Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.10.17] JESIENNE £OWISKA
Wraz ze stopniowym och³adzaniem siê wody (a woda stopniowa och³adza siê ju¿ od wrze¶nia), koñczy siê okres najintensywniejszego ¿erowania ryb niedrapie¿nych. Widaæ to szczególnie w jeziorach. Postêpuj±ce obumieranie miêkkiej ro¶linno¶ci podwodnej poci±ga za sob± ograniczenie rozwoju wszelakich zwierz±t bezkrêgowych, które stanowi± podstawowy pokarm dla ryb. Silnie dotychczas poro¶niête ro¶linno¶ci± przybrze¿ne pasy trac± swoj± warto¶æ ¿erowiskow±. Ryby, które chêtnie odwiedza³y tê strefê, powoli zaczynaj± siê przenosiæ na podwodne ³±ki, poro¶niête moczark± kanadyjsk± i mchem. Pocz±tek gnicia i tej, dotychczas bujnej ro¶linno¶ci, przypada gdzie¶ na po³owê pa¼dziernika. Proces ten trwa od trzech do czterech tygodni. Potem ryby zaczynaj± schodziæ jeszcze ni¿ej. Okonie zaczynaj± gromadziæ siê w stada, leszcze rozpoczynaj± wêdrówki w poszukiwaniu swoich zimowisk.
Ale gdy ryby spokojnego ¿eru powoli koñcz± okres intensywnego ¿erowania, gatunki ryb drapie¿nych zaczynaj± od¿ywiaæ siê do¶æ intensywnie. Dlatego pa¼dziernik, to dobry czas po³owu sandaczy czy szczupaków. Najlepsze w tym okresie ³owiska sandaczy, to miejsca nad podwodnymi górkami lub stokami wysp albo przybrze¿nej ³awicy. Stoki ³awicy przybrze¿nej, to równie¿ dobre ³owiska szczupaków i okoni, poniewa¿ w miejscach tych czêsto jeszcze spotkaæ mo¿na ryby spokojnego ¿eru schodz±ce na zimowiska (a ryby te, to przecie¿ naturalny pokarm drapie¿ników).
£owi±c jesieni±, warto te¿ pamiêtaæ, ¿e drobnica p³oci, w odró¿nieniu od innych gatunków ryb, nie schodzi do g³êbin, ale przebywa masowo w trzcinach a¿ do wyst±pienia pierwszej cienkiej warstwy lodu. I w³a¶nie w tych miejscach, wraz z p³oci±, lubi przebywaæ du¿y szczupak. Gdy z³apie pierwszy przymrozek (a w pa¼dzierniku to nic nadzwyczajnego), i gdy silny wiatr pokruszy cieniutk± warstewkê lodowego kryszta³u, obmarzniête blaszkami lodu ³odygi dzwoni± obijaj±c siê jedne o drugie. P³osz± w ten sposób drobnicê p³oci, która zaczyna schodziæ w g³êbsze partie wody, a w ¶lad za ni± pod±¿a du¿y szczupak. W taki czas trafiæ w takie miejsce…
Okres intensywnego ¿erowania ryb drapie¿nych koñczy siê z chwil±, gdy temperatura wody osi±ga ciep³otê 4 stopni Celsjusza, a wiêc w czasie wyrównywania temperatury wody we wszystkich jej warstwach. Najczê¶ciej ma to miejsce w po³owie listopada.
Oczywi¶cie wiele naszych wypraw o tej porze roku ma szansê zakoñczyæ siê przys³owiowym niczym. Ale bezcenne s± inne wra¿enia towarzysz±ce jesiennym, a nawet pó¼nojesiennym wyprawom nad wodê. Wszechobecna cisza koi najbardziej sko³atane nerwy. Feeria barw otaczaj±cych nas lasów cieszy oko. Ciep³o wieczornego ogniska przywodzi wspomnienia i wyzwala prawdziwe pok³ady serdeczno¶ci. A przygotowanej na tym ognisku wêdkarskiej kolacji nie zapomina siê przez lata.
Bo przecie¿ rybê zawsze mo¿emy kupiæ w sklepie, a wêdkarskiej wyprawy z przyjació³mi nie kupimy za najwiêksze pieni±dze. Na tym w³a¶nie polega urok wêdkowania.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,033,022 unikalnych wizyt