Jest takie prawo rzeczowe, które ostatnio wzbudza coraz wiêcej emocji. Chodzi o u¿ytkowanie wieczyste, czyli prawo, które nie jest ani prawem rzeczowym ograniczonym jak np. dzier¿awa, ale nie jest te¿ prawem w³asno¶ci. Wymy¶lono go, gdzie¶ w zamierzch³ym Peerelu, po to, aby nie pozbawiaæ omnipotentnego pañstwa w³asno¶ci gruntów, bo przecie¿ wszystko mia³o byæ spo³eczne, a z drugiej strony dawa³o zainteresowanym pewne daleko id±ce prawa, dysponowania nabyt± w tej drodze nieruchomo¶ci±.
U¿ytkowanie wieczyste bowiem polega na przekazaniu dysponentowi gruntu Skarbu Pañstwa lub komunalnego na d³ugi czas, z regu³y na 99 lat, a rzadziej na 40 lat. Nabywca tego prawa podobnie jak w³a¶ciciel, mo¿e dysponowaæ nieruchomo¶ci± bez zgody w³a¶ciciela w postaci sprzeda¿y takiej rzeczy lub te¿ darowania. U¿ytkowanie wieczyste wchodzi tak¿e do masy spadkowej, któr± mog± nabywaæ spadkobiercy. Je¶li tak ma³e ró¿nice s± pomiêdzy u¿ytkowaniem wieczystym a w³asno¶ci± odrêbn± w rozporz±dzaniu to dlaczego ostatnio u¿ytkownicy wieczy¶ci przestali lubiæ to prawo. Z prostej przyczyny, z coraz wiêkszej ró¿nicy w op³atach ponoszonych za te prawa. Z tytu³u w³asno¶ci p³acimy podatek od nieruchomo¶ci, którego wysoko¶æ jest ograniczana przez Ministra Finansów w swoich obwieszczeniach. Zatem w tym przypadku Gmina, która po komunalizacji gruntów jest najczê¶ciej w³a¶cicielem gruntu przekazanego w u¿ytkowanie wieczyste, nie mo¿e wprowadzaæ dowolnych op³at podatkowych.
W przypadku u¿ytkowania wieczystego mamy w sensie prawnym zupe³nie inn± sytuacjê. Umowa u¿ytkowania wieczystego jest umow± cywilnoprawn± i nie podlega ograniczeniom, które dotycz± w³a¶nie podatków od nieruchomo¶ci. W tym przypadku w³a¶ciciel gruntu, czyli najczê¶ciej Gmina mo¿e ustalaæ op³aty umowne uzale¿nione jedynie od warto¶ci nieruchomo¶ci. W zwi±zku z tym, ¿e warto¶æ nieruchomo¶ci w Polsce po jej wej¶ciu do Unii Europejskiej wyra¼nie wzros³a, to obecnie Gminy zrobi³y sobie “eldorado” z tej op³aty. Op³aty za u¿ytkowanie wieczyste wzros³y zatem nie kilka, kilkadziesi±t, czy nawet kilkaset procent, ale o kilka tysiêcy procent. S± to coraz wiêksze kwoty, które nie s± w stanie p³aciæ u¿ytkownicy wieczy¶ci.
Co prawda nasze prawo stworzy³o mo¿liwo¶æ przekszta³cenia u¿ytkowania wieczystego we w³asno¶æ przy wykorzystaniu bonifikat, ale w niektórych przypadkach procedury s± tak utrudnione, ¿e nie mo¿na tego uczyniæ jak np. w przypadku gruntu pod blokami wspólnot mieszkaniowych, gdzie trzeba mieæ stuprocentow± zgodê wszystkich wspó³w³a¶cicieli. Równie¿ w spó³dzielniach mieszkaniowych po pocz±tkowych sukcesach w przekszta³caniu u¿ytkowania wieczystego z 98 procentow± bonifikat± (na podstawie Uchwa³y RMK), obecnie odrêbni w³a¶ciciele zaczêli utrudniaæ ten proces, jak to ma miejsce np. w jednej z nowohuckich spó³dzielni mieszkaniowych.
Dlatego spore nadzieje wzbudza inicjatywa ustawodawcza o likwidacji u¿ytkowania wieczystego, jako reliktu minionej epoki. Ma ona byæ przeprowadzona za odp³atno¶ci± z mo¿liwo¶ci± bonifikat do 90 procent. Jednak okazuje siê, ¿e samorz±dy lokalne nie do koñca s± zwolennikami takich rozwi±zañ, obawiaj±c siê utraty mienia i sporych dochodów osi±ganych z tego tytu³u. Ponoæ ustawodawca bêdzie chcia³ zostawiæ du¿e uprawnienia w podejmowaniu decyzji w tej sprawie i ustalaniu bonifikat samorz±dom. Czekam na tê ustawê i konsekwentnie, jako radny miejski bêdê d±¿y³ do przekszta³cania u¿ytkowania wieczystego w odrêbn± w³asno¶æ, na jak najbardziej korzystnych zasadach dla mieszkañców Krakowa, co ju¿ uda³o mi siê uczyniæ odno¶nie spó³dzielni mieszkaniowych w IV kadencji RMK.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia April 01 2011
1523 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".