Polityczna konstrukcja, która po wielu trudach powstała wreszcie w zeszłym tygodniu, zaowocowała uformowaniem sejmowej większości oraz poważną przebudową rządu. Zawarcie układu koalicyjnego z Samoobroną oraz Ligą Polskich Rodzin jest powszechnie krytykowane, także przez wielu dotychczasowych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Rzeczywiście, sojusz z Lepperem i Giertychem wydaje się być bardzo ryzykowny. Partia, która na swoim sztandarze wypisała przestrzeganie prawa i walkę z licznymi patologiami wymiaru sprawiedliwości, do współpracy zaprosiła środowisko aferzystów, ściganych przez sądy i komorników, zaplątanych w rozliczne konflikty, także ze swoimi byłymi działaczami. Wicepremierem rządu został szef tego ugrupowania, znany z politycznych zwrotów, niedawny sejmowy awanturnik, uwikłany w jakieś podejrzane konszachty na wschodzie, przechwalający się swoimi dobrymi kontaktami w Rosji, demonstracyjnie podróżujący do komunistycznych Chin.
Drugim koalicjantem zostało ugrupowanie politycznych radykałów, jeszcze niedawno występujące przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, tradycyjnie antyzachodnie i antyniemieckie, równocześnie pozujące na katolicki fundamentalizm. Jak byśmy dzisiaj wyglądali, pozostając – razem z Białorusią i Rosją – poza Unią Europejską, lepiej nie mówić, uświadomili to sobie nawet niegdysiejsi zwolennicy LPR, dla której poparcie stopniało do rozmiarów statystycznego błędu. Powierzenie pogrobowcom endecji Ministerstwa Edukacji nieuchronnie doprowadzi do konfliktu z nauczycielami, którzy w Polsce w większości prezentują lewicowe poglądy, a przede wszystkim do konfliktu z młodzieżą, która będzie miała okazję do buntu, popieranego przez znaczną część wychowawców.
Wszystko to nie wróży lekkiego życia premierowi Marcinkiewiczowi i liderom PiS-u; nie ma się też co łudzić, że zawarta właśnie koalicja okaże się trwała. Nawet jeżeli Jarosław Kaczyński doprowadzi do przejęcia przez PiS większości wyborców Samoobrony i LPR, to przecież i tak pozostaną na scenie ich partyjni przywódcy.
Może się jednak okazać, że w tym pozornym szaleństwie, jest jakaś metoda. PiS liczy na przegłosowanie w sejmie ustaw, na których mu szczególnie zależy. Gdy podstawowy pakiet przygotowanych już projektów zostanie uchwalony, nie będzie żadnym powodów, aby tolerować na rządowych stanowiskach Leppera i Giertycha. Gdy w międzyczasie uda się pozyskać część spośród ich dotychczasowych zwolenników, nie będzie już potrzeby podtrzymywania trójpartyjnej koalicji. Warunek powodzenia takiej kalkulacji jest prosty: społeczeństwo musi się przekonać, że kompromis z partiami politycznego marginesu był opłacalny i przysłużył się przebudowie Rzeczypospolitej. Jeżeli Sejm zacznie energicznie pracować, a rząd efekty jego pracy wcielać w życie, to wyborcy wybaczą PiS-owi chwilowe sprzeniewierzenie się ideowym zasadom. Ostatecznie przetrzymaliśmy już rządy Millera czy Kwaśniewskiego, przy których Lepper czy Giertych wcale nie wydają się już tak antypatyczni.
Tak czy inaczej jesienne wybory samorządowe będą testem zarówno dla partii rządzącej, jak i dla opozycji. Okaże się wówczas, czy strategia przyjęta przez PiS została zaakceptowana przez jego dotychczasowych wyborców. W obecnej sytuacji jedno wydaje się być pewne: nie dojdzie do wyłonienia wspólnego kandydata PiS i PO na prezydenta Krakowa, co może poważnie utrudnić odsunięcie do władzy rządzącej dziś lewicy.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia May 12 2006
1602 czytań ·
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".