Minister Spraw Wewnêtrznych Bart³omiej Sienkiewicz na ostatnim Kolegium ds. s³u¿b specjalnych zapowiedzia³ istotne zmiany zwi±zane z reform± s³u¿b specjalnych oraz inwigilowaniem obywateli. Ma doj¶æ do zmian strukturalnych w s³u¿bach specjalnych, powo³ania organów kontrolnych oraz uchwalenia ustawy przeciw Wielkiemu Bratu. Szczególnie ta ostatnia zmiana budzi w±tpliwo¶ci, bo zakaz np. monitoringu na klatkach schodowych stawia pod znakiem zapytania istnienie instalacji monitoringowej rozpowszechnionej w ostatnich latach dziêki spó³dzielniom mieszkaniowym, a tak¿e wspólnotom mieszkaniowym.
Wróæmy jednak do propozycji ministra Sienkiewicza w sprawie zmian strukturalnych s³u¿b specjalnych. Ponoæ ma byæ zmiana i usprawnienie dzia³ania tych s³u¿b, ale pozostanie nadal dziewiêæ organizacyjnych struktur. Zamiast po³±czyæ niektóre s³u¿by to zachowuje siê je ze swoimi strukturami kierowniczymi, mimo ¿e dzia³alno¶æ niektórych z nich zostanie wyra¼nie ograniczona. Nie bêdzie po³±czenia na wzór Guardia de Finanza, CBA ¶cigaj±cego korupcjê finansow± z wywiadem skarbowym, który rozpracowuje przestêpczo¶æ finansow±. A jest to obecnie najwiêksze wyzwanie dla pañstwa. Jego straty tylko z powodu oszustw na podatku VAT siêgaj± kilkana¶cie miliardów z³otych w skali roku. O co tu zatem chodzi w tej reformie?
Druga sprawa to ograniczenie dzia³ania ABW, ale pozostawienie tej struktury mimo, ¿e nie bêdzie mia³a coraz mniej do roboty. ABW zostanie zabrane ¶ciganie spraw narkotykowych i przeciw zorganizowanej przestêpczo¶ci. Sprawy te przejmie CB¦. W wyniku tej „reformy” liczba spraw, którymi zajmuje siê ABW spadnie z 237 do ok. 60. Ponadto ABW zostanie wyjête spod nadzoru premiera i przekazane pod nadzór szefa MSW. Czy i w tym przypadku nie prosi siê jakie¶ po³±czenie?
Dalej pan minister zapowiada powo³anie organu kontrolnego nad s³u¿bami specjalnymi, który mia³by ograniczyæ ich wszechw³adzê. Takie niezale¿ne cia³o sk³adaj±ce siê z 6 osób wywodz±cych siê spo¶ród sêdziów i „osób do¶wiadczonych w kontrolowaniu” mia³oby zahamowaæ samowolê s³u¿b. Jako przyk³ad podaje siê casus Beaty Sawickiej, która zosta³a uniewinniona przez s±d, mimo skutecznej prowokacji ze strony s³u¿b specjalnych, doprowadzaj±cych j± do wziêcia ³apówki. O co tu chodzi nie za bardzo wiadomo, bo Sawicka zdaniem wielu osób powinna ponie¶æ karê, a powo³ywanie kolejnego cia³a kontrolnego to jest mno¿enie bytów nie zawsze skutecznych.
Wreszcie na koniec powracam do projektu ustawy ograniczaj±cej Wielkiego Brata, czyli monitoring. Ustawa ma wprowadziæ zakaz instalowania kamer i nagrywania obrazu „w ³azienkach, przebieralniach, pokojach hotelowych, na klatkach schodowych i w gabinetach lekarskich…”. Tyle ograniczeñ wyliczy³ minister jednym tchem, wyra¼nie nie koñcz±c. Faktycznie trzeba uregulowaæ kwestiê funkcjonowania monitoringu, precyzuj±c kto mo¿e mieæ dostêp i w jakim czasie do zapisów z monitoringu, ale likwidacja kamer np. w klatkach schodowych stawia pod znakiem zapytania jego rolê w zapewnieniu bezpieczeñstwa w blokach. Czym bowiem ró¿ni siê kamera przed wej¶ciem do bloku od tej zakazywanej z drugiej strony drzwi i zainstalowanej w klatce schodowej? Co¶ mi siê zdaje, ¿e nowy pan minister MSW przygotowuje reformy dla samych reform, a ich funkcjonalno¶æ i efektywno¶æ wcale nie musi siê prze³o¿yæ na interes obywateli, który ponoæ stoi u ich za³o¿eñ.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia June 06 2013
963 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".