Ostatnio znów gor±co zrobi³o siê wokó³ ustawy reprywatyzacyjnej. Rz±d Donalda Tuska wstrzyma³ prace nad t± ustaw±, prowadzone od pocz±tku tej kadencji. Premier w uzasadnieniu decyzji powiedzia³, ¿e w obecnej sytuacji nie staæ Polski na reprywatyzacjê. W dobie kryzysu, braku pieniêdzy w kasie pañstwa, taka ustawa grozi³aby niedopuszczalnym przekroczeniem d³ugu publicznego, który i tak ro¶nie w zastraszaj±cym tempie.
O reprywatyzacji mówi siê w naszym kraju od pocz±tku transformacji. Kolejne rz±dy zapowiada³y reprywatyzacjê i traktowa³y j± jako honorowe zobowi±zanie. Jednak ci±gle by³y wa¿niejsze sprawy i dopiero koalicja AWS - Unia Wolno¶ci w 2000 roku przyjê³a tak± ustawê przyznaj±c 50 procentowy zwrot warto¶ci utraconego mienia. Ustawê tê skutecznie zawetowa³ ówczesny prezydent Aleksander Kwa¶niewski. Kolejne rz±dy zapowiada³y kontynuacjê prac nad procesem reprywatyzacyjnym. Jednak rz±d lewicowy Millera i Belki nie przygotowa³ tej ustawy. Podobnie rz±d PiS, który mia³ w programie reprywatyzacjê. Platforma Obywatelska tak¿e obiecywa³a reprywatyzacjê i po przejêciu w³adzy przyst±pi³a do prac nad ustaw±. W 2008 roku przygotowano projekt, który zak³ada³, ¿e Skarb Pañstwa znajdzie na odszkodowania od 15 do 20 procent wycenionej warto¶ci zabranych kiedy¶ maj±tków. Szacunkowe dane mówi³y, ¿e na ten cel bêdzie potrzeba ok. 20 mld z³otych. Jednak ten projekt zosta³ mocno skrytykowany przez ¶rodowiska domagaj±ce siê reprywatyzacji. Nastêpny projekt nie wiele ró¿ni±cy siê od poprzedniego tak¿e zosta³ nie zaakceptowany przez by³ych w³a¶cicieli, którzy domagaj± siê zwrotu maj±tków w naturze. Przewodnicz±cy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Rewindykacyjnych twierdzi, ¿e w rêkach Skarbu Pañstwa jest 3 mln hektarów, z tego 1,5 mln ugorów, a by³ych w³a¶cicieli zaspokoi³oby 0,5 mln ha. Z tymi danymi nie zgadza siê ministerstwo Skarbu Pañstwa i s³usznie, bo dane chyba s± wziête z sufitu. Ponadto, jak znam ¿ycie, to byli w³a¶ciciele na pewno nie zaspokoiliby siê ugorami, ale chcieliby odzyskiwaæ maj±tki, o które ju¿ zadbano z naszych podatków. Wystarczy spojrzeæ na zdjêcia zrujnowanej Willi Decjusza z po³owy lat dziewiêædziesi±tych ub. wieku w Krakowie, któr± po przeprowadzonym generalnym remoncie próbuje odzyskaæ spadkobierca by³ych w³a¶cicieli.
Jeszcze wiêksze w±tpliwo¶ci budzi zwrot maj±tku obywatelom polskim pochodzenia ¿ydowskiego zamieszka³ym w USA. Waszyngton wzywa Polskê do zwrotu prywatnego mienia ¿ydowskiego i wyrazi³ “g³êbokie rozczarowanie” wstrzymaniem prac przez nasze w³adze nad ustaw± reprywatyzacyjn±. Na szczê¶cie nasz minister spraw zagranicznych przypomnia³ Amerykanom, ¿e w latach sze¶ædziesi±tych rz±d polski wyp³aci³ miliony dolarów administracji w Waszyngtonie za utracone maj±tki obywateli polskiego pochodzenia narodowo¶ci ¿ydowskiej. Jak siê szacuje obecnie te miliony posiadaj± warto¶æ co najmniej miliarda dolarów. Czy rz±d amerykañski o tych pieni±dzach zapomnia³ i nie zaspokoi³ roszczeñ b. obywateli polskich, którzy utracili mienie w Polsce? Domaganie siê obecnie odszkodowañ reprywatyzacyjnych od Polski w tej sytuacji jest co najmniej w±tpliwe. Podobnie byli w³a¶ciciele w kraju powinni siê uzbroiæ w cierpliwo¶æ, bo obecnie zwykli Polacy prze¿ywaj± du¿o trudno¶ci dnia codziennego i to powinien byæ priorytet polskiego rz±du w podejmowanych przez niego dzia³aniach.
S£AWOMIR PIETRZYK
· Napisane przez Administrator
dnia March 24 2011
1342 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".