Kraków jest du¿ym miastem i musi siê rozwijaæ. Powinny powstawaæ nowe domy mieszkalne, zak³ady pracy „czystego przemys³u”, biurowce, tak aby miasto siê rozwija³o i zapewnia³o swoim mieszkañcom pracê i warunki przyzwoitej egzystencji. Obecnie prawie po³owa terytorium miasta to tereny rolnicze, zatem jest sporo miejsca dla nowej zabudowy. Znajduj± siê one jednak daleko od centrum miasta. Wiêkszo¶æ inwestorów jest zainteresowana lokowaniem swoich przedsiêwziêæ jak najbli¿ej „serca” aglomeracji miejskiej. Zatem tutaj wszyscy koncentruj± swoj± uwagê, chc±c zrealizowaæ inwestycje. To budzi sprzeciw lokalnych w³adz i samych mieszkañców, którzy chc± zachowaæ podstawowe warunki dotychczasowej egzystencji.
Obecnie w Krakowie mamy szereg planowanych inwestycji, które budz± kontrowersje. Prawie w ka¿dej z osiemnastu dzielnic, radni podejmuj± uchwa³y przeciwstawiaj±ce siê, ich zdaniem, inwestycjom sprzecznym z interesem mieszkañców. Przyk³adowo radni Grzegórzek negatywnie opiniuj± inwestycje przy ul. Rogoziñskiego, ¿e jest za masywna i wysoka i w efekcie doprowadzi do zwiêkszonego ruchu, którego nie wytrzyma otoczenie. W „czwórce” na Pr±dniku budzi sprzeciw budowa bloku przy ul. Czerwiñskiego, który swoj± potrzeb± komunikacyjn± zakorkuje definitywnie ul. Rogoziñskiego. W dzielnicy V na £obzowie radni protestuj± przeciwko budowie dwóch 12-piêtrowych wie¿owców przy ul. Skarbiñskiego. W „siódemce” w±tpliwo¶ci budzi nadbudowa willi z 9 do 14 metrów. Podobne protesty budz± inwestycje w pozosta³ych dzielnicach.
My w nowohuckich dzielnicach mamy swoje problemy. Na pewno wielka inwestycja budowlana, nie jednego, czy dwóch budynków, ale ca³ego osiedla „Avia” w dzielnicy XIV, w s±siedztwie starego pasa lotniska, wzbudza sprzeciw radnych, ale tak¿e mieszkañców i zarz±dców s±siednich zasobów. Wszyscy maj± ¶wiadomo¶æ, ¿e powstanie nowego osiedla skomplikuje problemy komunikacyjno-parkingowe. Radni prosz± chocia¿ o obni¿enie planowanych wysokich budynków. Przedstawiciele spó³dzielni, która zarz±dza s±siaduj±cymi zasobami, wskazuj± na wygodnickie dzia³anie inwestora, który chce skorzystaæ z istniej±cej infrastruktury, nie za bardzo w ni± inwestuj±c, a wykonanie kawa³ka drogi nie rozwi±zuje problemu.
Wreszcie w dzielnicy XVIII mieszkañcy osiedla Teatralnego, Kolorowego i na Szklanych Domach protestuj± przeciwko budowie apartamentowców wraz z lokalami u¿ytkowymi, które zeszpec± otoczenie i powstaj±c zbyt blisko istniej±cych budynków utrudni± ¿ycie ich mieszkañcom. Stara Nowa Huta to zabytek klasy ¶wiatowej i nie mo¿na tutaj beztrosko stawiaæ budynków nie pasuj±cych do otoczenia. W takim osiedlu Teatralnym nadbudowa istniej±cego niskiego budynku to barbarzyñstwo, które zeszpeci otoczenie. Doprowadzi to do i tak skomplikowanej sytuacji komunikacyjnej w tym rejonie. Ju¿ teraz wybija tutaj kanalizacja, a kto¶ chce oddaæ do u¿ytku kolejne mieszkania, bez inwestowania w infrastrukturê komunaln±. Chce zbudowaæ, wzi±æ kasê i ma w nosie skutki tej inwestycji dla mieszkañców.
To nie powinno mieæ miejsca i nie dziwiê siê, ¿e radni i mieszkañcy protestuj±, ale dziwiê siê, ¿e organy wydaj±ce zgodê na te inwestycje nie s± stanowcze broni±c interesu mieszkañców, a przede wszystkim obiektywnych warto¶ci urbanistycznych oraz nie przeciwstawiaj±c siê „szabrownictwo” budowalnemu, bez rzeczywistej partycypacji w kosztach infrastruktury.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia April 11 2013
1006 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".