Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2013.06.13] UNIJNA ROCZNICA
Kilka dni temu obchodzili¶my 10. rocznicê referendum w sprawie przyst±pienia Polski do Unii Europejskiej. Odby³o siê ono w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. Wziê³o w nim udzia³ prawie 59 procent uprawnionych do g³osowania, co jak na nasze polskie realia by³o niez³ym wynikiem frekwencyjnym. Zdecydowana wiêkszo¶æ bior±cych udzia³ w referendum, bo 77,45 procent opowiedzia³o siê za wej¶ciem Polski do Unii Europejskiej. Referendum to by³o swojego rodzaju zwyciêstwem partii proeuropejskich, w tym rz±dz±cej ówcze¶nie lewicy, czyli SLD i UP. Uda³o siê przekonaæ do wst±pienia do UE ponad 3/4 g³osuj±cych. Integracjê popiera³y te¿ takie partie jak Unia Wolno¶ci, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwo¶æ i Zieloni 2004. Przeciwnikami byli Liga Polskich Rodzin, Unia Polityki Realnej oraz Samoobrona RP. W konsekwencji Polska do³±czy³a do rodziny pañstw europejskich 1 maja 2004 roku, podpisuj±c wcze¶niej traktat akcesyjny razem z innymi 9 krajami g³ównie ¶rodkowoeuropejskimi, poza Malt± i Cyprem.
Polska sta³a siê szóstym najludniejszym krajem UE i od pocz±tku odgrywa w niej istotn± rolê. 13 grudnia 2007 roku nasza delegacja, na czele której sta³ Prezydent RP Lech Kaczyñski podpisa³a Traktat Reformuj±cy, w oparciu o który dzia³a obecnie UE. W kilka dni pó¼niej nasze granice z unijnymi krajami zosta³y w pe³ni otwarte, gdy¿ przyst±pili¶my do Uk³adu z Schengen. Pozyskiwane fundusze z UE na rozwój kraju s± zdecydowanie wy¿sze ni¿ wp³acane tam sk³adki. Tylko w latach 2007-2011 do Polski trafi³o 29,5 mld euro, a nasze sk³adki wynios³y13,4 mld euro. W efekcie w naszym kraju powsta³o szereg inwestycji, przy których wykorzystano pieni±dze unijne. Obecnie mamy szansê zostaæ najwiêkszym beneficjentem spo¶ród pañstw UE. W latach 2014-2020 Polska ma dostaæ w sumie 105,8 mld euro, czyli 441 mld z³. 72,9 mld euro zostanie przeznaczone na politykê spójno¶ci. To 4 mld wiêcej ni¿ wcze¶niej.
W Krakowie dziêki funduszom unijnym wykonali¶my szereg inwestycji istotnych dla infrastruktury miasta. Miejskie Przedsiêbiorstwo Energetyki Cieplnej rozbudowa³o nowoczesn± sieæ i ciep³ownicz± i w ogóle realizowano istotne programy jak likwidacja niskiej emisji, czy dzia³ania termomodernizacyjne. Miejskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji wykorzystuj±c fundusze unijne doprowadzi³o do rozbudowania ca³ego systemu wodno-kanalizacyjnego oraz zapewni³o oczyszczanie 100 proc. ¶cieków w aglomeracji krakowskiej. Tak¿e Miejskie Przedsiêbiorstwo Oczyszczania, dziêki pieni±dzom z Unii, rozbudowa³o system recyklingu odpadów, który przyda siê obecnie przy wdra¿aniu nowego systemu gospodarki odpadami. Euro z Brukseli istotnie wspó³finansuj± budowê krakowskiej spalarni odpadów. W³adze naszego miasta wykorzysta³y fundusze unijne przy inwestycjach komunikacyjnych oraz innych istotnych dla Krakowa. Ramy tej rubryki nie pozwalaj± wymieniæ tego co dziêki wej¶ciu Polski do UE osi±gnêli¶my. ¦wiadomo¶æ tego ma wiêkszo¶æ Polaków. Jednak pojawia siê na naszej scenie politycznej nowa si³a Ruch Narodowy, który oficjalnie kwestionuje nasz± przynale¿no¶æ do UE i zapowiada ewentualn± reformê tej struktury lub konieczno¶æ wyst±pienia Polski z tego uk³adu. Pozostawiam te zapowiedzi bez komentarza i dajê mo¿liwo¶æ ich oceny samym Czytelnikom, któr± bêd± mogli wyra¿aæ w najbli¿szych latach, w aktach wyborczych.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,013,883 unikalnych wizyt