W ostatnich tygodniach partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwo¶æ podjê³a wytê¿on± kampaniê, wobec rz±dz±cej w Polsce koalicji Platforma Obywatelska-Polskie Stronnictwo Ludowe, zmierzaj±c± do odsuniêcia tych partii od w³adzy. Wódz opozycjonistów Jaros³aw Kaczyñski formu³uje ostre oceny wobec rz±dz±cych, domagaj±c siê ich ust±pienia. Zanim przeprowadzono by ewentualne wcze¶niejsze wybory, lider PiS proponuje wy³onienie pozaparlamentarnego rz±du fachowców na czele, którego stan±³by ponadpartyjny autorytet wskazany przez opozycjê. Takie rozwi±zanie by³oby mo¿liwe, gdyby rz±dz±ca koalicja poczu³a siê na tyle s³aba, dobrowolnie oddaj±c w³adzê. Póki co nic na to nie wskazuje, bo dzia³ania opozycji mimo spektakularnych przedsiêwziêæ, nie doprowadzi³y koalicjantów pod przys³owiowy mur, za którym jest przestrzeñ do rz±du pozaparlamentarnego. Dlaczego tak siê dzieje, mimo sprzyjaj±cych opozycji okoliczno¶ci?
Sytuacja w kraju jest trudna. Polska nie jest jednak zielon± wysp± na oceanie kryzysu. Nas te¿ w coraz wiêkszym stopniu dotyka kryzys gospodarczy. ¦wiadczy o tym spadaj±cy wska¼nik PKB i rosn±ce bezrobocie. Te dwa wska¼niki poci±gaj± za sob± kolejne ujemne skutki. Spadek produkcji to mniej dóbr na rynku i co gorsza mniej pieniêdzy tak potrzebnych na zaplanowane w bud¿ecie wydatki. ¯adna rodzina nie jest w stanie wytrzymaæ na d³u¿sz± metê sytuacji, gdy jej dochody s± coraz mniejsze, a tu trzeba zap³aciæ rosn±cy czynsz za mieszkanie, op³aty za media, czy coraz dro¿sz± ¿ywno¶æ. Podobnie obecnie dzieje siê w bud¿ecie pañstwa i bud¿etach jednostek samorz±du terytorialnego, tylko rodzaj wydatków jest inny. Przyk³adem w skali centralnej s± malej±ce wp³ywy ze sk³adek p³aconych na Narodowy Fundusz Zdrowia. Od pocz±tku tego roku do kasy NFZ wp³ynê³o mniej o 700 mln z³ od zaplanowanej kwoty, a potrzeby tego wa¿nego sektora w naszym codziennym ¿yciu rosn± w postêpie geometrycznym. Jeste¶my spo³eczeñstwem starzej±cym siê w zastraszaj±cym tempie. Nie do¶æ, ¿e mamy mniejszy przyrost demograficzny to jeszcze m³odzi ludzie w wieku produkcyjnym wyje¿d¿aj± za granicê, a w kraju pozostaj± emeryci i renci¶ci, oczekuj±cy sprawnej s³u¿by zdrowia. Ju¿ d³ugi samych szpitali przekroczy³y rekordow± kwotê 11 mld z³. Wszyscy, którzy odczuwaj± dyskomfort korzystaj±c z chorej s³u¿by zdrowia powinni stanowiæ bazê dla opozycji.
Rosn±ca rzesza bezrobotnych i tych którzy boj± siê utraty pracy to tak¿e potencjalna grupa podatna na has³a opozycji. W takiej sytuacji opozycja powinna mieæ u³atwion± sytuacjê, ale powinna zaproponowaæ alternatywê w stosunku do tego co czyni± rz±dz±cy. Tak± prób± ostatnio by³o zaproszenie przez PiS ekonomistów do kwadratowego sto³u, którzy mieli zaproponowaæ drogi wyj¶cia z trudnej sytuacji, w której znalaz³ siê nasz kraj. I co, poza tym, ¿e panowie sobie pogadali nic z tego nie wynik³o. Ich nawet niektóre m±dre rady zosta³y ca³kowicie zag³uszone przez spory nad ekshumowanymi trumnami ofiar katastrofy smoleñskiej. Nie wiem, czy Polska obudzi siê, gdy opozycja nie ma racjonalnego planu wyj¶cia kraju z kryzysu lub przynajmniej jego za³agodzenia. W zamian natomiast proponuje protesty uliczne, na których ksiê¿a wzywaj± do zmiany w³adzy, a przywódcy zwi±zkowi chc± zastêpowaæ partie polityczne. Polskie spo³eczeñstwo do¶wiadczone przez d³ugie lata nie jest g³upie, jak to siê niektórym politykom wydaje. Bacznie obserwujê przebieg wydarzeñ w kraju i oczekujê prawdziwej alternatywy, któr± zaproponuj± jakie¶ m±dre si³y polityczne. Jestem przekonany, ¿e nie damy siê nabraæ na igrzyska, które próbuj± odwróciæ nasz± uwagê od prawdziwych problemów, z którymi boryka siê nasza Ojczyzna.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia October 04 2012
1045 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".