Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.12.29] CZY WPADNIEMY W RAMIONA CHIN?
Zbli¿a siê koniec roku i pocz±tek kolejnego 2012. W drugiej po³owie mijaj±cego roku Polska sprawowa³a prezydencjê w Unii Europejskiej, która prze¿ywa kryzys. Próbowali¶my znale¼æ w Europie lekarstwo na nêkaj±cy nas kryzys. Rz±dz±ca Polsk± koalicja PO i PSL by³a atakowana przez opozycyjne PiS i jego mutacjê PS za próby podporz±dkowania siê hegemonem europejskim w tym g³ównie Niemcom i Francji. Przywódca PiS Jaros³aw Kaczyñski krytykuj±c Donalda Tuska i jego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego z gorycz± powiedzia³, ¿e mogliby¶my byæ Chinami w rozwoju gospodarki, czego nie wykorzystali rz±dz±cy obecnie Polsk±. Takiego naiwnego wywodu ju¿ dawno nie s³ysza³em.
Owszem Chiny w ostatnich latach sta³y siê potêg± gospodarcz± w ¶wiecie. Tylko przeciêtnie zdolny student ekonomii zna tego przyczyny. Otó¿ Chiñska Republika Ludowa po odej¶ciu Mao Ze Donga dokona³a rewolucyjnej zmiany swojej gospodarki. Jego nastêpca Deng Xiaoping powiedzia³, ¿e nie wa¿ne, czy kot bia³y, czy czarny, byle ³apa³ myszy. W efekcie gospodarka chiñska skierowa³a siê na tory kapitalistyczne pocz±wszy od rolnictwa, a skoñczywszy na przemy¶le. Zachowano jednak autorytarny re¿im polityczny. To uratowa³o ChRL w przeciwieñstwie do ZSRR, gdzie nie uczyniono tego kroku i zachowanie kolektywistycznej gospodarki doprowadzi³o do upadku ca³ego systemu. Ma³o tego po³±czenie wydolnej gospodarki opartej na prawach ekonomicznych z zamordystyczn± polityk± doprowadzi³o do niebywa³ego sukcesu. Tylko jakim to siê odbywa kosztem spauperyzowanego spo³eczeñstwa? Jak wyliczaj± ekonomi¶ci p³aca w Chinach jest od 40 do 100 razy mniejsza ni¿ w USA, czy krajach europejskich. Zakaz posiadania wiêcej ni¿ jednego dziecka powoduje, ¿e w rodzinie mog± pracowaæ dwie osoby, a utrzymanie jednego dziecka kosztuje mniej ni¿ dwóch, trzech czy wiêcej jak np. nawet w Indiach. Czy to mia³ na my¶li przywódca PiS mówi±c, ¿e mogliby¶my tak mocni gospodarczo jak Chiny?
Fakt, ¿e gospodarka Chin kwitnie m.in. dziêki takim dzia³aniom powoduj±cym niskie koszty pracy, jak równie¿ sztucznemu zani¿aniu warto¶ci swojej waluty, juana. Dziêki tej strategii Chiny sprzedaj± olbrzymi± ilo¶æ swoich towarów po dumpingowych cenach na ca³ym ¶wiecie i gromadz± coraz wiêksze rezerwy walut obcych, g³ównie dolara (szacuje siê, ¿e maj± go ju¿ w swoich sejfach 3 biliony). Teraz Europa próbuje namówiæ Chiñczyków, aby wykupiæ obligacje pañstw europejskich w celu ratowania euro. Pewnie Chiñczycy dadz± siê namówiæ tylko, czy nikt nie ma wyobra¼ni, ¿e uzale¿nienie gospodarcze prowadzi do dominacji politycznej. Uczy nas tego historia. W XIX wieku tak Europa skolonizowa³a Afrykê Pó³nocn±. Taki proces nastêpuje w dzisiejszym ¶wiecie ze strony Pañstwa ¦rodka. Potem Chiny zaczn± ¿±daæ zamiany d³ugów na strategiczne spó³ki w krajach wysoko rozwiniêtych, a st±d niedaleka ju¿ droga do hegemonii politycznej. Dzisiaj nie trzeba wojny, aby zapanowaæ nad ¶wiatem. Wystarczy umiejêtnie wykorzystaæ instrumenty ekonomiczne.
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,009,909 unikalnych wizyt