To, ¿e politycy nas ok³amuj± i mówi± co innego, a robi± co innego to ju¿ wiemy. Co kilka lat przed ró¿nymi wyborami s³yszymy obietnice polityków i kandydatów na wybieralne funkcje. Pocz±wszy do wyborów samorz±dowych, poprzez wybory parlamentarne, a skoñczywszy na tych najbardziej cennych do Europarlamentu. Ju¿ rozpoczê³y siê rozgrywki pomiêdzy politykami o najwa¿niejsze sto³ki do Parlamentu Unii Europejskiej, a tu jest o co walczyæ, bo apana¿e s± najwiêksze. Kwoty uzyskiwane przez europarlamentarzystów siêgaj± astronomicznych sum wielu tysiêcy z³otych miesiêcznie. Dla zwyk³ego ¶miertelnika borykaj±cego siê z codziennymi trudno¶ciami ¿ycia te dochody s± wrêcz niewyobra¿alne. Europose³ otrzymuje 6200 euro miesiêcznego uposa¿enia. Do tego trzeba doliczyæ 4299 euro za prowadzenie biura oraz kolejne 4243 euro za podró¿e s³u¿bowe do innych pañstw w celu udzia³u w oficjalnych posiedzeniach organów parlamentu. To nie wszystko, politycy dzia³aj±cy w Europarlamencie otrzymuj± 304 euro diety za ka¿dy dzieñ udzia³u w posiedzeniach Parlamentu i dorzuca siê im 152 euro za koszty pobytu ze ¶niadankiem w posiedzeniach poza Wspólnot±. Jak ³atwo obliczyæ, aktualny przelicznik euro na z³otówki wynosi ok. 4,20 z³, co daje kwoty przychodu rzêdu ponad 50–60 tysiêcy miesiêcznie.
Nieco „gorsi” s± polscy parlamentarzy¶ci. Ich zarobki zale¿± od tego, czy s± pos³ami zawodowymi, czy amatorami. W pierwszym przypadku rezygnuj± oni ze swojej pracy, a w drugim nadal s± zatrudnieni poza Sejmem. Dlatego ich dochody sk³adaj± siê z dwóch czê¶ci: wynagrodzenia zasadniczego i diety. Pose³ zawodowy, zarabia miesiêcznie 9 tysiêcy z³otych. Otrzymuje on równie¿ dietê w wysoko¶ci 2245 z³otych, z czego 2100 tysi±ca to kwota wolna od podatku. Do tego dochodzi jednorazowa wyp³ata (tak zwana trzynastka), która jest równa wysoko¶ci wyp³aty jednej pensji bez diety. Pose³ niezawodowy otrzymuje na rêkê jedynie 2245 z³otych.
Te pieni±dze to jednak tylko podstawa. Ka¿dy parlamentarzysta ma bowiem prawo do bezp³atnego przejazdu publicznymi ¶rodkami lokomocji i darmowych lotów na krajowych liniach lotniczych. Pos³owie i senatorowie otrzymuj± te¿ co miesi±c prawie 10 tysiêcy z³otych na utrzymanie biura poselskiego. Ta kwota jest tak¿e wolna od podatku. Biura wyposa¿one s± równie¿ na koszt Kancelarii Sejmu.
Za meble oraz komputery p³ac± oczywi¶cie podatnicy. To samo dotyczy po³±czeñ z telefonów komórkowych oraz przejazdów samochodem. Oddzielne rozporz±dzenia mówi± o tym, ile z kosztów rozmów telefonicznych oraz przejazdów samochodami odbywa siê na koszt podatników. Rekordy poprzedniej kadencji Sejmu wynosi³y oko³o 40 tysiêcy z³otych miesiêcznie. Parlamentarzystom przys³uguje tak¿e bezp³atne zakwaterowanie w Domu Poselskim. Ka¿dy pose³ i senator ma w swoim pokoju odbiornik telewizji przemys³owej. A to oznacza, ¿e by ¶ledziæ obrady Sejmu, nie trzeba... ruszaæ siê z ³ó¿ka. Niektórzy id± na salê dopiero wtedy, gdy zbli¿a siê wa¿ne g³osowanie. Je¶li komu¶ nie odpowiada ¿ycie w hotelu, to mo¿e wynaj±æ mieszkanie, za co p³aci Kancelaria Sejmu. To s± fakty, a jak siê maj± do tego diety samorz±dowców? Nijak, bo wynosz± od kilkuset z³otych do dwóch i pó³ tysi±ca miesiêcznie, za to odpowiedzialno¶æ przed wyborcami maj± zdecydowanie wiêksz±, bo s± z nimi na co dzieñ.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia May 03 2012
1117 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".