Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.12.15] ZADBAJMY O SENIORÓW
Wychowany by³em w duchu szacunku dla osób starszych i przez ca³e swoje aktywne ¿ycie stara³em siê te idea³y realizowaæ w praktyce. Nawet siê nie obejrza³em, a sam nale¿ê do pokolenia poma³u schodz±cego z drogi pracy i trudu. Czas jest nieub³agalny. Tym bardziej wzmocni³y siê moje pogl±dy o dba³o¶æ o tych co pracowali przez ca³e swoje doros³e ¿ycie. By³y plemiona i pañstwa w historii, gdzie seniorzy cieszyli siê wyj±tkowym szacunkiem od ostatnich dni swojego istnienia. Okazywa³o siê, ¿e by³y to m±dre decyzje. M±dro¶æ i do¶wiadczenie, które przychodz± z wiekiem mog± siê okazaæ bardzo przydatne, szczególnie w trudnych chwilach spo³eczeñstw. Taki czas obecnie nadchodzi. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawê, ¿e kryzys mo¿e daæ siê nam jeszcze bardziej we znaki.
W tej trudnej sytuacji zaczynamy oszczêdzaæ i to nie jest z³a droga na wyj¶cie z kryzysu. Jednak zaciskanie pasa musi byæ racjonalne. Natomiast z coraz wiêksz± wyrazisto¶ci± widzê, ¿e ró¿nego rodzaju ciêcia dotykaj± najs³abszych, w tym ludzi starszych. S³u¿ba zdrowia tak potrzebna ludziom starszym, bo wtedy zdrowie zaczyna szwankowaæ, dzia³a coraz gorzej. Spracowani i choruj±cy seniorzy nie mog± otrzymaæ szybkiej i skutecznej pomocy lekarskiej. Na wizyty, zabiegi lekarskie czeka siê d³ugo, a tu ju¿ nie ma czasu i pomoc trzeba otrzymaæ szybko. Gdy to wszystko analizujê i s³yszê, ¿e nie ma pieniêdzy na wyspecjalizowany dzia³ medycyny geriatriê, gdy dro¿ej± leki, nasuwa mi siê smutna refleksja o ukrytej eutanazji. Niektórzy krzycz±, ¿e s± za ochron± ¿ycia poczêtego, a tu nasuwa siê refleksja, jak chroniæ ¿ycie tych co ¿yj±, ma³o tego zas³u¿yli siê w ró¿ny sposób dla swojego kraju.
Ze smutkiem przyj±³em wiadomo¶æ o ¶mierci Violetty Villas, która zmar³a zaniedbana choruj±c na zapalenie p³uc i maj±c z³aman± ko¶æ szyjki udowej. Tak wygl±da³o odej¶cie kobiety, która by³a s³awna i zrobi³a karierê ¶wiatow±. Jest to tylko pewien symbol. Natomiast nasuwa mi siê smutna refleksja jak wiele osób starszych odchodzi z tego pado³u ³ez, w bólu, cierpieniu i zapomnieniu, bez pomocy od spo³eczeñstwa, na rzecz którego latami pracowali. Zdarza mi siê us³yszeæ smutne historie o ludziach, którym odmówiono specjalistycznej pomocy lekarskiej ze wzglêdu na zaawansowany wiek. Tak nie mo¿e byæ.
Dzieje siê to w sytuacji, gdy instytucje w³adzy chc± zwiêkszaæ swoje bud¿ety. Najwy¿sza Izba Kontroli przy bud¿ecie 261 mln z³ domaga siê kolejnych 4 milionów. Instytut Pamiêci Narodowej przy podobnych wydatkach, zaplanowa³ swój bud¿et a¿ o 37 mln z³ wiêkszy. Wiêcej pieniêdzy chc±: Kancelaria Prezydenta, Krajowa Rada Radia i Telewizji oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, a tak¿e inne instytucje pañstwowe. Rzesza urzêdników zamiast maleæ, ro¶nie w sposób niczym nieuzasadniony i domaga siê coraz wiêkszych pieniêdzy. Je¶li rz±dz±ca koalicja nie przerwie tego procederu to najwy¿szy czas przerwaæ ten b³êdny i fatalny w skutkach kierunek dzia³ania. Czy jest lub powstanie w Polsce si³a polityczna, która potrafi to uczyniæ?
S£AWOMIR PIETRZYK
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 30,009,752 unikalnych wizyt