Kampania wyborcza jest coraz bardziej agresywna, ale ja chcê nabraæ do niej dystansu i zamierzam napisaæ w tym felietonie o dzia³aniach Unii Europejskiej, która jest akceptowana przez wszystkie powa¿ne si³y polityczne startuj±ce w tych wyborach. Ciekawe jaki maj± stosunek do tych unijnych paradoksów?
Albert Einstein powiedzia³ kiedy¶: “tylko dwie rzeczy s± nieskoñczone: wszech¶wiat i ludzka g³upota, choæ nie jestem pewien co do tej pierwszej”. Ja natomiast mam w±tpliwo¶ci co do drugiej, czyli postêpowania powa¿nych urzêdników Unii Europejskiej, wygl±daj±cego na g³upotê. W rzeczywisto¶ci okazuje siê, ¿e ich postêpowanie jest nieskoñczenie cwane.
W Unii Europejskiej istnieje bardzo silne d±¿enie do szczegó³owego regulowania ró¿nych spraw. Najbardziej znanym i anegdotycznym przyk³adem jest regulacja krzywizny ogórka i banana. Powo³ano specjaln± komisjê ds. nagiêcia banana po to, aby jak pó¼niej siê okaza³o preferowaæ banany z pañstw bêd±cych w strefach wp³ywów francuskich. Komisja bowiem okre¶li³a specjalne wymogi nagiêcia banana, które spe³nia³y tylko gatunki rosn±ce w³a¶nie na terytoriach zwi±zanych z Francj±. W rezultacie pozosta³e banany nie s± wystarczaj±co dobrymi bananami i do dzisiaj nie s± dotowane przez Uniê Europejsk±. Jeden z najwiêkszych koncernów spoza wp³ywów francuskich rozprowadzaj±cy banany Chiquita widz±c, ¿e nie przebije lobby francuskiego, sprzedaje banany jako owoce jab³kowe, które s± dotowane i tak to obecnie funkcjonuje. Podobnie jest z ogórkiem, tylko tutaj inne lobby rozdaje karty.
Jaskrawym przyk³adem, ¿e lobowanie jest podstaw± dzia³ania UE sta³y siê ¿arówki. W±ska grupa osób zadecydowa³a, ¿e 500 milionów Europejczyków zosta³o pozbawionych wyboru. Nowe obowi±zkowe unijne ¿arówki s± zdecydowanie dro¿sze ni¿ tradycyjne. Oczywi¶cie zyskuj± producenci tych nowych ¿arówek. Sposób uzasadnienia decyzji okaza³ siê prymitywny, co¶ tam przeb±kiwano o ekologii. W praktyce okaza³o siê, ¿e utylizacja ¿arówki nowej generacji jest bardzo droga i problematyczna ekologicznie. Ludzie w tym przypadku widz±, ¿e to co jest narzucane przez Uniê jest sztuczne i staraj± siê broniæ. Powsta³ ruch kolekcjonerów ¿arówek, a nawet propozycja zachowania starych ¿arówek przeznaczonych do pomieszczeñ gospodarczych, aby obroniæ siê przed tym lobbistycznym pomys³em.
Ostatnio pojawi³ siê w Brukseli pomys³, ¿e najlepszym ¼ród³em po¿ywienia w najbli¿szych latach powinny byæ… owady. Smacznym bia³kiem maj± byæ larwy jedwabnika. Na ten program UE chce przeznaczyæ 3 miliony euro. Kto¶ znów chce zarobiæ du¿± kasê. Ponoæ nawet ten pomys³ zosta³ poddany konsultacji spo³ecznej. Obawiam siê, ¿e to opiniowanie by³o takie jak w sprawie bananów, ogórków i ¿arówek, gdzie nikt nie pyta³ nikogo, jakie ma zdanie w tych sprawach. Ciekawe dok±d bêd± nam wciskaæ ciemnotê tak± jak to zrobili Francuzi w sprawie ¶limaków, których produkcja nie by³a dotowana przez UE. Natomiast ryby s± dotowane. I co? Uznano ¶limaki za ryby ¶ródl±dowe?! Oczywi¶cie producenci, których jest najwiêcej we Francji otrzymuj± z tego tytu³u dotacje. Czy to jest g³upota? Nie, okazuje siê, ¿e jest to bardzo cwane postêpowanie maj±ce na celu tylko osi±gniecie olbrzymich dochodów. Nie dajmy siê zatem otumaniaæ i wymagajmy od naszych polityków, aby podjêli przeciwdzia³ania takiemu postêpowaniu, albo ¿eby chocia¿ nas o tym poinformowali…
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia September 22 2011
1428 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".