Kwiecieñ to miesi±c kapry¶ny. Przekonali¶my siê o tym tego roku. Na szczê¶cie zrobi³o siê ciep³o i wreszcie mamy wczesn± wiosnê. Na brzozach, kasztanowcach i lipach zaczynaj± pojawiaæ siê zawi±zki li¶ci. Za jaki¶ czas zakwitn± klony, jesiony i topole. Powoli zaczynaj± siê budziæ do ¿ycia ule i mrowiska. Pojawi± siê pierwsze motyle…
W ci±gu miesi±ca woda w rzekach podgrzewa siê od 6 do 12 stopni w skali Celsjusza, a na p³yciznach nawet bardziej. Trwa tar³o wielu gatunków ryb. Na skrzekowiskach lada moment us³yszymy rajcuj±ce ¿aby, a z dna starorzeczy zaczn± odbijaæ pêdy ro¶lin wodnych. Na nowo zaczyna siê ¿ycie.
Pod koniec kwietnia, gdy utrwali siê ³adna pogoda wielu wêdkarzy wybierze siê nad rzeki, by zapolowaæ na jazie – ³owiecki cel pierwszego miesi±ca wiosny. Tak, ju¿ znany klasyk wêdkarstwa, J. Wyganowski, w swojej wydanej w roku 1957 ksi±¿ce „Wêdkarstwo” napisa³, ¿e „okres po³owu jazia rozpoczyna siê w kwietniu”.
A jazie potrafi± dostarczyæ wielu emocji, chocia¿ du¿e sztuki s± wyj±tkowo ostro¿ne. A bywaj± du¿e. W roku 1975 J. Zbiegieñ z³owi³ jazia mierz±cego 82 centymetry (!), który osi±gn±³ wagê 5,10 kg. O osi±gach gatunkowych tej d³ugowiecznej ryby (jazie ¿yj± podobno do 20 lat) ¶wiadcz± medalowe normy: z³oto dla okazów wa¿±cych co najmniej 3 kilogramy, srebro dla dwukilowców, a medal br±zowy dla jazi wa¿±cych co najmniej 1,5 kilograma.
Jazie, to do¶æ rozpowszechnione ryby. Zasiêg wystêpowania jazia obejmuje obszar od Renu po Syberiê. Zasiedla g³ównie rzeki, chocia¿ mo¿na go spotkaæ tak¿e w kana³ach i jeziorach, pod warunkiem, ¿e zbiorniki te utrzymuj± sta³y kontakt z rzek±. Spotkaæ go mo¿na równie¿ w przybrze¿nych wodach Ba³tyku. Ja¼ upodoba³ sobie obszar stykania siê wód stoj±cych z p³yn±cymi. Generalnie jednak jest ryb± rzeczn± – bez przep³ywu wody nie rozmna¿a siê. Mniej wa¿ny jest charakter dna i pod³o¿e dla ikry – równie dobrze s³u¿± mu podwodne ro¶liny jak i twarde dno. W rzekach spêdza ciep³± porê roku. Jego zimowiska znajduj± siê w g³êbokich toniach wód stoj±cych – w jeziorach zaporowych, jeziorach przep³ywowych, g³êbszych przyrzeczach czy m³yñskich spiêtrzeniach. Ale i w lecie lubi g³êbokie, ch³odne tonie starorzeczy, byle by³y od¶wie¿ane przep³ywaj±c± wod±.
Przegl±daj± publikacje po¶wiêcone jaziom, mo¿e znale¼æ w nich wiele sprzecznych informacji na temat charakteru tej ryby. Jedni podkre¶laj±, ¿e ja¼ stale trzyma siê dna, inni z przekonaniem podkre¶laj±, ¿e ryba ma charakter wybitnie powierzchniowy. Jedni twierdz±, ¿e ja¼ jest samotnikiem, inni pisz± i¿ ma dobrze rozwiniêty instynkt gromadny. W jednym wszyscy wydaj± siê byæ zgodni. Doros³e jazie s± rybami niezmiernie czujnymi i wybitnie nieufnymi. A zahaczone cechuje siê nadzwyczajn± bojowo¶ci±. To sprawia, ¿e niewielu wêdkarzy jest w stanie pochwaliæ siê z³owionym du¿ym jaziem.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia April 18 2013
925 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".