Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.10.18] W PA¬DZIERNIKU NA DRAPIE¯NIKI
To ju¿ druga po³owa pa¼dziernika. Wraz z coraz ni¿szymi temperaturami w dzieñ, mniejsz± ilo¶ci± s³oñca i coraz zimniejszymi nocami, spada te¿ temperatura wody w rzekach, stawach i jeziorach. Koñczy siê czas obfitych po³owów bia³ej ryby. Coraz trudniej z³owiæ karpia. Karasie praktycznie przesta³y braæ. Z³owiæ mo¿na jeszcze p³otkê czy leszcza, ale po³owa pa¼dziernika to czas na inne ryby. Przed zbli¿aj±c± siê zim± aktywnie ¿eruj± teraz drapie¿niki. I przede wszystkim na nie warto zapolowaæ. Dobrze bior± zarówno szczupaki, sandacze jak i okonie. Pa¼dziernik to czas spinningu i ¿ywcówek. Zwolennikom polowania na szczupaki z u¿yciem ¿ywca, odradza³bym jednak zarzucanie ¿ywca w jednym miejscu i spêdzanie w nim ca³ego dnia. Skuteczniejsze bywa wêdkowanie aktywne. Wêdruj±c brzegami rzek, czy p³yn±c ³odzi± po jeziorze, lepiej szukaæ drapie¿nika w ró¿nych miejscach i na ró¿nych g³êboko¶ciach. Zawsze sprawdza siê stara wêdkarska zasada: zdobycie du¿ych okazów, to przede wszystkim sprawa lokalizacji ich stanowisk. Do¶wiadczeni wêdkarze po¶wiêcaj± na to sporo czasu. Wiedz±, ¿e nawet najbardziej apetyczny ¿ywiec dyndaj±c w pustej wodzie nie przyniesie nam sukcesu.
£owi±c szczupaka na ¿ywca z równym powodzeniem za³o¿yæ mo¿emy na haczyk piêtnastocentymetrow± p³oæ, mniejszego okonka czy niewielk± uklejê. Trzeba zadbaæ jedynie o to, by sp³awik, obci±¿enie oraz haczyk lub kotwiczkê ³atwo mo¿na by³o wymieniæ i dostosowaæ do rozmiarów ¿ywczyka. A gdy ju¿ szczupak po³akomi siê na nasz± rybkê-przynêtê, dajmy mu chwilê na odwrócenie zdobyczy g³ow± ku prze³ykowi (pomijam takie systemy uzbrajania ¿ywca, które upowa¿niaj± wêdkarza do natychmiastowego zaciêcia).
Z kolei spinningi¶ci dysponuj± ogromn± palet± mo¿liwych przynêt. Wiêksze jest te¿ bogactwo ryb, które mog± zawisn±æ na kotwicy b³ystki. Nie tylko szczupaki czy sandacze. Naszym ³upem mo¿e okazaæ siê dorodny okoñ czy kleñ. Po wyholowaniu zaciêtej ryby mo¿e okazaæ siê, ¿e z³owili¶my pstr±ga potokowego, których sporo jest na przyk³ad w Dunajcu. Niestety, tego ostatniego musimy delikatnie odczepiæ i wypu¶ciæ z powrotem do wody. Ka¿dy wêdkarz pamiêta bowiem, ¿e ma³opolskie i podkarpackie pstr±gi znajduj± siê ju¿ w okresie ochronnym (od 1 wrze¶nia do 31 stycznia).
A je¶li kto¶ nastawia siê na szczupaka, to warto pamiêtaæ, ¿e ryba ta uderza wprawdzie b³yskawicznie, ale generalnie nie podejmuje pogodni za uciekaj±c± ryb±. Rzucaj±c blach±, najlepiej opu¶ciæ przynêtê na dno, a dopiero pó¼niej b³ystkê holowaæ od dna. W³a¶nie w tym momencie szczupak bardzo czêsto atakuje. Zacinaæ nale¿y energicznie przy ka¿dym nag³ym oporze. Nigdy przecie¿ nie jeste¶my pewni, czy powodem nag³ego zatrzymania blachy jest zaczep, czy te¿ pochwycenie jej przez atakuj±c± rybê.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,025,509 unikalnych wizyt