Unieszkodliwienie odpadów to jeden z najwa¿niejszych problemów wspó³czesnego ¶wiata. Do pewnego czasu byli¶my beztroscy, bo to co produkowali¶my mia³o charakter naturalny i ulega³o zwyk³ej biodegradacji. Z czasem jednak rozwój technologiczny doprowadzi³ do wytwarzania produktów, które nie mog³y ulec zwyk³emu rozpadowi. Okazuje siê obecnie, ¿e nawet „g³upie” torby plastikowe masowo u¿ywane do pakowania, z³o¿one na wysypisku odpadów, ulegaj± rozk³adowi przez tysi±ce lat. Na szczê¶cie wyhamowali¶my z u¿ywaniem tego typu toreb i po ma³u wracamy do u¿ywania papieru lub tych produkowanych z materia³ów biodegradowalnych.
Obecnie w Polsce, jak zwykle spó¼nieni, próbujemy rozwi±zaæ problemy z gospodark± odpadami. Unia Europejska postawi³a nam twarde warunki, ale bêdziemy przetwarzaæ i utylizowaæ odpady, zamiast obecnie stosowanego wywo¿enia na wysypiska, albo bêdziemy p³aciæ wysokie kary siêgaj±ce setek tysiêcy euro. Nie maj±c zbytniego wyboru jako ostatni kraj Unii Europejskiej uchwalili¶my ustawê o utrzymaniu porz±dku i czysto¶ci w gminach. Zak³ada ona przejêcie na w³asno¶æ odpadów przez podstawowe ogniwa samorz±du terytorialnego. Tylko w ten sposób bêdziemy mieli szansê na to, aby powo³aæ odpowiedzialnego operatora, który zapewni nie tylko wywóz ¶mieci do dziury pokopalnianej i nie bêdzie kierowa³ siê zyskiem w pozbywaniu odpadów. Ostatnio z mediów masowych dowiedzieli¶my siê o takim pseudo wywo¼niku ¶mieci i to specyficznych, bo poszpitalnych. Przez kilka lat zamiast poddawaæ te odpady odpowiedniej utylizacji, to magazynowa³ je w ró¿nych miejscach, a nawet po przemielaniu zakopywa³ na swojej prywatnej dzia³ce. W tym by³y amputowane w szpitalach czê¶ci cia³ ludzkich!? Chroñ nas panie Bo¿e przed takimi „biznesmenami”, którzy zarobili miliony, ale postêpowali poza jakimikolwiek standardami zwi±zanymi z unieszkodliwianiem odpadów. Szpitale, zlecaj±ce us³ugê t³umaczy³y siê, ¿e wybiera³y oferenta, który oferowa³ najtañsz± us³ugê. Czas z tym skoñczyæ, bo to co tanie okazuje siê bardzo drogie i brzemienne w negatywne konsekwencje.
W Krakowie powsta³ nowy system gospodarowania odpadami w oparciu o obowi±zuj±c± ustawê o utrzymaniu porz±dku i czysto¶ci w gminach. Przybli¿amy poradnik go dotycz±cy na stronie 15. Mo¿e ten system nie jest doskona³y, jak wiele spraw w naszym ¿yciu, ale nie jest to rozwi±zanie raz na zawsze. Od m±drych ludzi, którzy maj± wp³yw na ten system, bêdzie zale¿a³o rozwi±zanie docelowe w przysz³o¶ci. S± nimi nie tylko decyduj±cy o tym dzisiaj radni miasta, ale tak¿e zarz±dcy zasobami mieszkaniowymi i przede wszystkim mieszkañcy. Mam nadziejê, ¿e zamiast krytyki przyczyni± siê do powstania w przysz³o¶ci systemu optymalnego. Jedno nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e czas beztroskiego sk³adowania odpadów na wysypiskach siê skoñczy³. Teraz wszyscy, którym zale¿y na tym, aby nie p³aciæ olbrzymich kar za takie postêpowanie powinni podj±æ dzia³ania, które utworz± zielony p³ot przed tworzeniem bomb ekologicznych w postaci wysypisk dla przysz³ych pokoleñ i stworz± nowy racjonalny system gospodarowania odpadami.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 23 2013
938 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".