Tusk do Europy – s³yszymy coraz czê¶ciej w tych mediach, o których o. Tadeusz Rydzyk mówi, ¿e nale¿± do mêtnego nurtu. Jedni zachwalaj± pomys³, aby Tusk obj±³ jak±¶ wa¿n± funkcjê w Komisji Europejskiej, inni – jak Jaros³aw Gowin – proponuj± start Tuska w wyborach do europarlamentu. Wszystkich ³±czy jedno: chc± pozbyæ siê go z rz±du.
Dlaczego tak siê dzieje? Bo sonda¿owe notowania Platformy systematycznie spadaj±, a notowania rz±du s± najgorsze od piêciu lat (rz±d: 73 procent ocen negatywnych, zaledwie 21 procent pozytywnych, a równocze¶nie sam premier: 57 procent ocen negatywnych, tylko 34 procent pozytywnych). Wprawdzie ekipa rz±dowa jest najbardziej nieudana w ca³ym ostatnim dwudziestoleciu (Nowak, Mucha, Szumilas, Ar³ukowicz, Kudrycka, Boni, Rostowski itd.), to jednak coraz liczniejsi dzia³acze Platformy za jej najs³absze ogniwo uwa¿aj± samego Tuska.
Teoretycznie ministrów mo¿na wymieniæ na innych. Ale rezerw kadrowych Platforma nie ma ju¿ ¿adnych. Kto dzisiaj zdecyduje siê wej¶æ do ton±cej szalupy i naraziæ na wspó³odpowiedzialno¶æ za dotychczasowe afery i przekrêty? Je¿eli mówi siê o tym, ¿e Ma³gorzata Kidawa-B³oñska (studiowa³a socjologiê, ale pracowa³a jako producent filmowy) ma obj±æ resort edukacji (?!), a Ireneusz Ra¶ (studiowa³ historiê na PAT, pewnie gra³ w pi³kê na podwórku) móg³by zostaæ ministrem sportu, to znaczy, ¿e po ewentualnych ministerialnych zmianach, w rz±dzie znalaz³aby siê ekipa jeszcze mniej kompetentna i jeszcze bardziej komiczna ni¿ obecnie.
Prawo i Sprawiedliwo¶æ walczy o takie zwyciêstwo w wyborach parlamentarnych, dziêki któremu bêdzie rz±dziæ samodzielnie, bez zielonej nomenklatury z PSL, gotowej do koalicji z ka¿dym oraz bez rozbitków z Platformy, szukaj±cych dla siebie ratunku we wspó³pracy z prawic±. Ale politycy Platformy wiedz±, ¿e takie zwyciêstwo PiS bêdzie oznacza³o rozliczenie aferzystów i odzyskanie tych publicznych pieniêdzy, które nielegalnie trafi³y do prywatnych kieszeni. Dlatego coraz czê¶ciej my¶li siê o pilnej przebudowie rz±du, dziêki której mo¿na by powstrzymaæ upadek Platformy, a po przegranych wyborach przynajmniej najwa¿niejszym osobom w partii zapewniæ mandaty poselskie, a co za tym idzie tak¿e immunitety. Przebudowa rz±du z zachowaniem Tuska jako premiera mo¿e okazaæ siê ca³kowicie nieskuteczna.
Ale czy zamiana Tuska na Schetynê na stanowisku szefa rz±du cokolwiek zmieni? Najwy¿ej na chwilê. A mo¿e Pawlak podejmie siê kierowania rad± ministrów? Bardziej prawdopodobna jest jednak taka wersja wydarzeñ, w której u boku Platformy stanie SLD. W tym wariancie Platforma zyska³aby kilka miesiêcy, aby przygotowaæ „miêkkie l±dowanie” dla tych polityków, którym grozi zainteresowanie ze strony prokuratury. Tak czy inaczej przyspieszone wybory parlamentarne wydaj± siê coraz bardziej realne.
Oczywi¶cie trzeba siê liczyæ z ró¿nymi próbami rz±dz±cej koalicji niedopuszczenia do zmiany w³adzy. Nawet z wariantem si³owym. Z pewno¶ci± sztab propagandzistów Tuska pracuje te¿ nad jak±¶ efektown± prowokacj±. Pomys³u na os³abienie PiS gor±czkowo poszukuj± prorz±dowe telewizje. Czy jednak cokolwiek jest jeszcze w stanie zapobiec upadkowi Platformy?
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia May 23 2013
954 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".