzekach, a nawet strumykach, by³o prawdziwe zatrzêsienie. Z powodzeniem mo¿na go by³o ³owiæ w Dunajcu (w krainie pstr±ga i lipienia), ale równie¿ poni¿ej zapór w Ro¿nowie i Czchowie. Na miêtusa mo¿na by³o trafiæ w Wi¶le (zanim rzeka zaczê³a przypominaæ ¶ciek). Z powodzeniem polowano na tê rybê w pstr±gowych rzekach Pomorza i w niektórych jeziorach (w Jeziorze Drawskim czy w Hañczy). Sporo miêtusów by³o w rzekach Dolnego ¦l±ska. Pó¼niej, maj±cy opiniê szkodnika wy¿eraj±cego ikrê innych szlachetnych gatunków miêtus zacz±³ znikaæ z polskich rzek i jezior. W latach siedemdziesi±tych i osiemdziesi±tych w rzekach Pomorza dochodzi³o nawet do regularnego ich „odchwaszczania” z miêtusów za pomoc± elektropo³owów. Sytuacja tak bardzo zmieni³a siê na niekorzy¶æ tego gatunku, ¿e zim± 1997/1998 roku w o¶rodku zarybieniowym Polskiego Zwi±zku Wêdkarskiego ko³o Wroc³awia rozpoczêto hodowlê narybku miêtusa. Zaczêto te¿ zarybiaæ tym gatunkiem rzeki na Dolnym ¦l±sku. Dzisiaj miêtusa mo¿na spotkaæ m. in. w Odrze, w Bystrzycy czy Widawie. Gorzej jest w Ma³opolsce. Trzeba mieæ wiele szczê¶cia by trafiæ na miêtusa w Dunajcu, a przecie¿ dawniej nie by³o z tym problemu.
Oczywi¶cie, by z³owiæ miêtusa przede wszystkim trzeba daæ mu szansê. Bez wyprawy na miêtusa na pewno go nie z³owimy. W tym roku tak± szansê mo¿emy mu daæ do koñca listopada. Pó¼niej zaczyna siê jego okres ochronny. Wêdkarskie statystyki dowodz±, i¿ 88 procent medalowych miêtusów z³owiono na klasyczn± gruntówkê bez sp³awika, a 8,5 procent na gruntówkê ze sp³awikiem, co oznacza, ¿e ponad 96 procent medalowych przedstawicieli tego gatunku z³owiono metod± gruntow±.
Jako przynêty sprawdzaj± siê zarówno ¿ywe rybki (oczywi¶cie te, które nie s± objête zakazem po³owu, ani nie s± chronione wymiarem ochronnym) jak i rybki martwe. ¦wie¿a zabita rybka z rozciêtym brzuszkiem swoj± przynêtow± atrakcyjno¶ci± nie ustêpuje ¿ywcowi, a w wodzie bie¿±cej nawet go przewy¿sza. K³opotów ze zdobyciem niewielkich rybek na ch³odne listopadowe dni mo¿na unikn±æ robi±c zapasy w lecie. Pozyskane rybki, po u¶mierceniu, op³ukaniu i lekkim osuszeniu uk³adami, tak by styka³y siê ze sob±, pomiêdzy dwoma warstwami folii i zamra¿amy. Po rozmro¿eniu mo¿na je uzbroiæ haczykiem i u¿ywaæ jako przynêty, która doskonale zdaje egzamin. Wa¿ne tylko, aby wcze¶niej przygotowaæ zapas przyponów. Miêtus po³yka przynêtê g³êboko i najpro¶ciej jest odci±æ taki przypon powy¿ej pyska ryby, a zestaw uzbroiæ nowym przyponem.
Brania miêtusa czasami s± zdecydowane, a wrêcz ³apczywe, co widaæ po zachowaniu siê szczytówki (w nocy dobrze jest zaopatrzyæ j± w chemiczny ¶wietlik), a czasami brania pozostaj± wrêcz niezauwa¿alne. Niezale¿nie od charakteru brania, z zaciêciem miêtusa nie nale¿y siê spieszyæ. Miêtus rzadko wypluwa pochwycony kês. Czekaæ nie warto za d³ugo tylko dlatego, by ryba nie po³knê³a haczyka zbyt g³êboko.
Koñcz±cy jesieñ listopad najczê¶ciej nie rozpieszcza nas pogod±. Dzieñ jest coraz krótszy. Czêsto pada deszcz lub deszcz ze ¶niegiem. Wiej± silne, zimne wiatry. W dzieñ temperatura waha siê od 1,5 do 4 stopni Celsjusza, a w nocy coraz czêstsze bywaj± przymrozki. Ale taka jest w³a¶nie prawdziwie miêtusowa pogoda. Kto nie boi siê takich warunków, stoi przed szans± upolowania naszego s³odkowodnego dorsza.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,033,245 unikalnych wizyt