Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2012.07.20] KUZYN NASZEGO, CZYLI SUM AFRYKAÑSKI
W ubieg³ym tygodniu mia³em do za³atwienia s³u¿bow± sprawê w Sosnowcu. Gdy wk³ada³em przygotowan± paczkê do baga¿nika samochodu, znajomy dojrza³ le¿±ce tam wêdki. – O, widzê ¿e pan równie¿ wêdkuje. Ja te¿. Niech pan popatrzy. Za tym ko¶cio³em jest spory zbiornik i tam chodzê na ryby – wskaza³ rêk± na po³udnie. Przy okazji opowiedzia³ mi o sumie, którego na pocz±tku lipca wyci±gn±³ z tamtejszej wody jego kolega. Sum wa¿y³ 38 kilogramów i mia³ metr osiemdziesi±t. A jakie tam s± sumy afrykañskie… - rozmarzy³ siê. - Musi pan kiedy¶ przyjechaæ do nas na ryby - zachêca³.
Sum afrykañski nie jest powszechnie znany, chocia¿ jest jednym z najwiêkszych przedstawicieli rodziny d³ugow±sowatych. Jak wskazuje jego nazwa, w sposób naturalny wystêpuje w wodach Afryki oraz w azjatyckiej czê¶ci zlewiska Morza ¦ródziemnego (mo¿na go spotkaæ w Jordanii, Izraelu, Libanie, Syrii i po³udniowej Turcji). Gatunek zosta³ jednak introdukowany w wielu krajach Europy i Azji. Pierwsze próby hodowli w Polsce podj±³ Zak³ad Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Go³yszu. Szacuje siê, ¿e obecny poziom produkcji suma afrykañskiego w Polsce wzrós³ z 60–80 ton w latach 90. ubieg³ego wieku do 200 ton rocznie.
Sum afrykañski, z wygl±du, podobny jest do naszego rodzimego suma. G³owê ma szerok± i p³ask±, z du¿ym otworem gêbowym w po³o¿eniu pó³dolnym i z czterema parami w±sików. Oczy ma³e. Tu³ów sp³aszczony grzbietobrzusznie, trzon ogonowy sp³aszczony bocznie. Posiada d³ug± p³etwê grzbietow± i odbytow±. Mo¿e osi±gaæ do 170 cm d³ugo¶ci oraz masê cia³a do 60 kilogramów. Wykazuje du¿± odporno¶æ na zmiany warunków ¶rodowiska. W naturze zasiedla wszystkie typy zbiorników z wod± s³odk±. Preferuje wody spokojne. Mo¿e oddychaæ powietrzem atmosferycznym. Jest ryb± wszystko¿ern±. Miêso suma afrykañskiego jest cenione przez smakoszy - nie zawiera o¶ci i ma smak podobny do miêsa cielêcego. Zawiera niewiele t³uszczu, natomiast cechuje siê wysok± zawarto¶ci± bia³ka.
Przy okazji rozmowy ze znajomym w Sosnowcu, dosta³em od niego przepis na aromatycznego sma¿onego suma afrykañskiego. Podobno smakuje wszystkim. Sk³adniki: 2 filety suma afrykañskiego. Marynata: 5 ³y¿ek mleka, 2 ³y¿ki oleju, 1 ³y¿ka posiekanego koperku, 1/2 ³y¿ki posiekanej natki pietruszki, 1 ³y¿eczka czosnku granulowanego, sól, pieprz do smaku olej do sma¿enia. Sposób przygotowania: Sk³adniki marynaty ubiæ trzepaczk± do mementu a¿ powstanie emulsja. Filety pokroiæ na kawa³ki. Kawa³ki suma posmarowaæ marynat± i w³o¿yæ na godzinê do lodówki. Sma¿yæ (bez panierki) na mocno rozgrzanym oleju z obu stron.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 30,023,419 unikalnych wizyt